Pastaraisiais metais „Vilnius Jazz“ ne kartą drebino geriausios Skandinavijos grupės. Be skandinavų būtų sunku įsivaizduoti ir „Vilnius Jazz“ jubiliejų.
Šiemet savo kolektyvą „Vilnius Jazz“ scenoje pristatys klausytojų pamėgtų „The Thing“ ir „Atomic“ projektų, pernai tapusių festivalio kulminacijomis, bosininkas bei kompozitorius norvegas Ingebrigtas Håkeris Flatenas.
Kritikai lygina šį kūrybingą ir virtuozišką muzikantą su tokiomis garsenybėmis kaip Paulas Chambersas, Wilburas Ware‘as, Charlie Hadenas, Malachi Favorsas. Įtakingo džiazo žurnalo „Downbeat“ kritikų apklausose jis tris kartus buvo pripažintas kylančia akustinio boso žvaigžde ir kartą – elektrinio boso talentu.
I.H.Flatenas atvyksta su Ostine įkurta savo grupe „The Young Mothers“, kurioje groja iškilūs Hiustono, Dalaso, Čikagos muzikantai. Jų kūryba – tai sprogstamasis „free“ džiazo, panko, hiphopo, afrobyto mišinys, anot kritikų, šviesmečiais lenkiantis dabartines džiazo aktualijas. Tai – kolektyvinės grupės narių kompozicijos.
„Savi kolektyvai įkvepia kurti, bet man labai svarbu, kad scenos partneriai jaustų muzikavimo laisvę, nesuvaržyti jų polėkio“, – aiškino eksperimentus mėgstantis grupės lyderis.
„The Young Mothers“ pelnė pripažinimą garsiausiuose Europos džiazo festivaliuose Austrijoje, Portugalijoje, Suomijoje, Danijoje, Norvegijoje. Neseniai grupė surengė antrąsias gastroles JAV, o dabar jos laukia Europos turas, į kurį įtrauktas ir Vilnius.
Gaivins islandiškos spalvos
„Vilnius Jazz“ scenoje retai išgirstame Islandijos atlikėjus. Šiemetis festivalis pristatys vieną iškiliausių šios šalies grupių – džiazo pianistės Sunna Gunnlaugs trio. Anot kritikų, šios trijulės laimėjimai ir populiarumas liudija, jog Islandijos muzikos pasididžiavimas nėra tik Björk ir „Sigur Ros“.
S.Gunnlaugs trio koncertais maišo visą Europą, JAV ir Kanadą. Islandų pianistės albumus entuziastingai sutinka įtakingiausi džiazo leidiniai – „JazzTimes“, „Downbeat“, „Jazziz“, „Jazz Podium“, „Jazzman“, „Village Voice“, „Jazzwise“, jie nominuoti Islandijos muzikos apdovanojimams, vienas įtrauktas į „All About Jazz“ geriausiųjų sąrašą.
Nors S.Gunnlaugs studijavo džiazą JAV ir ten ilgai gyveno, ištekėjo už amerikiečių būgnininko, tapusio jos trio nariu, savo kūryboje ji dažnai remiasi islandų folkloru, yra linkusi į lyrizmą ir meditaciją. Jos muzika patraukli ne tik džiazo aistruoliams.
Tiesa, kompozicijas trio rašo ir kiti grupės nariai, tad šių improvizuotojų įkvėpimo šaltiniai patys įvairiausi – nuo islandiškų melodijų iki Pietų Amerikos folkloro, Tomo Waitso ir George‘o Gershwino.
Atominio tandemo iššūkis
Tarp rinktinių jubliejinio „Vilnius Jazz“ projektų išgirsime dar niekada drauge nemuzikavusius unikalaus prancūzų gitaristo Marco Ducret trio bei lietuvį, mūsų šiuolaikinio džiazo bei improvizacinės muzikos pasididžiavimą Liudą Mockūną.
Vienas įdomiausių moderniojo džiazo kūrėjų M.Ducret daug metų bendradarbiauja su L.Mockūnu – nuo grupės „Toxicum“ ir „Copenhagen Art Ensemble“ projektų iki improvizacijų dviese; tandemas yra išleidęs ir duetų albumą. Tačiau dalytis scena M.Ducret trio ir Liudui dar neteko.
Jau 21 metus gyvuojantis prancūzų trio pelnytai laikomas vienu šiuolaikinio džiazo lyderių. O L.Mockūnas yra dinamiškiausias Lietuvos džiazo kūrėjas, nuolat migruojantis per Europos festivalius ir džiazo klubus, pasirodantis su iškiliausiomis džiazo asmenybėmis bei randantis vis naujų kūrybos partnerių tarp Skandinavijos, Baltijos šalių, Portugalijos, Rusijos, Lenkijos ir kitų kraštų muzikantų.