Šio chorų sambūrio Varėnoje sumanytoja ir organizatorė, originalių idėjų nestokojanti ir kūrybinėmis iniciatyvomis „deganti“ Ilona Zalanskienė sako, jog chorų festivalio idėja gimė iš didelio noro skleisti chorinio dainavimo populiarumą, lavinti klausytojų muzikinį išprusimą bei ugdyti dvasines vertybes.
„Ta kalba – iš širdies į širdį – tai turbūt pati svarbiausia kalba. Tokie smagūs mūsų sambūriai reikalingi, ir tai liudija mus vienijantis ir tas mūsų gražus santykis, ir ta meilė dainai, ir vienas kitam, ir labai graži bendrystė. Todėl ir festivalis labai laukiamas ir jau tapo tradiciniu, į Varėną jo dalyvius sukviečiantis jau penktą pavasarį. Tikrai glosto širdį festivalyje dalyvavusių choristų patys puikiausi atsiliepimai“, – sako kaip visada entuziazmo kupina I.Zalanskienė.
Šiais metais festivalį nuotaikingomis dainomis pradėjo Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos chorinio dainavimo metodinės grupės III klasės jaunučių choras, kurį jungia apie penkiasdešimt dainininkų, vadovaujamas Natalijos Krupavičiūtės.
Varėnos kultūros centro scenoje choras keitė chorą – festivalio svečius džiugino Punsko lietuvių kultūros namų mišrus choras „Dzūkija“, vadovaujamas Vido Simanausko, Šakių kultūros centro mišrus choras „Lituanica“, vadovaujamas Deivido Kerevičiaus, Kauno Šv. Kryžiaus bažnyčios mišrus choras „Song Deo“, vadovaujamas Vitos Tamulionytės, Kauno kultūros centro mišrus choras „Diemedis“, vadovaujamas Audriaus Petrausko, Alytaus kultūros ir komunikacijos centro kamerinis choras „Varsa“, vadovaujamas Vido Simanausko, Vievio kultūros centro kamerinis choras „Con Moto“, vadovaujamas Audronės Stepankevičiūtės, Merkinės mišrus choras „Merkinė“, vadovaujamas Kęstučio Breidoko, Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos jaunių choras „Varėnė“, vadovaujamas Ilonos Zalanskienės.
Skambiausias festivalio „akordas“ – Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“, vadovaujamas Ilonos Zalanskienės, kuris sudainavo naujai sukurtą Varėnos himną. Drauge su choristais jį atsistoję dainavo visi festivalio dalyviai.
Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, sveikindamas festivalio dalyvius, pasidžiaugė, jog visą vakarą salėje buvusių žmonių – ir dalyvių, ir žiūrovų – širdys tarsi kalbėjo viena – muzikos – kalba.
Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos direktorius Romualdas Kondrotas pažymėjo: „Džiaugiuosi, kad Varėnoje chorai klesti ir kad čia vyksta toks solidus chorų festivalis. Jūs šaunuoliai! Visose dainų šventėse matau varėniškius. Labiausiai džiugu, kad dainuojantis žmogus visą Lietuvą atvedė iki Nepriklausomybės. Dėkoju Ilonai Zalanskienei už gražų renginį, galimybe vieni kitais pasidžiaugti. Varėnoje prabėgo gražiausi mano metai su gerais, įspūdingais žmonėmis. Čia esu dirbęs ir vaikų, ir suaugusiųjų chorų vadovu. Smagu, kad galime dainuoti, nes ir ateityje dainuojantis žmogus visada bus priekyje. Juk jis dainuoja savo svajonę. Tikiuosi, kad ta svajonė mūsų visų širdyse išsipildys“.
Ilona Zalanskienė papasakojo, kaip gimė idėja sukurti himną Varėnai. „Labai myliu savo kraštą. Čia gimiau, augau, gyvenu, dalinuosi, ką moku, sugebu, kame matau prasmę. Vienybės simbolis yra vėliava, herbas, himnas. Varėna iki šiol himno neturėjo. Pernai gimė mintis, paskelbėme konkursą. Labiausiai tiko ir nustebino Gertauto Čepaičio eilės. Muziką sukūrė Irmantas Čepaitis, aranžavo Tomas Kizelis ir Loreta Tiškienė. Šiandien himnas nuskambėjo pirmą kartą. Viliamės, kad jis patiko. Nors esam vieningi, bet tikiuosi, kad himnas dar labiau mus suvienys“. Jo kūrėjams ir chorų vadovams buvo įteiktos padėkos ir gėlės.
Jog ši penktą pavasarį Varėnoje jautriai skambanti „Širdžių kalba“ – meile muzikai degantis, nuoširdžia bendryste šildantis, gražus ir reikalingas chorų festivalis, paliudijo skambias dainas drauge chorais dainavę bei kiekvieną dainą plojimais lydėję ir visi salėje buvę festivalio dalyviai.