Vilniaus knygų mugės naujienas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia.
Iš Didžiosios Britanijos atvykę rašytojas R.Gordonas ir leidyklos „Chicken House“ įkūrėjas B.Cunninghamas šių metų Knygų mugėje yra vieni pagrindinių užsienio svečių, kuriuos pristato leidykla „Alma littera“. Knyga „Tuneliai“ tapo „New York Times“ bestseleriu ir buvo išleista keturiasdešimtyje skirtingų šalių, o be „Tunelių“ knygų seriją sudaro ir kitos dalys: „Gilybė“, „Laisvas kritimas“, „Artyn“, „Spiralė“ ir „Galinė riba“.
Tapti pasaulinio lygio rašytoju R.Gordonas neplanavo. 2001-aisiais, kai netikėtai neteko darbo banke, kuriame pradirbo dešimt metų, R.Gordonas ėmė ieškoti savęs. „Rašyti bandžiau jau nuo 1990-ųjų, bet nelabai sekėsi. Kai netekau darbo, man buvo labai sunku ir atnaujinau ryšį su senu bičiuliu Brianu Williamsu. Tuomet man buvo sunkus metas, bet kartu tai buvo tarsi palaiminimas. Kartu kūrėme filmus, bet vieną dieną mano žmona pasiūlė sukurti knygą vaikams. Taip ir prasidėjo veikla, į kurią abu įsitraukėme ir dirbome kiauras paras.“
Knygos „Tuneliai“ pagrindinė mintis – sukurti paslaptingą, nuotykių pilną pasaulį po žeme ir sujungti jį su šiuo pasauliu – gimė dėl dviejų priežasčių: dėl R.Gordono aistros archeologijai ir dėl to, kad jis nusipirko XVI a. statybos namą. „Sklido kalbos, kad tame name yra slaptas tunelis, – pasakojo rašytojas. – Mane visada domino tai, kas slypi po žeme, bet ten jokio slapto tunelio nepavyko rasti.“
Visas Vilniaus knygų mugės naujienas rasite tinkle „Facebook“. Spauskite čia.
Paklaustas, ar niekada negalvojo tapti archeologu, „Tunelių“ autorius atsakė: „Mano proprosenelis daug nuveikė geologijoje ir XIX a. pradžioje pravedė pirmą mokslinę paskaitą apie megalozauro žandikaulį. Visada žavėjausi archeologija, atradimais, tyrinėjimais, bet niekada į tai nežvelgiau kaip į profesiją ir pragyvenimo šaltinį.“
Bestselerio „Tuneliai“ pavadinimas gimė ne iš karto: savarankiškai išleista knyga iš pradžių vadinosi „Laukų kurmis“, tačiau kūrinį pastebėjusiam leidėjui B.Cunninghamui šis pavadinimas nepatiko: „Nesakykit, „Tuneliai“ tikrai geresnis pavadinimas. Net ne geresnis, o puikus!“
B.Cunninghamas, be kurio pagalbos, kaip sakė pati J.K.Rowling, Haris Poteris tebebūtų berniukas, gyvenantis tamsiame sandėliuke po laiptais, šiai rašytojos nuomonei pritaria. „Manau, kad „Hario Poterio“ nebūtų pastebėję ir įvertinę. Perskaitęs pirmąją knygą, iškart supratau, kad joje yra kažkas tokio, kas gali pritraukti mases ir nukelti į fantazijų pasaulį.“ Vaikų ir paauglių literatūros leidėjas teigia, kad į geriausių vaikams rašančių autorių gretas priskirtų Philipą Pullmaną, J.K.Rowling ir R.Gordoną.
Paklaustas, ar nebuvo sunku dviese rašyti knygą, R.Gordonas atsakė: „Su Brianu dirbti nuostabu – mes sujungiame savo fantaziją ir taip gimsta įdomūs dalykai. Kartais jis net sugeba užbaigti mano pradėtas mintis.“
Viename independent.co.uk interviu „Tunelių“ bendraautorius B.Williamsas savo bičiulio R.Gordono rašymo stilių apibūdina šitaip: „Jis kaip pasiutusi katė prie klaviatūros“. R.Gordoną šis priminimas pralinksmino: „Jis taip pasakė dėl to, kad pats rašo labai lėtai, o aš dirbu greitai ir su dideliu įsijautimu.“
R.Gordonas, rašydamas „Tunelius“, nesivadovauja jokiais kitų autorių patarimais ir nurodymais, kaip kurti fantastinio žanro kūrinius. „Geriausias mano patarėjas yra Barry, – sako jis. – Jo manymu, kiekvienam rašytojui prieš rašant knygą svarbiausia yra žinoti, ką tiksliai ketina parašyti ir kam ši knyga bus skirta.“
B.Cunninghamas tvirtina, kad potencialius bestselerius atpažįsta tada, kai pastebi, kad knygos autorius „pajunta vaiko balsą“. „Kai perskaičiau „Tunelius“, iškart supratau, kad ši knyga turi tai, ko reikia vaikams: paslaptingą, nuotykių pilną pasaulį ir įtraukiantį siužetą.“