„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Romanai, šokiai, poetinės išpažintys, grandai ir tik „Paviljono“ knygų savaitgaliui būdinga nuotaika

Pirmosiomis žiemos dienomis užsukti jaukiai pabūti tarp naujų knygų, pabendrauti su leidėjais, rašytojais ir menininkais kvies aštuntasis „Paviljono“ savaitgalis. Gruodžio 1–3 d Vilniuje, kultūros bare „Paviljonas“ lankytojų lauks naujausių knygų pristatymai, japoniška diskoteka, pašėlęs grupės „Arklio Galia“ koncertas, muzikinis šou pagal Charleso Bukowskio poeziją ir dar begalė kitų organizatorių ir leidėjų skrupulingai atrinktų renginių. Visi jie – nemokami, rašoma pranešime spaudai.
„Paviljono“ knygų savaitgalis
„Paviljono“ knygų savaitgalis / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Dieviškas nektaras ausims

„Paviljono“ knygų savaitgalyje nemažai dėmesio bus skiriama muzikai – pagaliau lietuviškai bus pristatyta šviežutėlė, dar spaustuvės dažais kvepianti, Davido Byrneo knyga „Kaip veikia muzika“, knygoje jis svarsto: kaip muzika formuojasi, prieš pasiekdama mūsų ausis? Kas lemia, ar ji sukels atgarsį tarp klausytojų? Muzikantas kalba apie šiandieninius muzikos verslo modelius, apmąsto „Spotify“ erą. Knygą aptars atlikėja Bjelle, žurnalistai Karolis Vyšniauskas ir Ramūnas Zilnys.

Šeštadienio vakarą „Paviljone“ gros vilniečių roko grupė „Arklio Galia“ – teatrališkas performanso ir improvizacijos mišinys su įspūdingu gitaros solo, free džiazo ir saksafono skambesiu, lydimu aštriais tekstais. Klausytojai gali ruoštis nusiteikti būti nustebintais, išgąsdintais ir įkvėptais!

Tomo Tereko nuortr./„Arklio galia“
Tomo Tereko nuortr./„Arklio galia“

Japonija, Bukowskis ir „Eye Gymnastics“

Penktadienį tiek muzikos gurmanų, tiek smalsuolių laukia japoniška diskoteka – prie DJ pulto sės komikas Domas Raibys ir filosofas Povilas Dumbliauskas. Lankytojai sulauks įvairių, skirtingus žanrus ir nuotaikas atskleidžiančių ritmų, visi norintys galės pašokti japoniškos muzikos siautulyje.

Menininkės Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė iš dueto „Eye Gymnastics“ nustebins performansu – išgirsime muzikos, kurią įkvėpė Charleso Eisensteino knyga „Klimatas: naujasis pasakojimas“. Taip pat laukia poezijos ir muzikos šou pagal Ch.Bukowskio knygą „Meilė – tai pragaro šuva“. Eilėraščius skaitys, šoks, gros ir vaidins Kristina Švenčionytė, Mantas Varnas ir Laimonas Vokietis.

Vida Press nuotr./Charlesas Bukowskis, 1976, Los Andželas
Vida Press nuotr./Charlesas Bukowskis, 1976, Los Andželas

Nauji lietuviškos prozos vėjai

Tiesiai iš spaustuvės atkeliaus naujausias Undinės Radzevičiūtės romanas „Pavojingi žodžiai“. Knyga – tai šiuolaikinės kultūros metafora. „Kiekviena šalis, kiekviena valstybė turėjo ir vis dar turi savo pavojingus žodžius. Žodžius, kurių geriau nesakyti, ir tokius, kuriuos geriau kartoti kuo dažniau. Nuo žodžių priklauso žmogaus vieta visuomenėje, jo sėkmė ir galimybės. Kartais po socialinių perversmų pavojingi žodžiai su pageidaujamais žodžiais susikeičia vietomis, bet ši knyga ne apie tai.“

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Undinė Radzevičiūtė
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Undinė Radzevičiūtė

Skaitytojų laukia ir naujausias Gabijos Grušaitės romano „Grybo sapnas“ pristatymas. Šis romanas yra autorės septynerių metų studija apie žmogaus sąmonės paradoksalumą. Knyga pasakoja apie žmones, pasiklydusius savo vidiniuose labirintuose. Visuomenės akimis sėkmingus gyvenimus susikūrusios trisdešimt penkerių moterys Upė ir Ina bei norvegas restorano šefas Karlas iš tiesų gyvena savo proto kalėjimuose. Jiems kažko trūksta, bet net patys nežino ko. Kiekvienas savaip visą gyvenimą ieško kelio vidinio susitaikymo link, tačiau tik atsidūrę mistiškame vasarnamyje Pervalkos g. 31 randa sprendimo užuominą. Knygos aptarime dalyvaus autorė, literatūrologė ir vertėja Vitalija Maksvytė, leidėja Ūla Ambrasaitė, pokalbį moderuos rašytoja, literatūros kritikė Virginija Cibarauskė.

leidyklos nuotr./Gabija Grušaitė
leidyklos nuotr./Gabija Grušaitė

Romanas iš Suomijos

Tiesiai į „Paviljono“ knygų savaitgalį iš Suomijos atskris literatūrinių premijų laureatas, rašytojas J.P.Laitinenas, kur drauge su žurnaliste Monika Gimbutaitei aptars savo romaną „Fiktyvus“. Knygoje pasakojama kaip nuo akademinės bendruomenės atsiskyręs filosofas Henris Kvalija tiki pasiekęs esminį proveržį: jo sukurta fiktyvaus žmogaus teorija gali padėti atverti neaprėpiamas proto ir atminties galimybes. Tačiau netrukus jis įsitikins, kad darbas dar nebaigtas. Netikėtai sužinojęs, kad seniai prarasta mylimoji guli ligoninėje, Henris skuba jos aplankyti. Blaškydamasis po miestą filosofas patiria kraštutines fizines ir psichologines būsenas, o kartu patikrina savo teoriją praktiškai. Renginys vyks anglų kalba.

