15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
2022 11 02

Ir prie vestuvių stalo, ir prie karsto – šokdinusios ir graudinusios varinės triūbos iš Žemaitijos

Laidotuvių giesmės bei gedulinga muzika – ir šiandien neatsiejama mirusiųjų pagerbimo dalis. Tačiau varinių triūbų muzika laidotuvėse – tai jau kažkas neįprasto, tiesa? Tokius dalykus galima matyti serbų režisieriaus Emiro Kusturicos filmuose ar dokumentiniuose kadruose iš Naujojo Orleano gatvių.
Žemaitijos dūdoriai
Žemaitijos dūdoriai / Dapšauskų šeimos archyvo nuotr.

Vis dėlto ne vieną šimtmetį Žemaitijoje gyvuoja unikali tradicija: laidotuvių apeigose – budynėse prie mirusiojo karsto, gedulingoje procesijoje ir net prie artimųjų kapų per Vėlines ne tik giedamos giesmės, bet ir grojama triūbomis.

Dar sovietmečiu be patriūbočių – nedidelių orkestrėlių, kuriuos sudarydavo penki ar daugiau muzikantų, neapsiedavo daugelis svarbiausių šeimos švenčių, o triūbų muzika skambėdavo tiek prie krikštynų ar vestuvių stalo, tiek ir prie karsto bei kapo duobės.

Apie tai, kokios yra šios tradicijos ištakos ir geografinis paplitimas, kada buvo grojama triūbomis ir kaip tai susiję su kalnais, kodėl Žemaitijoje plito šeimų orkestrai ir kiek sovietmečiu uždirbdavo laidotuvių muzikantai, galiausiai, koks šiandien yra šios senos tradicijos likimas – apie tai savo mintimis bei patirtimi dalijasi, Klaipėdos universiteto profesorius, kunigas dr. Saulius Stumbra ir daugiau nei keturis dešimtmečius šeimos orkestrėlyje budynėse grojusi Danutė Venckienė iš Salantų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais