„Keista, bet šiemet, kalbėdami apie festivalį, nuolat turime kartoti „pirmą kartą“, – stebisi festivalio vadovas Juozas Žitkauskas. – Sakėme, kad jis bus pats minimaliausias, be didelių atradimų ir „šviežienų“. Tačiau mūsų minimalizmas nepastebimai ėmė ir išaugo“.
Viena iš tokių naujovių – autorinis Rolando Kazlo koncertas. Jo metu aktorius pirmą kartą savo dainų skrynią atvers sostinės publikai. Rolando gebėjimas prajuokinti auditoriją jau beveik tapęs legenda, tačiau lyriškoji pusė kur kas mažiau pažįstama.
Rolandas Kazlas |
„Paslaptingų aplinkybių dėka, man atiteko kukli lietuviška pavardė – Kazlas ir gana nekuklus prancūziškas vardas – Rolandas. Matyt, būdamas kūdikis tam smarkiai priešinausi, nes, pasak atokiau gyvenančių kaimynų, dieną naktį rėkiau visa gerkle be pertrūkio, – apie pirmąsias „dainas“ pasakoja aktorius. – Kai supratau, jog rėkimu nieko nepakeisi, ėmiau tyliai žaisti. Tie žaidimai nepastebimai persikėlė į teatro sceną. Vėliau, bežaidžiant teatre, netikėtai (net ir man pačiam) ėmiau mąstyti ir kalbėti eilėmis. Iš pradžių savo sukurtomis, po to – tikrų poetų… Šiuo momentu vėl grįžtu prie savųjų“.
Kitas aktorius, Keistuolis Andrius Kaniava, autorinio koncerto metu taip pat žada nustebinti publiką – jis Šv. Kotrynos bažnyčioje pasirodys drauge su sunkiosios muzikos orkestru „Musė“. Specialiai šiam projektui A. Kaniavos dainoms aranžuotes sukūrė „Keistuolių teatro“ kompozitorius Sigitas Mickis. Autoriniame koncerte A. Kaniava bus iš dalies atpažįstamas, bet stipriai pasikeitęs.
Andrius Kaniava |
„Praeitis – tai tarsi bandymas pažvelgti pro rakto skylutę į tai, kas vilioja, baugina ir atsainiai žongliruoja uždraustais vaisiais. Kadangi šie vaizdai nepateisino mano lūkesčių, dabar pats esu kitoje durų pusėje – su viltimi, kad kažkas vogčia stebi mane ir gal net iš to mokosi. Ko – nežinau... – apie savo kūrybinį kelią sako A. Kaniava. – Ateityje, manau, bandysiu pakartoti tą nedrąsų žvilgtelėjimą pro rakto skylutę. Tik šįkart – iš kitos pusės. Egzistuoja nemaža tikimybė išvysti save praeityje ir gal net iš to pasimokyti“.
Išgirsime portugališkąjį fado
Dar viena šiųmetinio festivalio „Tai – aš“ naujiena – viešnia iš Portugalijos Celia Leiria. Šios šalies atstovas festivalyje svečiuosis pirmą kartą per devynerius metus. Celia – unikalaus, tradicinio fado žanro atlikėja. Išvertus iš portugalų kalbos šis pavadinimas reiškia „lemtį“. „Fado yra tarsi mano esybės dalis, dalelė mano tradicijų. Kartais jaučiuosi taip, lyg būčiau gimusi iš šios muzikos, – atskleidžia C. Leiria. – Dedu daug pastangų, kad tobulėčiau kaip šio stiliaus atlikėja. Fado – tai jausmas, o jausmui nereikalingas vertimas į kitą kalbą, todėl kviečiu visus atrasti šį nepakartojamą žanrą!“
Festivalio svečias iš JAV – dueto „Mustard‘s retreat“ narys David Tamulevich, galimybę dalyvauti festivalyje „Tai – aš“ sutiko su džiaugsmo ašaromis akyse – 1910 m. iš Lietuvos į JAV emigravo atlikėjo seneliai, todėl jis tikisi ne tik surengti koncertus, bet ir susitikti su giminaičiais. Autorinio koncerto Vilniaus mokytojų namuose metu amerikiečių grupė pasirodys kartu su tėvo ir sūnaus duetu – Sauliumi ir Jokūbu Bareikiais.
Saulius Bareikis |
Pirmą kartą festivalio istorijoje „įkurtas“ ir „Bardų klubas“ – festivalio savaitę sostinės senamiestyje įsikūrusiame restorane „Aula“ vakarais bus rengiami nemokami Lietuvos ir užsienio atlikėjų pasirodymai. Kitaip nei kasmet, „Tai – aš“ dainiai šiais metais užsuks ne tik į Latvijos sostinę Rygą, bet surengs koncertus ir Daugpilyje bei Aizkrauklėje.
Spalio 17-23 dienomis festivalis iš viso suburs apie šimtą dainių: keturioliką svečių iš užsienio, apie keturiasdešimt Lietuvos atlikėjų ir dar tiek pat „naktinėtojų“.