2017 01 26

Lietuvoje – „barbariškų smuikų“ muzika

Lietuvoje vasario 3-4 dienomis koncertuosianti barbariškais smuikais pasivadinusi grupė „Violons Barbares“. Grupė, suvienijusi ypatingus mongolų ir bulgarų tradicijas reprezentuojančius morin khuur ir gadulka smuikus, skirtingas balso harmonijas, didingą gerklinį dainavimą bei šiuolaikinę muziką, keri nepailstančia energija ir folkrokui artimu skambesiu.
„Violons Barbares“
„Violons Barbares“

Gyva, turtinga akustinė „Violons Barbares“ muzika balansuoja tarp world(angl. pasaulis, pasaulio) ir roko žanrų, gryniausių tradicijų bei modernių garsų. Dainos ir jų interpretacijos gimsta iš mongolų, bulgarų, gruzinų, kazachų, afganų kultūrų, o ritmingos, šuoliuojančius žirgus primenančios melodijos yra puošiamos įspūdingais vokalais, išsaugojusiais tradicijas ir didžiulę atlikimo kokybę.

Įvairiatautę grupę sudaro trys ryškios muzikos pasaulio personos. Iš stepių šalies Mongolijos kilęs Dandarvaanchig Enkhjargal demonstruoja įspūdingą gerklinį dainavimą ir grojimą morin khuur – tradiciniu mongolų klajoklių arklio galva puoštu smuiku. Bulgaras Dimitar Gougov griežia tradicine viduramžių smuiką primenančia gadulka, turinčia tris melodines ir net vienuolika rezonuojančių stygų. O būgnininkas Fabien Guyot iš Prancūzijos puikiai valdo kone viską, kuo galima išgauti garsą – ar tai būtų afrikietiški būgnai, salotų dubenėliai, puodai, sulaužytos lėkštės, įvairūs gongai, cimbolai, ar kiti skambantys daiktai.

Grupė yra išleidusi du albumus „Violons Barbares“ (2010 m.) ir „Saulem ai“ (2014 m.). Ji pasirodymus rengė žymiose Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Kanados, Malaizijos, Belgijos, Norvegijos, Suomijos, Estijos, Olandijos, Vokietijos, Šveicarijos, Vengrijos, Italijos, Liuksemburgo scenose ir festivaliuose.

VIDEO: Violons Barbares - Barbar Rock

Mongolijos sostinėje gimusio, taigos klajoklių šeimoje augusio grupės nario Dandarvaanchig Enkhjargal (morin khuur, obertoninis dainavimas) muzikiniai gabumai buvo atrasti per talentų paiešką. Studijuodamas muziką Ulan Batoro konservatorijoje jis tapo garsaus morin khuur ( dviejų stygų smuikas, puošiamas žirgo galva ir juo grojama vertikaliai) profesoriaus Jamjan mokiniu. Jis tęsia seną Centrinės ir Šiaurinės Azijos dainavimo tradicija – obertoninį dainavimą – specifinę dainavimo techniką, kuomet garsas kuriamas rezonuojant iškvepiamą orą. Ši tradicija ir morin khuur smuikas UNESCO yra saugomas ir įtrauktas į „Žodinio ir nematerialaus paveldo“ sąrašus.

Simon Frey nuotr./„Violons Barbares“
Simon Frey nuotr./„Violons Barbares“

Bulgaras Dimitar Gougov (gadulka, vokalas) grojimo gadulka ( tradicinis bulgarų instrumentas, primenantis smuiką, turintis tris melodines ir net vienuolika rezonuojančių stygų) žinių sėmėsi iš didžio meistro Atanas Vultchev, pasirodė su vienu žymiausiu Bulgarijos ansambliu „Philip Koutev Ensemble“. 2000 m. persikėlęs gyventi į Strasbūrą subūrė grupes „Boya“ ir „Violons Barbares“, šiuo metu kuria ir aranžuoja moterų chorui, dalyvauja balkanų muzikos studijinėse sesijose.

Prancūzas Fabien Guyot (perkusininkas, vokalistas) Nicoje ir Strasbūre studijuodamas šiuolaikinę perkusiją spėjo prisijaukinti persų bei magrebų mušamuosius instrumentus. Kaip Strasbūro asociacijos „L‘Assoce Pikante“ narys dalyvavo įkuriant grupes „Hijaz Car“, „Shezar“ ir „Grand Ensemble de la Méditerranée“, rengė pasirodymus kartu su Alžyro berberų dainininke Houria Aichiir, koncertuoja su perkusiniais instrumentais grojančia „Furieuz Casrols“. Šis atlikėjas garsą gali išgauti iš afrikietiškų būgnų, salotų dubenėlių, puodų, sulaužytų lėkščių, įvairių gongų, cimbolų, ar kitų skambančių daiktų. Fabien yra laikomas vienu populiariausių ir novatoriškiausių perkusininkų Europoje.

Vasario 3 dieną „Keistuolių teatre“ Vilniuje ir vasario 4 dieną VDU Didžiojoje salėje Kaune nenugalimas trijų „Violons Barbares“ virtuozų derinys klausytojus meistriškai nukels į netikėtas muzikines plotmes, pakerės gerkliniu dainavimu ir prikaustančiais instrumentais.

Koncertai:

Vasario 3d. „Keistuolių teatras“, Vilnius

Vasario 4d. VDU Didžioji salė, Kaunas

Organizatorius – GM Gyvai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai