„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

S.Aleksijevič: „Mes gyvensime visiškai kitokiame pasaulyje“

Nobelio premijos laureatė, baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič, kuri šiuo metu persikėlė gyventi į Vokietiją, duodama interviu leidiniui „The Nation“ kalbėjo apie tai, kokia dabar situacija Baltarusijoje. Nors ir sakydama, kad šiuo metu šalies pilietinė visuomenė užgniaužta, žmonės yra apimti nevilties, ji visgi sako tikinti, kad Baltarusija taps laisva: „Progresas neišvengiamas.“
Sviatlana Aleksijevič
Sviatlana Aleksijevič / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kalbėdama apie tai, kas dabar vyksta Baltarusijoje, S.Aleksijevič sakė, kad pilietinė visuomenė šalyje užgniaužta, opozicijos nebeliko: „Kai kas uždaryti į kalėjimą, kai kas išvyko į užsienį. Žmonės paralyžiuoti net ne baimės, o nevilties. Jiems gali būti padaryta bet kas.“

Kalbėdama apie tai, ką gali padaryti Vakarų valstybės, ji sakė, kad labai svarbios yra prieš Baltarusijos valdžią taikomos sankcijos. „Baltarusijos valdžia išties bijo sankcijų. Žinoma, sankcijos taikomos palaipsniui, ir jų efektyvumas pasijaus tik kitais metais, tačiau ekonomikai tai atsilieps. Taip, daug žmonių praras darbus, bus sunkumų. Tačiau daug kas, kas vis dar dvejoja, ims mąstyti. Nėra kito kelio“, – sakė ji.

Paklausta apie tai, kodėl, net ir siautėjant režimui, vis dar yra žmonių, palaikančių A.Lukašenką, ji sakė prisimenanti tai, apie ką rašė Aleksandras Solženycinas. „Panašu, kad mes iš naujo išgyvename 1937-uosius – Stalino represijų Sovietų Sąjungoje viršūnę. Žmonės elgiasi skirtingai. Kai protestuotojai bėgo nuo policijos, daug Minsko gyventojų atidarė savo namų duris, kad jie galėtų pasislėpti. Kiti smerkė žmones, kurie slėpė protestuotojus. Policija suėmė tiek tuos, kurie padėjo, tiek protestuotojus. Aš rašau knygą apie mūsų revoliuciją. Vienas klausimų, kuriuos stengiuosi atsakyti, yra – kaip žmoguje gimsta žvėris. Kaip policininkų viduje gimsta tas brutalumas? Mes vis dar iki galo nesuvokiame žmogaus prigimties“, – sakė S.Aleksijevič.

Aš rašau knygą apie mūsų revoliuciją. Vienas klausimų, kuriuos stengiuosi atsakyti, yra – kaip žmoguje gimsta žvėris.

Kalbėdama apie tai, kaip pasaulį pakeis pandemija, ji sakė, kad po jos mes gyvensime visiškai kitokiame pasaulyje: „Pandemija yra globali, negali pasislėpti nuo jos Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ar Antarktidoje. Žmonių santykiai keičiasi, ryšiai nutrūko, izoliacija skirtingai veikia žmones. Žmonės yra izoliuoti, ir vienatvė tapo didele problema. Manau, kad po pandemijos gyvensime visiškai kitokiame pasaulyje, jį mums dar reikės perprasti.“

Paklausta, ką Vakarai per šiuos įvykius suprato apie Baltarusiją, ji sakė: „Svarbu suvokti, kokia rimta yra situacija. Valstybė yra ties pilietinio karo riba. Situacijoje, kokioje buvo Jugoslavija. Svarbu sustabdyti karą Europos centre. Jei mes turėtume reikalą tik su A.Lukašenka, būtų visai kas kita. Tačiau A.Lukašenka turi Vladimiro Putino palaikymą, ir tai viską keičia. Aš su nerimu stebiu, kaip Rusija rusifikuoja Baltarusiją. Mums reikia Vakarų paramos.“

Visgi S.Aleksijevič optimistiškai žvelgia į ateitį: „Progresas neišvengiamas. Baltarusija bus laisva šalis. Kitas klausimas, kiek laiko tai užtruks. Kai jauni baltarusiai klausia manęs, ką jiems dabar daryti, aš sakau: mokykitės kalbų, tobulinkite profesinius įgūdžius. Ruoškitės naujiems laikams. Revoliucija yra laikinas reiškinys. Nenoriu, kad mano dantistas ar mano vaikų mokytojai būtų profesionalūs revoliucionieriai. Mums reikia ruoštis ateičiai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“