„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Politikos ir diplomatijos užkulisiai Vytauto Plečkaičio „Nebaigtame signataro dienoraštyje, 1992–2001“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleido Vytauto Plečkaičio knygą „Nebaigtas signataro dienoraštis, 1992–2001. Politikos ir diplomatijos užkulisiuose“, rašoma Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro pranešime spaudai.
„Nebaigtas signataro dienoraštis, 1992–2001. Politikos ir diplomatijos užkulisiuose“
„Nebaigtas signataro dienoraštis, 1992–2001. Politikos ir diplomatijos užkulisiuose“ / Leidyklos nuotr.

Knygos autorius Vytautas Plečkaitis – istorikas, diplomatas, politikas, 1988–1990 m. Sąjūdžio Seimo narys, Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataras.

Prieš keletą metų autorius išleido pirmąjį dienoraštį „Mums reikėjo laisvės“, apėmusį 1988–1991 metus. Ši nauja knyga tai tarsi pirmosios tęsinys, skaitytojas joje ras faktų, pastebėjimų, pamąstymų apie pirmuosius Lietuvos nepriklausomybės metus, politikos spalvas ir atspalvius, diplomatijos užkulisius.

Knygos epigrafu autorius pasirinko lenkų rašytojo Czesławo Miłoszo žodžius „Kas neturi nepriklausomybės, tas neturi nieko“. Pirmojoje knygos dalyje „Kelyje į Aukščiausiosios Tarybos Seimą“ autorius atskleidžia politinius niuansus, kurie turėjo įtaką pirmalaikių rinkimų paskelbimui 1992 metais, apžvelgiama geopolitinė Lietuvos situacija po Antrojo pasaulinio karo, Sąjūdžio deputatų laikysena, paskelbus Lietuvos valstybės atstatymo aktą.

Antrojoje dalyje, autoriaus žodžiais, jis pasinaudoja savo dienoraščiu, siekdamas atkurti sudėtingą ir nevienareikšmiškai vertinamą padėtį Lietuvos Aukščiausioje Taryboje ir Lietuvos visuomenėje 1992–2001 metais.

Autoriaus biografijoje daug ryškių – ir skaudžių, ir džiaugsmingų faktų. Vytautas Plečkaitis, mokydamasis Kalvarijos vidurinėje mokykloje platino antisovietinius atsišaukimus, todėl 1966 m. buvo suimtas KGB, iš mokyklos pašalintas. 1968–72 m. jis studijavo Vilniaus universitete Istorijos fakultete, iš kurio taip pat pašalintas už antisovietinę veiklą.

Naujausioje knygoje dienoraštyje aprašomais gyvenimo metais autorius dirbo: 1992–1996 m. Lietuvos Respublikos Seimo nariu; 1996–2001m. Lietuvos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Ukrainoje ir Moldovoje; 2000–2001 m. ambasadoriumi Sakartvele (rezidavo Kijeve). Vėliau, 2005–2007 m., buvo Lietuvos generalinis konsulas, 2007–2010-aisiais – nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Šveicarijoje.

„Nebaigtame dienoraštyje“ kartu su autoriaus atsiminimais skelbiami ir publicistiniai straipsniai, išspausdinti to meto žiniasklaidoje.

Knygos redaktorė Ramutė Dragenytė, dailininkas Saulius Bajorinas. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis.

Vytautas Plečkaitis yra parašęs knygas „Šveicarija, kurios nepažįstame“ (2013), „Nepriklausomybės Akto signataras Jurgis Šaulys“ (2015), „Mums reikėjo laisvės“ (2020), „Gintautas Vincas Iešmantas“ (2021), parengęs dokumentų rinkinį „Lietuvos ir Lenkijos santykiai 1917–1994“ (su Janu Widackiu, 1998).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“