Lytiškumo ugdymo specialistės Akvilės Giniotos kartu su Lina Januškevičiūte iš organizacijos „Įvairovės edukacijos namai“ parengtą knygą galima rasti ir atsisiuntus klausyti programėlėje „Baltos lankos Audio“.
Rūpimi klausimai tiesiai iš jaunimo lūpų
O kaip man... suprasti, kas yra toksiški santykiai? O kaip man... priimti save tokią, kokia esu, ir nesigėdyti seksualumo? O kaip man... žinoti, kelerių metų sulaukus geriausia pradėti lytinius santykius? O kaip man... pasakyti tėvams, kad turiu vaikiną arba merginą? O kaip man... išmokti flirtuoti? O kaip man... tėvams pranešti, jog esu „kitos“ orientacijos ar lytinės tapatybės?
Tai vos keli klausimai, į kuriuos atsakymus išgirsime audioknygoje. Jie nėra „sugalvoti“ ar „teoriniai“: juos suformulavo patys jauni žmonės, socialinių tinklų erdvėje paklausti, kokios temos juos jaudina ar kelia nerimą.
„Labai padėjo instagramo paskyra „lytiskumo_namai“, kur laukiame jaunimo klausimų ir į juos vėliau atsakome. Visi gauti klausimai – tikri, iš tiesų užduoti. Kelių sulaukėme ir iš artimos aplinkos jaunų žmonių, kurie ir kurios, perskaičiusios leidinį, nusprendė paieškoti daugiau atsakymų. Stengiamės aprėpti įvairias temas, kuo labiau atliepti skirtingus ir įvairius jaunus žmones“, – pasakoja L. Januškevičiūtė.
Knygoje aptariamos temos dažnai apibūdinamos kaip „nepatogios“, „jautrios“, ar „sunkios“, o kalbėtis apie jas daugeliui vis dar nėra paprasta ir lengva.
„Daugybė paauglių jautriu gyvenimo tarpsniu jaučia nerimą ar netgi neviltį, galvodami apie santykius ar įsimylėjimą, apie tai, kaip priimti save ir kaip visa tai suvaldyti, kad nekeltų streso. Tad ši paauglių klausimų rinktinė ir atsakymai jiems bei joms padeda ne tik norint gauti informacijos, sužinoti, kas dedasi kitų galvose, tačiau ir apskritai pratinantis kalbėtis apie lytiškumo temas“, – pabrėžia viena knygos sudarytojų.
Audioformatas čia puikiai tinka – tiek dėl interaktyvumo, tiek dėl diskretiškumo.
„Audioformatas labai dėkingas: jis (beveik) nieko nesveria, (beveik) neužima vietos, o yra toks gyvas ir įtraukiantis. Kartais nėra nuotaikos ar laiko skaityti, gal neramu, kad kas pastebės, ką skaitai, ir ims nepatogiai klausinėti, o tu dar nebūsi pasiruošusi atsakyti. Daug paprasčiau – tiesiog paspausti „play“ ir klausytis savo mėgstamų muzikos atlikėjų, kalbančių apie tau rūpimus klausimus ir primenančių, kad nesi viena ar vienas“, – dalinasi leidyklos „Baltos lankos“ Audioknygų leidybos skyriaus projektų vadovė Julija Šredersaitė.
Noriai prisijungė garsūs atlikėjai
Savo balsus audioknygai neatlygintinai „paskolino“ net trys populiarūs Lietuvos atlikėjai: Rūta MUR, Tomas Narkevičius „Free Finga“ ir Gabrielė Vilkickytė. Jie nedvejodami prisijungė prie projekto, skyrė laiko itin užimtose darbotvarkėse ir džiaugiasi pirmą kartą išbandę save garsinant audioknygą.
„Prasmingas ir geras darbas yra šitas leidinys“, – įsitikinęs Free Finga, įgarsinęs didžiąją dalį knygos.
O štai skyrių apie santykius įgarsinusi Rūta MUR sako, kad sutiko prisijungti prie projekto, nes tokia knyga jai pačiai būtų labai pravertusi paauglystėje.
„Knygoje aptariami klausimai tokie įvairūs, visapusiški, jog manau, kad kiekviena paauglė ir paauglys ras ko nors sau. Negalėjau atsistebėti, kaip iš tiesų man trūko tokios medžiagos, – kaip džiugu, jog šiuolaikiniai paaugliai, ieškodami užuovėjos, galės atsiversti šią knygą ir padėti patys sau“, – sako atlikėja.
Paklausta, kaip būtų skambėjęs jos paaugliškasis „O kaip man...“, ji atvira:
„Mano paauglystė buvo gana chaotiška jausmų ir minčių atžvilgiu, o pradėjęs ryškėti jautrumas ir kūrybiškumas tik aštrino viską, ką patirdavau. Neturėjau mentoriaus ar autoriteto, kuriam būčiau galėjusi išsipasakoti nerimą ir būti nuraminta, puikiai atsimenu, kaip dienoraštyje akcentuodavau savo „nenormalumą“. Greičiausiai manasis klausimas būtų skambėjęs taip: „O kaip man... priimti savo unikalumą ir drąsiai būti savimi, nepaisant baimės būti atstumtai?“.“
Subalansuota paaugliams, bet labai tinka ir jų tėvams bei mokytojams
Viena iš knygos sudarytojų Akvilė Giniota pabrėžia, kad knyga svarbi ne tik jaunimui, bet ir tėvams bei mokytojams, kitiems švietimo srities specialistams ir specialistėms.
„Jaunuoliai ir jaunuolės iš tiesų daug informacijos randa internete. Bet labai norėtųsi, kad suaugusieji kartu pabūtų su paaugliais, aptartų, ką jie ir jos tame internete skaito. Beje, LGBTI+ paaugliams internetas neretai tampa vienintele saugia priebėga, kur galima rasti bendruomenę, palaikymą ir patarimų apie rūpimus klausimus.
Maža to, visi turime vidinį paauglį. Tai neabejoju, kad ir daugeliui suaugusiųjų prasminga išklausyti šią knygą. O galvojant apie ugdymą ir auklėjimą – manau, kad visiems, kurie nors kiek laiko leidžia su paaugliais, ją išgirsti taip pat aktualu. Kad bent įsivaizduotume, nuo ko pradėti kalbant apie kai kuriuos klausimus“, – įsitikinusi A. Giniota.