Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tyrimas: rimtosios literatūros skaitymas gali padėti suvokti kitų žmonių emocijas

Jeigu norite geriau suprasti aplinkinių emocijas, skaitykite daugiau knygų. Tačiau rinkitės ne populiariąją, pramoginę literatūrą, o rimtus grožinės literatūros kūrinius, rodo neseniai atliktas tyrimas.
Knygos skaitymas
Knygos skaitymas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Naujienas apie knygas, konkursus ir naujausių knygų recenzijas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia.

Kaip rašo „USA Today“, ketvirtadienį paskelbto tyrimo rezultatai rodo, kad rimtosios grožinės literatūros skaitymas leidžia žmonėms išsiugdyti geresnį aplinkinių žmonių psichologinių būsenų suvokimą.

Eksperimento metu jo dalyviams būdavo duodama skaityti knygos ištrauką, o vėliau pateikiamos žmonių nuotraukos ir paprašoma pagal jų veido išraiškas nusakyti emocines būsenas. Tų žmonių, kurie skaitė ištraukas iš rimtosios literatūros, sugebėjimas įvertinti emocijas buvo geresnis nei tų, kurie skaitė komercinę, populiariąją literatūrą. 

Kaip sako tyrime dalyvavęs psichologas Davidas Comeris Kiddas, rimtosios literatūros skaitytojai turi įdėti daugiau pastangų, stengdamiesi suvokti personažus. „Rašytojai nepateikia aiškaus, išbaigto, lengvai suprantamo ir stereotipais pagrįsto personažų vaizdo – greičiau atvirkščiai, – sako jis. – Tokios knygos kaip Jane Austen „Puikybė ir prietarai“ ar Fiodoro Dostojevskio „Nusikaltimas ir bausmė“ pateikia prieštaringą informaciją. Šių knygų personažų elgesį nėra lengva interpretuoti arba bent jau galima interpretuoti įvairiais būdais. Tokiu būdu, nesuteikdami pilno vaizdo, rašytojai verčia skaitytoją prisidėti savomis interpretacijomis, stengtis rekonstruoti veikėjų protą“. 

Psichologo teigimu, populiariojoje literatūroje, priešingai, veikėjai dažnai vaizduojami tiesmukiškai, nepaliekant skaitytojui abejonių. 

Kaip teigiama tyrimo išvadose, kurios skelbiamos žurnale „Science“, „literatūra gali pakeisti tai, kaip, o ne tik ką, žmonės galvoja apie kitus“.

Psichologai teigia, kad reikia papildomų tyrimų, kurie galėtų leisti daryti platesnes išvadas, tačiau ir šie duomenys turėtų daryti įtaką koreguojant švietimo programas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas