Vertinimo komisijos pirmininkas Robertas Macfarlane'as 28 metų E.Catton antrąjį, 848 puslapių romaną pavadino nuostabiu ir labai, labai gudriu.
„Šviesuliai“ yra puikus romanas: stulbinantis savo struktūriniu sudėtingumu, įtraukiantis savo istorijos pasakojimu ir magiškas dėl jame gyvai vaizduojamo godumo ir aukso pasaulio“, – sakė jis.
E.Catton romane pasakojama apie Valterį Mudą, kuris 1866 metais atvyksta į Naujosios Zelandijos aukso kasyklas ieškoti savo laimės ir iškart susiduria su įtemptu slaptu susirinkimu, kuriame vietos vyrai aptarinėja virtinę neišaiškintų nusikaltimų.
Dingo vienas turtingas žmogus, viena kekšė bandė pasitraukti iš gyvenimo, o vieno nelaimėlio girtuoklio namuose buvo aptiktas didžiulis turtas.
Mudas greit įtraukiamas į paslaptis: persipynusių likimų tinklą, kuris yra toks sudėtingas ir nuostabiai išrašytas kaip žvaigždėtas nakties dangus.
E.Catton dėkojo savo leidėjams už kantrybę dėl tokio ilgo romano ir leidimą jai laisvai nagrinėti savo temą be spaudimo paversti knygą akivaizdžiai komercine.
„Visais atžvilgiais buvau laisva rūpintis ne kainos, o vertingumo klausimais“, – sakė ji, atsiimdama apdovanojimą.
Į šiemetinį „trumpąjį“ pretendentų sąrašą taip pat buvo įtraukti kanadietė Ruth Ozeki su savo „Laikinu pasakojimu“, indų ir amerikiečių rašytoja Jhumpa Lahiri su „Žemuma“, zimbabvietė NoViolet Bulawayo su „Mums reikia naujų vardų“, britas Jimas Crace'as su „Derliumi“ ir airių rašytojas Colmas Toibinas su „Marijos testamentu“.
Sandraugos rašytojo – ir antrojo iš Naujosios Zelandijos – pergalė tikriausiai vėl išprovokuos kalbas literatūriniuose sluoksniuose dėl šios prestižinės premijos organizatorių praėjusį mėnesį priimto sprendimo nuo ateinančių metų pakeisti taisykles.
Rugsėjį „Man Booker“ paskelbė, kad leis rašytojams iš viso pasaulio varžytis dėl šios premijos, kuri anksčiau buvo skiriama britų, airių ar Tautų Sandraugos rašytojui už geriausią metų knygą.
Toks sprendimas sukėlė sambrūzdį leidybos pasaulyje, kai kurie britų rašytojai teigė, kad dabar didžiulė Amerikos leidybos mašina paskandins mažiau žinomų Sandraugos autorių, tokių kaip E.Catton, N.Bulawayo ir R.Ozeki, balsus.
Praėjusių metų „Booker“ premijos laureatė Hilary Mantel tapo pirmąja britų autore, šį prestižinį prizą gavusi du kartus.
Kasmet teikiama „Booker“ premija laikoma vienu iš garbingiausių literatūros apdovanojimų pasaulyje ir garantuoja laureatui staigią pasaulinę šlovę bei vietas bestselerių sąrašuose.
Dviguba H.Mantel pergalė užtikrino jai pirmąją vietą oficialiame 50 populiariausių Jungtinės Karalystės knygų sąraše ir daugiau kaip 1,5 mln. egzempliorių pardavimą.
Drauge su premija laureatas gauna 50 tūkst. svarų čekį.