Asmeninio albumo nuotr./J.P.Laitinenas
Asmeninio albumo nuotr./J.P.Laitinenas

Dvasios, keista mergaitė ir skraidyklė

Taip pat vyks ir šiuolaikinio kino rašytojo Shuang Xuetao apsakymų rinktinės „Raudonio gatvė“ aptarimas. Nagingas, bet tartum šiam pasauliui netinkantis svajotojas bando susikonstruoti skraidyklę. Po, anot miestelėnų, užnuodyto Šešėlių ežero ledu tūno piktavalė dvasia. Keista mergaitė kaip kalėdinę dovaną draugui pasižada padegti sorgų lauką. Miestą sukrečia taksistų žmogžudystės. Tai fragmentai iš trijų šiuolaikinio kinų rašytojo Sh.Xuetao apysakų, publikuojamų knygoje. Dalyvaus vertėja ir rašytoja Miglė Anušauskaitė, profesorius Konstantinas Andrijauskas, moderuos literatūros apžvalgininkas Audrius Ožalas.

Skaitytojų laukia Liudviko Jakimavičiaus knygos „Koheleto vėjas“ aptarimas. Tai knyga, parengta iš šviesios atminties autoriaus paliktų tekstų. L.Jakimavičius šią knygą ketino sudaryti iš dešimtmetį kurtų trumpųjų esė ir literatūrinių etiudų. Tekstus, kuriuos pats vadino esiukais, rašytojas skaitė LRT radijo „Mažojoje studijoje“, kai kuriuos jų, nesyk paredagavęs ar papildęs, skelbė interneto portaluose ir literatūros žurnaluose, kaupė juos savo kompiuterio atskirame aplanke. Renginyje dalyvaus kunigas Julius Sasnauskas, Eglė Pranckūnienė, literatūrologė Viktorija Daujotytė, režisierius Augustinas Gricius ir knygos sudarytojas Darius Kuolys.

Poezijos grandai

„Paviljono“ knygų savaitgalio organizatoriai džiaugiasi, kad poetas Tomas Venclova būtent čia pristatys savo naujausią poezijos knygą „Už Onos ir Bernardinų. 2016–2023 metų eilėraščiai“: poetą kalbins filosofas, rašytojas Vytautas Ališauskas.

Neseniai poetas, vertėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Antanas A. Jonynas atšventė savo jubiliejų – apie poeziją, sukaktis, hipių laikus ir naujausią jo knygą „153 sonetai“ jis pasikalbės su poetu, kolekcininku Edmondu Kelmicku.

Monikos Požerskytės nuotr./Antanas A. Jonynas
Monikos Požerskytės nuotr./Antanas A. Jonynas

Taip pat vyks ukrainiečių kilmės JAV poeto Ilya Kaminsky knyga „Kurčiųjų respublika“ – tai stulbinanti alegorija, aprašanti gyvenimą politinių neramumų purtomoje okupuotoje teritorijoje, kur piliečiai imasi koordinuoti nepaklusnumo veiksmus gestų kalba. Vertėjas Aistis Žekevičius ir filosofas Paulius Gritėnas aptars, kodėl prestižinius apdovanojimus susižėrusi „Kurčiųjų respublika“ tampa kaip niekad aktuali mūsų dienomis. Renginį moderuos literatūrologas Mantas Tamošaitis.

Jaunas kraujas

Du jaunosios kartos poetai pasakos apie savo naująsias knygas. Aistis Žekevičius – poetas, vertėjas, filosofijos doktorantas. Jo debiutinė knyga buvo įtraukta į LLTI kūrybiškiausių knygų dvyliktuką, o šįkart jis pristatys šviežiai išėjusią antrąją. Patricijos Gudeikaitės „Kontaktas“ – debiutinis, netradicinės išpažintinės poezijos rinkinys. Poetus kamantinės komikas Domas Raibys.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Patricija Gudeikaitė
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Patricija Gudeikaitė

„Paviljono knygų savaitgalį“ uždarys Tado Zaronskio eilėraščiai iš debiutinės poezijos knygos „Spalvinimo knygelės draugams“ su Juliaus Čepukėno („Keista bjauri žuvis“, URBA URBA) muzika. Klausytojus užvaldys tamsi, sodri poetika melancholiško triukšmo vandeny.

Festivalyje laukia dar daug įdomybių – visas jas galite rasti „Paviljono“ knygų savaitgalio programoje čia.

„Paviljono“ knygų savaitgalis vyks gruodžio 1–3 dienomis kultūros klube „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B, Vilnius). Visi renginiai – nemokami. Partneriai: Kultūros klubas „Paviljonas“, „Kiras“, Knygynas „eureka!“, „Apostrofa“, „Aukso žuvys“, „Bazilisko ambasada“, „Hubris“, „Juodas šuo“, „Kitos knygos“, „Lapas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Odilė“, „Phi knygos“ ir „Rara“.

Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, „FILI – Finnish Literature Exchange“ (suomių vertimų paramos organizacija). Bičiuliai – 15min.lt ir „Literatūra ir menas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“