Jo atminimui šių metų pradžioje Vilniuje surengtas festivalis davė vardą visam judėjimui, o to festivalio dalyviai dabar improvizuos 33-ojo „Vilnius Jazz“ koncertuose.
Tiesa, jų telkėjas avangardinės muzikos bei laisvojo džiazo būgnininkas Dalius Naujokaitis šį kartą sveikins Vilnių su bendraminčiais iš Niujorko.
Pirmasis penktadienį į Rusų dramos teatro sceną kils universalaus saksofonininko Dovydo Stalmoko suburtas netradicinės sudėties ansamblis „Low Blow“. Jis suvienijo pūtikus, grojančius bosiniu saksofonu (D.Stalmokas), suzafonais (Gediminas Stepanavičius ir Lukas Pivoriūnas) ir tūba (Simonas Kaupinis), dažnai laikomais pritariančiais instrumentais. Prie pūtikų jungsis amerikietis bosininkas Aaronas Keane’as ir būgnininkas Ignas Kasikauskas.
Šios grupės improvizacijos stebina plačia žemų dažnių ir nuotaikų palete, virtuoziškumu, eksperimento polėkiu ir teigiama energija. Seksteto stichija – spontaniški pokalbiai, kuriuose persipina išraiškos priemonės nuo roko iki liaudies muzikos ir spalvingo džiazo arsenalo.
Antrasis projektas „Words and Letters“ („Žodžiai ir raidės“) pirmą kartą buvo realizuotas prieš trejus metus Jono Meko vizualiųjų menų centro vadovo, kompozitoriaus Gintaro Sodeikos iniciatyva, minint J.Meko 95-metį. Tada Martyno Mažvydo Nacionalinėje bibliotekoje ir Kauno menininkų namuose aktoriui Dainiui Gavenoniui skaitant J.Meko eiles improvizacijomis pritarė kiti muzikantai.
Dabar trimitininkas Mindaugas Vadoklis sumanė prikelti projektą ir J.Meko dvasią, subūręs dar didesnius scenos patrakėlius – savadarbiais instrumentais grojantį Simoną Nekrošių, D.Stalmoką, fleitininką Kristupą Giką, Berklio muzikos koledže (JAV) studijuojantį pianistą Domą Žeromską ir būgnininką Domantą Razmų. Improvizuotojų azartą tramdys tik J.Meko eilės iš rinkinio „Žodžiai ir raidės“.
Tačiau didžiausia staigmena publikos laukia koncerto pabaigoje. Specialiai „Vilnius Jazz“ festivaliui niujorkiečius perkusininkus D.Naujokaitį, Kenny Wolleseną ir Williamą Shore, susibūrusius į unikalų trio „Užupis“, su dviem bendraminčiais nufilmavo Niujorke, „Figure 8“ studijoje J.Meko sūnus Sebastianas Mekas. Jis sukūrė filmą, kuris prikaustys dėmesį ne tik įdomia muzika, bet ir kūrėjų aplinkos, Niujorko atmosfera.
Dėl COVID-19 grėsmės ir antrosios bangos Niujorke užsidarant labiausiai paveiktiems rajonams, grupė nuspendė nerizikuoti laukdama festivaliui žadėtos gyvos koncerto transliacijos iš studijos, bet padaryti įrašą iš anksto, kol studija dar dirba. Ši idėja nelauktai išsirutuliojo į filmo premjerą, S.Mekui nutarus studijos epizodus papildyti specialiai nufilmuotais Niujorko gatvių vaizdais, perteikti šiandieninę šio miesto dvasią ir muzikantų nuotaikas.
Tik paskutiniame kūrinyje „Augo girioj ąžuolėlis“ panaudota videomedžiaga iš K.Wolleseno orkestro „Himalayas“ pasirodymo „Tompkins Square Park“ prieš kelerius metus.
Prie grupės „Užupis“ filme prisijungė dažnas D,Naujokaičio ir K.Wolleseno partneris saksofonininkas Jonathonas Haffneris bei vienas geriausių Niujorko trimitininkų ir kornetistų Kirkas Knuffke.
2017 metais „Užupis“ grojo „Peronas Jazz“ festivalyje Vilniuje, o šiemet D.Naujokaitis, K.Wollesenas ir J.Haffneris drebino sostinę J.Meko atminimui skirtuose renginiuose. Šie muzikantai yra koncertavę J.Meko garbei Lietuvoje ir anksčiau.
Iš tų susitikimų radosi albumas „Rasa Rasa“, kurį 2014 metais išleido garsioji Johno Zorno „Tzadik“ kompanija. Prieš tai šis projektas skambėjo žymiajame Niujorko klube „The Stone“ ir buvo įrašytas jo įkūrėjo legendinio avangardisto J.Zorno studijoje. Specialiai dėl įrašų į Niujorką buvo nuvykusios septynios sutartinių dainininkės iš Lietuvos, įsiamžinusios albume.
Naujasis S.Meko filmas dar labiau sutvirtins Niujorko avangardininkų ryšį su Lietuva.
„Vilnius Jazz“ festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
33-ojo tarptautinio šiuolaikinio džiazo festivalio „Vilnius Jazz“ koncertai vyks iki spalio 18 d. Lietuvos rusų dramos teatre, o nemokamos naktinės džiazo sesijos – spalio 16-17 d. klube „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B).