Knyga „Sapiens“ 2011 m. gimė iš paskaitų ciklo apie pasaulio istoriją Jeruzalės hebrajų universitete, kur Y.N.Harari vis dar dėsto ir šiandien. „Tačiau kiekvienoje naujoje adaptacijoje pagrindinės mintys liko tos pačios“, – sako autorius. Grafinė versija jam suteikė „galimybę permąstyti kai kurias detales – mokslas per pastarąjį dešimtmetį atrado daug naujų dalykų“.
Istorinis komiksas „Sapiens. Žmonijos gimimas“ pasakoja, kaip nereikšminga beždžionė tapo Žemės planetos vadovu, gebančiu skaldyti atomus, skraidyti į Mėnulį ir keisti genetinį gyvybės kodą. Priešingai nei tekstinė knyga, komikso žanras reikalauja kitų priemonių papasakoti istoriją – čia atsirado veikėjai gidai, kurie skaitytojams žaismingai ir su humoru paaiškina istorinius procesus.
Vienas tokių veikėjų yra ir pats Y.N.Harari. Kai komikso iliustratorius prancūzas Danielis Casanave ir belgas scenaristas Davidas Vandermeulenas istorikui pasiūlė pačiam tapti veikėju, iš pradžių Y.N.Harari atsakas buvo veto: „Aš stengiuosi laikytis už savo knygų ribų.“
Visgi komikso bendraautoriai nenusileido. „Jie mane įtikino, kad tai labai efektyvi pasakojimo technika ir kad taip bus lengviau perduoti knygos žinutes skaitytojui.“ Kompromisas buvo pasiektas, kai, be autoriaus, dar pasiūlyta ir daugiau veikėjų mokslininkų, kurie paaiškina skirtingas disciplinas ir pateikia skirtingas teorijas. „Buvo svarbu parodyti, kad mokslas – tai bendras darbas, o ne individuali įmonė“, – sako Y.N.Harari.
Manau, kad knyga atliepia esminį poreikį matyti plačiau, – sako Y.N.Harari.
Dalis veikėjų, pavyzdžiui, Oksfordo antropologas, primatų elgesio specialistas Robinas Dunbaras, yra tikri žmonės, kurie suformavo Harari mąstymą, bet dauguma yra išgalvoti. Tarp dalyvių yra kaukėta superherojė Daktarė Fikcija, kuri personifikuoja „žmogaus supergalią kurti ir tikėti išgalvotomis istorijomis“, ir kieta Niujorko detektyvė, tirianti, kas išžudė daugumą didžiųjų planetos gyvūnų daugiau nei prieš 10 000 metų.
Originalią „Sapiens“ knygą sudaro 500 puslapių ir ji apima platų mūsų rūšies istorijos periodą – nuo žmogaus kultūrų atsiradimo Afrikoje prieš 70 000 metų iki šiandieninio mūsų gyvenimo. Visa ši istorija bus papasakota keturiais komikso tomais. Istorinis komiksas, priešingai nei Lietuvoje dažnai įsivaizduojama, yra skirtas ne vaikams, o suaugusiems ir jaunimui, paaugliams.
Pažvelgę į tai, kas dabar vyksta su COVID-19 ir į visas sąmokslo teorijas, pamatysite, kad mokslas yra svarbus ne tik mažai elito grupelei, bet ir visiems žmonėms, – sako istorikas.
Kuo „Sapiens“ žinutė svarbi autoriui? „Manau, kad knyga atliepia esminį poreikį matyti plačiau, – sako Y.N.Harari. – Kadangi gyvename globaliame pasaulyje, istoriją reikia suprasti plačiai, tik taip iš tikrųjų suprasime gyvenimą. Dauguma švietimo sistemų iš esmės tik moko savo šalies, religijos, kultūros istorijos. Aš 12 metų mokiausi Izraelio mokyklose ir negirdėjau nieko apie Kinijos istoriją ar apie ką nors iki judaizmo atsiradimo. Nemanau, kad buvo nors viena pamoka apie žemės ūkio revoliuciją. Taigi žmonėms reikia šio bendro vaizdo, o „Sapiens. Žmonijos gimimas“ pateikia jį prieinamu, įdomiu ir patraukliu būdu.“
Komiksas yra dar vienas būdas perduoti „Sapiens“ žinią žmonėms. „Pažvelgę į tai, kas dabar vyksta su COVID-19 ir į visas sąmokslo teorijas, pamatysite, kad mokslas yra svarbus ne tik mažai elito grupelei, bet ir visiems žmonėms, – sako istorikas. – Didelis trūkumas yra tas, kad mokslas paprastai yra daug sudėtingesnis už sąmokslo teorijas, o mokslininkai dažnai kalba žargonu, skaičiais, statistiniais duomenimis bei grafikais, ir tai daugumai mūsų yra sudėtinga – žmonės dažniausiai mąsto pasakojimais.“
Pasak istoriko, istorinio komikso kūrėjai lieka ištikimi pagrindiniams mokslo faktams ir teorijoms, tačiau gali eksperimentuoti su naujais pasakojimo
Komiksą „Sapiens“ išleido leidykla „Kitos knygos“, vertė Tadas Juras.