Tarptautinėjė Jeruzalės knygų mugėje bus pristatyta Lietuvos žydų kultūra ir istorija

Nuo 2009-ųjų, kai Lietuva buvo pakviesta į Tarptautinę Jeruzalės knygų mugę garbės viešnios teisėmis, ši kas dvejus metus rengiama knygų mugė tapo strategiškai svarbia vieta Lietuvai pristatyti savo daugiakultūrę knygų pasaulio panoramą, kurioje neabejotinai ryškus vaidmuo tenka mokslinėms studijoms bei literatūros kūriniams žydiškomis temomis.
Žydai
Žydai / Gino Dabašinkso/BFL nuotr.

Šiais metais nedidelė mokslo ir meno atstovų delegacija iš Lietuvos į Jeruzalę nuskraidins kelias dešimtis naujausių knygų, o po mugės stogu vyksiančiose dviejose apskrito stalo diskusijose bus apžvelgti svarbiausi per kelerius pastaruosius metus Lietuvoje paskelbti leidiniai, susiję su gausiu kultūriniu žydų paveldu, Lietuvos žydų istorija ir žmonių likimais.

Pirmajai diskusijai „Lietuvos žydų paveldas: tyrinėjimai, apmąstymai, perspektyvos“ vadovaus žinoma litvakų kultūrinių ir dvasinių tradicijų tyrinėtoja, Vilniaus universiteto dėstytoja Larisa Lempertienė. Ji aptars knygas, atspindinčias įvairius dabartinės Lietuvos visuomenės požiūrius bei reakcijas į Lietuvos žydų bendruomenės istoriją ir kultūrą, jos praeitį ir dabartį. 

Apžvelgdamas pastaruoju metu išleistas Holokausto studijas istorikas Ilja Lempertas išryškins, jo nuomone, nepakankamai išanalizuotus klausimus, pasidalins mintimis apie įvairias lietuviškos visuomenės reakcijas į publikacijas, susijusias su Holokaustu. 

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus atstovė Kamilė Rupeikaitė pristatys 2009–2012 metų muziejaus leidinius, jo švietėjišką veiklą, aptars būsimo Litvakų kultūros ir meno centro koncepciją. Pirmosios diskusijos kulminacija taps Lietuvoje gimusio ir didžiąją gyvenimo dalį čia praleidusio rašytojo ir dramaturgo Grigorijaus Kanovičiaus pasakojimas apie naujus kūrinius, kuriuose atgyja brangūs rašytojo vaikystės prisiminimai ir spalvinga Jonavos žydų aplinka.

Naujienas apie knygas, konkursus ir naujausių knygų recenzijas rasite tinkle „Facebook“. Spauskite čia.

Antroje diskusijoje „Skaitmeninių knygų ir medijų Lietuvoje apžvalga: forma, turinys, reikšmė“ bus diskutuojama apie modernias knygų leidybos ir medijų galimybes Lietuvoje, aptariami svarbesni knygų platinimo kanalai Vidurio ir Rytų Europai, pristatomi įdomiausi lietuviškų elektroninių knygų pavyzdžiai, tarp jų ir knygos žydų tematika. 

Skaitmeninių knygų naujienomis ir statistika pasidalins nepriklausomos elektroninių knygų platinimo ir marketingo kompanijos „Prodigita“ ir elektroninių knygų gamybos kompanijos „IKalvis“ atstovas Darius Vosylius. Šios diskusijos moderatorius kino dokumentininkas Saulius Beržinis apžvelgs kultūrinio ir dvasinio litvakų paveldo pėdsakus, lietuvių-žydų santykių bei antisemitizmo stereotipus Lietuvos kine, radijuje, televizijoje, internetinėje žiniasklaidoje. Dr. Kamilė Rupeikaitė pristatys 2005–2012 metais Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus užsakymu sukurtus dokumentinius filmus, skirtus žydų gelbėjimo Antrojo pasaulinio karo metu ir antisemitizmo Lietuvoje temoms, virtualias parodas ir muziejaus elektroninius projektus.  

Lietuvišką programą Tarptautinėje Jeruzalės knygų mugėje papildys Jeruzalės sinematekoje du vakarus vyksianti, specialiai šiam įvykiui parengta režisieriaus S.Beržinio dokumentinių filmų retrospektyva, kurioje bus parodyti geriausi žydų tematika sukurti jo filmai ar jų fragmentai nuo paties pirmojo „Sudie, Jeruzale“ (1994) iki dar nebaigtojo „Maine Vilne“. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs