Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 05 18

Ukrainos autorių teisių organizacijos vadovas: kūryba ir koncertai yra mūsų ginklas

Asociacijos LATGA Taryba skyrė 50 tūkst. Eur paramą Ukrainos autoriams, kuri jau iškeliavo į šios šalies kolektyvinės autorių teisių ir gretutinių teisių administravimo organizacijos UACRR sąskaitą.
Valerijus Charčyšynas, Ukrainos roko grupės „Druga Rika“ lyderis
Valerijus Charčyšynas, Ukrainos roko grupės „Druga Rika“ lyderis / Asmeninio archyvo nuotr.

„Jūsų pagalba ir palaikymas mums labai svarbus ir morališkai. Tai leidžia pajusti, kad mes, autoriai, esame vieninga šeima, jog mes nesame palikti vieni bėdoje“, – sako Asociacijos LATGA būstinėje Vilniuje neseniai lankęsis UACRR direktorius Valerijus Charčyšynas, Ukrainos roko grupės „Druga Rika“ lyderis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

V.Charčyšynas ir jo grupė „Druga Rika“ birželio 17 d. dalyvaus viename „Kultūros nakties“ renginių – dalinsis Rotušės aikštėje išdygsiančia „LATGA Autorių namų“ scena ir žiūrovų dėmesiu su kitais Lietuvos ir Ukrainos autoriais. Šis renginys – beveik 6 tūkstančius autorių vienijančios LATGA dovana miestiečiams ir Vilniuje apsistojusiems ukrainiečiams.

UACRR (liet. Ukrainos autorių ir gretutinių teisių agentūra) generalinis direktorius V.Charčyšynas, kurio šeimos namus Gostomelyje sugriovė okupantai iš Rusijos, neslepia, kad dabar kiekvienas kvietimas koncertuoti užsienyje Ukrainos muzikantams yra labai svarbus, o kūryba ir koncertai yra jų pagrindiniai ginklai, padedantys uždirbti pinigų, kuriuos jie gali paskirti ne tik savo šeimoms išlaikyti, bet ir šalies gynybai nuo agresorės Rusijos.

„Ilgą laiką mes nenorėjome nei dainuoti, nei kurti. Norėjosi tik tylos ir ramybės. Bet vieną kartą bunkeryje surengėme nuotolinį pasirodymą, kurį pavadinome „Mariupoliu“, ir tada supratome, kad koncertai ir yra mūsų ginklas kovoje su agresoriumi“, – sako 1996 m. susikūrusios ir 7 muzikos albumus (naujausias – „Піраміда“ – pasirodė 2017 m.) išleidusios grupės „Druga Rika“ lyderis.

Jis atskleidžia, kad tiek Ukrainos armijoje, tiek savanoriškos krašto gynybos pajėgose tarnauja nemažai autorių, tarp jų – UACRR Tarybos ir Stebėtojų komisijos nariai – su Edu Sheeranu susidraugavusios grupės „Antytila“ muzikantai Tarasas Topolia ir Sergejus Usikas, grupės „Тано́к на майда́ні Ко́нґо“ narys ir muzikos autorius Olegas Michailiuta, Vitalijus Kyryčenko iš grupės „Numer 482“ ir kt. Kai kurie jų tiesiog iš fronto rengia nuotolinius pasirodymus. Pats V.Charčyšynas sako pasirinkęs šeimos maitintojo kelią, juolab kad į karą išėjo jo vyresnysis sūnus. „Mes buvome susitarę, kad vienas iš šeimos narių eis kariauti, o kitas išlaikys visą šeimą. Jis aplenkė mane ir į frontą išėjo dar vasario 25 d.“, – pasakoja muzikantas, į karą išlydėjęs ir savo brolį.

Pasak jo, suprantama, kad Ukrainos agentūros UACRR veikla dabar labai apribota – šiuo metu skirstomi anksčiau surinkti pinigai už kūrinių naudojimą, o taip pat realizuojama iš užsienio gauta parama, už kurią ukrainiečiai dėkingi užsienio partneriams, taip pat ir asociacijai LATGA. „Kaip ir Lietuva, taip ir Lenkija su Čekija pervedė piniginę paramą bei dalyvavo organizuojant stipendijų skyrimą šiose šalyse gyvenantiems Ukrainos autoriams, taip pat gavome 200 tūkst. Eur iš tarptautinės autorių teisių konfederacijos CISAC sukurto Ukrainos palaikymo fondo „Creators For Ukraine“, kuriuos jau paskirstėme autoriams. Jūsų visų pagalba ir palaikymas mums labai svarbus ir morališkai. Tai leidžia pajusti, kad mes, autoriai, esame vieninga šeima, jog mes nesame palikti vieni bėdoje“, – sako V.Charčyšynas.

Jis mano, kad karas Ukrainos kūrėjų nesulaužė, nes jie jau mažai ko bijo. „Priešingai – karas juos padarė stipresniais ir suveikė kaip katalizatorius kurti naujus tekstus, bendradarbiauti su užsienio autoriais ir atlikėjais. Pasižiūrėkite į „iTunes“ populiariausiųjų sąrašą – ten pirmąsias vietas užima ukrainietiški kūriniai. Iki karo taip nebuvo. Žinoma, svarbiausia dabar turėti lėšų pragyvenimui.

Mes negalime rengti koncertų Ukrainoje – deja, neaišku, kada baigsis karas ir kada galėsime grįžti į sales. Už kokius pinigus įrašinėti naujas dainas? Kaip išmaitinti savo šeimas ir komandą? Visa tai – didelis klaustukas. Todėl labai norėtųsi, kad Europos koncertų organizatoriai, kiti kūrinių naudotojai, autorių teisių kolektyvinio administravimo bendrijos palaikytų mūsų šalies autorius ir jiems nereikėtų keisti profesijos. Mes nesame palūžę, bet europiečių palaikymas reikalingas kaip niekada. Juolab kad Ukraina kovoja už viso civilizuoto pasaulio vertybes. Tai nėra svetimas karas – noriu, kad tai suprastumėte“, – kalba Ukrainos autorių organizacijos vadovas.

Pasak jo, dabar ukrainiečiai yra labai vieningi, o kiekvienas šalies gyventojas su agresore Rusija kovoja ten, kur jaučiasi stipriausi. „Mes pamiršome apie seną ukrainiečių tradiciją ginčytis tarpusavyje ir prisiminėme kitą gerą tradiciją – susivienyti ir dėti visas pastangas vardan valstybės gerovės ir mūsų greitesnės pergalės. Vasario 24-ąją kilęs pyktis praėjo, nustojome bijoti ir panikuoti.

Mes kovojame. Sprendžiant iš priešo netekčių ir reikšmingų pergalių nebuvimo, kol kas mes laimime. Ir neabejoju, kad laimėsime visą karą. Esame labai motyvuoti išgyventi, o tai galima padaryti tik nugalėjus priešą mūšio lauke. Jeigu kris Ukraina, kris ir Europa. To negalime leisti. Taip niekada nenutiks, nes tada Putinui tektų užmušti visus ukrainiečius Žemėje. O dabar kiekvienas sveikai mąstantis žmogus, kuris žiūri ir mato, klauso ir girdi, galima sakyti, kad irgi yra ukrainietis“, – teigia V.Charčyšynas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai