2013 12 19

Laisvės gynėjų dienai – Ludwigo van Beethoveno kūrinys „Iškilmingosios mišios“

Taip jau yra, kad linksmos ir liūdnos šventės dažnai esti greta. Praūžus Naujųjų sutikimo šurmuliui, minėsime Laisvės gynėjų dieną. Sausio 12 d. 18 val. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre nuskambės didingas Ludwigo van Beethoveno kūrinys „Missa solemnis“ („Iškilmingosios mišios“).
LNOBT choras ir orkestras bei Kauno valstybinis choras/M.Aleksos nuotr.
LNOBT choras ir orkestras bei Kauno valstybinis choras/M.Aleksos nuotr.

Kūrinį atliks solistai Joana Gedmintaitė, Ieva Prudnikovaitė, Kristian Benedikt, Liudas Norvaišas, Kauno valstybinis choras (meno vadovas Petras Bingelis), LNOBT choras (vadovas Česlovas Radžiūnas) ir simfoninis orkestras. Kūrinį diriguos po daugelio metų pertraukos į LNOBT sceną sugrįžtantis Juozas Domarkas.

L. van Beethoveno „Missa solemnis“ greta jo IX simfonijos yra kūrinys, vainikuojantis šio muzikos didžiūno kūrybos kelią. Mišių natos pirmą kartą buvo išspausdintos tik kompozitoriaus mirties metais (1827) Maince. Tiesa, kūrinio premjera įvyko anksčiau – 1824 m. Peterburge kunigaikščio N. Golicyno iniciatyva vokiečių operos trupės jėgomis. Tais pat metais „Missa solemnis“ muzika nuskambėjo ir Vienoje.

Iškilmingas mišias sudaro penkios tradicinės dalys (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei), nepakeistas ir tradicinis lotyniškas tekstas. Tačiau šis kūrinys pranoksta Bažnyčios apeigų rėmus ir, panašiai kaip J. S. Bacho Mišios h-moll, W. A. Mozarto Requiem, J. Brahmso „Vokiškasis requiem“ ar B. Britteno „Karo requiem“, išreiškia apibendrintą filosofinį požiūrį į gyvenimą ir mirtį. „Missa solemnis“ yra kūrinys, skirtas didelei koncertinei scenai. Apie tai liudija kad ir kariškas trimitų skambėjimas bei timpanų gaudesys paskutinėje kūrinio dalyje „Agnus Dei“.

Partitūros pradžioje L. van Beethovenas užrašė: „Iš širdies – į širdį“. O epizodą „Dona nobis pacem“ („Suteik mums ramybę“) lydi jo frazė „Išorinės ir vidinės taikos meldimas“. Anot muzikologo Adeodato Tauragio, šiuos žodžius galima suvokti kaip viso kūrinio motto, o prašviesėjimą mišių pabaigoje – kaip džiaugsmo ir ramybės viltį.

L. van Beethoveno „Missa solemnis“ pakviestas diriguoti maestro Juozas Domarkas, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro ilgametis meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas. Turtingoje maestro kūrybinėje biografijoje L. van Beethoveno opusai užima ypatingą vietą – J. Domarkas ne kartą yra sudirigavęs visas devynias L. van Beethoveno simfonijas bei „Missa solemnis“.

Didingų klasikos opusų atlikimas LNOBT, minint Laisvės gynėjų dieną, jau tapo prasminga tradicija. Kūrinius kaskart kviečiami atlikti ryškiausi operos solistai. „Missa solemnis“ dainuos teatro publikos išsiilgtas sopranas Joana Gedmintaitė, netrukus ilgesniam laikui į Esseno operos teatrą išvykstantis dirbti mecosopranas Ieva Prudnikovaitė, visame pasaulyje dainuojantis tenoras Kristian Benedikt (Vaidas Vyšniauskas) bei vienas ryškiausių LNOBT bosų Liudas Norvaišas. Ypatingo didingumo kūriniui suteiks suvienytas LNOBT choro ir Kauno valstybinio choro skambesys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai