Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 02 24

Mirė buvęs Kauno valstybino muzikinio teatro solistas Juozas Gediminas Šmitas

Vasario 23 d., pradėjęs devyniasdešimt septintuosius metus, Amžinybėn iškeliavo buvęs Kauno valstybino muzikinio teatro solistas Juozas Gediminas Šmitas. Dainininkas ilgus dešimtmečius dainavo visas pagrindines baritono partijas, jo skambus, platus, žėrintis, sodraus tembro balsas skambėjo visų Kauno scenoje rodomų muzikinių žanrų spektakliuose ir koncertuose, rašoma Kauno valstybino muzikinio teatro pranešime spaudai.
Gediminas Šmitas
Gediminas Šmitas / Muzikinio teatro nuotr.

Menininkas keturis produktyviausius savo gyvenimo dešimtmečius praleido Kauno valstybino muzikinio teatro scenoje (1951–1990), sukūrė devyniasdešimt šešis vaidmenis įvairiausių žanrų spektakliuose, daugiau nei keturiasdešimt metų dirbo pedagoginį darbą. Būtent jam turime būti dėkingi už operos žanro grįžimą į Kauno muzikinio teatro sceną, jo veikla padėjo Kaune vėl atgimti aukštajai muzikos mokyklai – tuometiniam Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kauno fakultetui.

Maestro gyvenimo istoriją galima būtų išguldyti daugiatomės knygos puslapiuose. Kelias į muzikos pasaulį jam buvo tarsi nulemtas iš anksto. Pirmasis balsingą jaunuolį iš Akmenynų kaimo (Marijampolės apskritis) pastebėjo Kalvarijos vargonininkas J.Stasiukynas ir pakvietė dainuoti bažnyčios chore.

Muziejaus nuotr./Rigoletas, G.Smitas
Muziejaus nuotr./Rigoletas, G.Smitas

Netrukus būsimasis vokalo meistras ėmėsi solo partijų, dalyvavo įvairiuose saviveiklinių dainininkų konkursuose, vėliau jį globoti ėmėsi dainavimo Leipzige mokęsis Marijampolės gimnazijos muzikos mokytojas Juozas Kamaitis.

Prasidėjęs karas blaškė šeimą iš Lietuvos į Vokietiją ir atgal, o praūžus karo audrai jaunasis dainininkas atvyko į Kauną. Čia, 1946 m. konservatorijoje jis pradėjo dainavimo mokslus pas garsų to meto operos solistą, tenorą Juozą Babravičių.

Konservatorijai persikėlus į Vilnių, ten su žmona Marija Žilionyte bei ką tik gimusia dukra išvyko ir J.G.Šmitas. Baigusi mokslus jauna šeima buvo nukreipta į Kauno muzikinį teatrą. Tuo metu operos čia dar nebuvo statomos, tad solistas debiutavo Nasonės vaidmeniu K.Millöckerio operetėje „Gasparonė“.

Kai iš tuometinės valdžios buvo gautas leidimas statyti operų spektaklius, jaunajam dainininkui teko tikras iššūkis – Rigoleto partija Giuseppe Verdi operoje „Rigoletas”. Po šios ilgus metus augintos ir puoselėtos partijos pasipylė ir kiti dainininko pamėgti vaidmenys – Figaras, Žermonas, Valentinas. Šios partijos – tikri baritono repertuaro perlai, o solisto vokalo gebėjimai puikiai tiko jiems žėrėti. Operose J.G.Šmitas parengė kone pusšimtį vaidmenų, išbandė įvairiausius amplua.

J.G.Šmitas per ilgą teatralo karjerą, kuri vaidmenų aprėptimi ir skaičiumi gali būti lyginama su pasaulinę šlovę pelniusių baritonų pasiekimais, pasireiškė kaip daugiaplanis atlikėjas, dainavęs ne tik operos, bet ir operečių bei miuziklų spektakliuose.

Solistas aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje, buvo Kauno muzikinio teatro meno tarybos narys, Kauno menininkų namų meno tarybos narys, Lietuvos teatro sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas, dirbo konkursų vertinimo komisijose, ruošė ir skaitė pranešimus muzikos tematika. O kur dar įvairiausi koncertai, gastrolės Vilniuje, garsiausiose to meto Sovietų Sąjungos teatruose, Estijoje, Vokietijoje... Turininga solisto veikla buvo įvertinta padėkos raštais bei apdovanojimais: Maestro pagrįstai didžiavosi Nusipelniusio artisto ir Liaudies artisto garbės vardais, 2002 m. jam buvo įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino V-ojo laipsnio ordinas.

1965 m. J.G.Šmitas įžengė į pedagogikos barus. Ilgą laiką jis buvo Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos dainavimo skyriaus metodinės grupės pirmininku, nuo 1989 m. dėstytojavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kauno fakultete, 1990–2001 m. vadovavo dainavimo katedrai, jam buvo suteiktas pedagoginis docento vardas. Daugelis iki šiol teatrų ir koncertinių erdvių scenose dainuojančių Maestro mokinių dėkingi jam už unikalią vokalo ugdymo metodiką, pagrįstą aktyvia, dinamiška vokalizacija bei psichologine motyvacija.

Tarp ryškesnių J.Gruodžio konservatorijos mokinių buvo Algirdas Jacunskas, Vaidas Vyšniauskas, Vega Maščinskaitė, Raimondas Baranauskas, Kęstutis Jakštas. Daug jo paruoštų studentų dainuoja teatruose, Kauno valstybiniame chore, kai kurie išsiblaškę po visą pasaulį: Artūras Kozlovskis, Oktavijus Skučas, Genovaitė Bigenytė, Saulius Burneikis, Kęstutis Marčiulionis, Kęstutis Urbonas, Antanas Kulakauskas, Aurimas Raulinavičius, Giedrius Prunskus ir daugelis kitų.

Didžiulis Maestro nuopelnas buvo Kaune vėl pradėjusi veikti aukštoji muzikos mokykla. Lietuvos nepriklausomybės priešaušryje laisvanoriška menininkų grupė – dirigentas Petras Bingelis, kompozitorius Algimantas Kubiliūnas, pianistas Ramutis Čepinskas – ėmėsi iniciatyvos ir, giliai išmynę takus sostinės ministerijose, siekė tokios mokyklos įkūrimo. Minėti menininkai ir J.G.Šmitas tapo simboliniais Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kauno fakulteto krikštatėviais.

Baigęs aktyvią kūrybinę veiklą, Maestro iki gyvenimo saulėlydžio domėjosi teatro aktualijomis, muzikiniu Lietuvos gyvenimu.

Dėl solisto Juozo Gedimino Šmito mirties artimuosius užjaučia ir kartu liūdi jo scenos kolegos teatro veteranai ir Kauno valstybinio muzikinio teatro bendruomenė.

Mišios už velionį bus laikomos

Vasario 26 d., 10 val. Kauno Šv. Karmelitų bažnyčioje.

Atsisveikinimas vasario 26 d. laidojimo namuose „Liūdinga“ Vytauto pr. 44 A (Ramybės parkas) nuo 11 val. Išlydėjimas 14 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs