„Mano darbas. Man labai patinka dėl to, kad jis lengvas, „patogus“, ar jau daug žinau, veiksmai kartojasi, atsakomybių nėra. Aš visada komforto zonoje. Dėl to jau noriu iš jo išeiti ir tapti deklarante, kur įvairių skirtingų niuansų čia ir dabar, lengvos/sunkios įtampos“, – dailiu moterišku raštu surašytas tarsi laiškas sau. Anonimės skaitytojos knygoje paliktas laiškas – tarsi bandymas atsakyti sau į klausimą, ar jau laikas keisti darbą. Ilgame laiške sudėlioti esamo darbo trūkumai ir privalumai.
Tai vienas iš laiškų krūvos asmeninių laiškų, kuriuos Klaipėdos I.Simonaitytės bibliotekos darbuotojos aptiko tvarkydamos sugrąžintas knygas.
Visus radinius bibliotekininkės ilgai kaupė stalčiuje. Nuspręsta, kad kolekcija – įdomi ir verta dėmesio, todėl surengė ekspoziciją.
Randa ir vaistų, ir akinių
Dažniausiai tarp perskaitytų knygų puslapių aptinkami atvirukai, specialūs knygų skirtukai, sąvaržėlės. Jų bibliotekininkės sukaupė didžiulę kolekciją.
Tačiau aiškėja, kad skaitytojai tarp skaitomų puslapių mėgsta įterpti pačius įvairiausius daiktus.
Dažniausiai tai būna po ranka rastos popieriaus skiautės – loterijų bilietai, parduotuvių čekiai, nuotraukos, kalendorių lapeliai, skrydžių bilietai, net užrašai iš paskaitų.
Pasitaiko, kad vietoje skirtukų žmonės naudoja pinigus.
Bibliotekininkės prisiminė, kaip kartą pasiskambino sunerimęs žmogus. Jis aiškino į knygą įsidėjęs 50 eurų ir pamiršęs. Knyga buvo profesinė, apie elektrą. Bibliotekininkės ją surado lentynoje, tačiau pinigų nebuvo. Kitą dieną skaitytojas vėl pasiskambino, atsiprašė už sukeltą rūpestį ir pasakė pinigus radęs namuose.
Kartą vienas skaitytojas atnešė knygą, ją paėmusi bibliotekininkė pastebėjo tarp puslapių vaistų „Relanium“. Žmogus jau buvo išėjęs pro duris, tačiau darbuotoja spėjo jį pasivyti.
Tarp puslapių – Covid-19 testas
I.Simonaitytės bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Toma Gergelienė prisiminė atvejį, kai tarp knygos puslapių buvo palikta grandinėlė. Tada per informacinę sistemą pavyko surasti skaitytoją, kuriai ir priklausė papuošalas, bei sugrąžinti.
„Apmaudu, kad ne visada žmonės įvertina, kad knyga iš bibliotekos, kad ją reikia saugoti ir grąžinti tvarkingą, laikyti higieniškomis sąlygomis. Vienas radinys gerokai suglumino. Knygoje radome teigiamą kovido testą. Žmogus, palikęs jį, visai negalvoja“, – apgailestavo pašnekovė.
Tarp įdomesnių radinių – vaikiška kojinaitė, kompaktinis diskas ir akiniai.
„Knyga buvo kitokio įrišimo, puslapiai stipriai nesusispaudė. Taip ir išėjo, kad žmogus nepastebėjo palikęs akinių“, – pasakojo pašnekovė.
Vis dėlto, pastebėjo bibliotekos darbuotoja, dalis skaitytojų turi išsiugdę įprotį atnešus knygą ją greitai perversti prie bibliotekininkių. Kartu patikrina, ar nėra likę kokių vertingų daiktų.
„Atvirukai, skirtukai ir čekiai – dar nieko. Labiausiai prašome, kad skaitytojai nelankstytų puslapių. Vis dar yra tokių, kurie skaitomą puslapį pasižymi atlenkdami kampelį. Labai prašome to nedaryti ir pasaugoti knygą kitiems“, – pažymėjo T.Gergelienė.
Bibliotekininkus palaikė sukčiais
I.Kanto bibliotekos darbuotojos vardina: „Dantų, ausų krapštukai, tualetinio popieriaus skiautelės, asmens tapatybės kortelės, mokinių pažymėjimai“.
Bibliotekininkės pažymėjo, kad dalis skaitytojų mėgsta palikti pastabas knygose. Vienas skaitytojas vis taisydavo itališkus žodžius – pabraukdavo ir viršuje parašydavo „teisingą“.
„Kartą radome 200 eurų. Labai greitai paskambino persigandusi skaitytoja. Nuraminome ir pinigus grąžinome. O pinigai atsirado knygoje, kuomet jos vyras įdėjo. Kitą dieną skaitytoja atnešė knygą į biblioteką“, – prisiminė bibliotekos Miško padalinio darbuotojos.
Pempininkų bibliotekos darbuotojos pasakojo: „Kolegos senose dovanojamose knygose yra radę didelį kiekį rublių, jau nebegaliojančių. Randa pinigų arba dovanų kortelių, čekių. Dažniausi radiniai: atvirukai, gydytojų siuntimai pas specialistus, vaistų receptai, nuotraukos, knygų skirtukai, asmens dokumentai, pažymėjimai, popieriaus skiautės su užrašais, popierinės servetėlės, saldainių popierėliai, higieniniai įklotai (nauji), tualetinio popieriaus skiautės, varžtai, raktas“.
Praėjusiais metais šio bibliotekos skyriaus darbuotojos rado knygoje 10 eurų. Kai susisiekė su skaitytoja, šioji palaikė bibliotekininkes palaikė sukčiais.