2019 02 05

„Vox Oblivionis“ – naujai skambanti lietuvių kompozitorių muzika iš užmaršties

Vasario 13 d., Šv. Valentino dienos išvakarėse, į neeilinį muzikinį pasimatymą su kompozitorės Konstancijos Brundzaitės muzika ir pastarosios naujomis interpretacijomis kviečia unikalus, vis platesnį gerbėjų ratą buriantis ansamblis „Vox Oblivionis“. Susitikimo vieta – originalioms idėjomis atviras knygynas „VAGA“, įsikūrę PPC „OZAS“.
„Vox Oblivionis“ kolektyvas
„Vox Oblivionis“ kolektyvas / Vaidos Jonušytės nuotr.
Temos: 1 Muzika

„Vox Oblivionis“ – tai įprastų muzikinių kolektyvų apibrėžčių neatitinkantis ir į standartinius rėmus netelpantis mėgėjų ansamblis. Jaunus žmones bendram darbui subūręs tikslas taip pat išskirtinis: pristatyti naujai aranžuotus, naujam skambesiui bei gyvenimui prikeltus Lietuvos literatūros ir meno archyve saugomus lietuvių kompozitorių kūrinius, papasakoti apie archyve sukauptus, bet mažai tyrinėtus kūrėjų fondus.

Ansamblio vadovė ir dirigentė Austėja Sirvydytė prisimena, jog kolektyvas susibūrė labai spontaniškai, pamačius žinutę viename populiariausių socialinių tinklų. „Projekto idėjos autorė, Lietuvos literatūros ir meno archyvo projektų vadovė Vaida Jonušytė socialiniame tinkle paskelbė žinutę, jog dirba su archyvine medžiaga ir gvildena mintį archyve saugomus lietuvių kompozitorių kūrinius pateikti kitaip. Jos siekis buvo parodyti pasauliui, kas glūdi archyvuose, suburti dainuojančius žmones, su muzikantais parengti aranžuotes ir koncertinę programą išvežti į mažesnius Lietuvos miestus: Kaišiadoris, Mažeikius ir panašiai. Tai pamačiusi nedvejodama susisiekiau su Vaida ir pasisiūliau padėti. Ir... Taip po truputį pradėjo judėti ledai“, – „Vox Oblivionis“ gimimo ištakas prisimena A.Sirvydytė.

„Vox Oblivionis“ – tai užmaršties balsas. Projekto koncepcija specifiška, todėl ir pavadinimas – atitinkantis jo nešamą idėją. Pasak A.Sirvydytės, šis ansamblis – didelis fenomenas, neturintis atitikmens. „Mano manymu, šio ansamblio darbuose slypi labai graži prasmė: supažindinti, žinantiems naujai pristatyti archyvuose esančius lietuvių kompozitorių kūrinius. Jaunoji karta, greičiausiai, nežino K. Brundzaitės, kurios muziką atliksime koncerte. Ateities planuose esame numatę atlikti Antano Rekašiaus kūrybą, kurią, greičiausiai, vėlgi žino vis mažiau žmonių. Kai kurie kompozitoriai, kaip matyti iš jų dienoraščių, laiškų, jautėsi neįvertinti, todėl mūsų veikla yra tarsi duoklė kūrėjams.“, – mintimis dalijasi A.Sirvydytė.

Ansamblis išskirtinis ir tuo, kad jam nebūdingas įprastas chorinis dainavimas. „Tai nėra nei tradicinis choras, nei vokalinis ar instrumentinis ansamblis. Norėjau, kad „Vox Oblivionis“ nebūtų vien lygių balsų kolektyvas. Mano kaip vadovės siekis yra, kad žmonės dainuodami pajaustų kūrinį. Kiekvienas įdeda savo šarmo ir tai daro kūrinį gražiu. Publika muzika susižavi tada, kai jaučia, jog atlikėjams patinka tai, ką jie dainuoja. Manau visi turi dainuoti taip, kad būtų gera“ – svarsto kolektyvo vadovė.

Konstancija Brundzaitė (1942–1971) – išskirtinę vietą lietuviškos muzikos kultūroje užimanti kūrėja, pirmoji kompozitorė moteris modernios lietuvių muzikos istorijoje. K.Brundzaitė komponavo muziką, rašė tekstus, tapė drobėje, sukūrė nemažai instrumentinės ir ypač vokalinės kamerinės muzikos. Mintis projekto įgyvendinimą pradėti nuo K.Brundzaitės muzikos gimė ne išsyk.

„Ilgai diskutavome, kokį kompozitorių norėtume, galėtume pasirinkti. Svarstėme ir apie Teisučio Makačino, ir apie Antano Rekašiaus muzikinį palikimą. Viename iš archyve esančių dokumentų apyrašų suradau Konstancijos Brundzaitės vardą. Projekto bendradarbiai apie ją buvo girdėję mažai, o aš su ja susipažinau dar paauglystėje, dirigavimo konkurse, kuriame dirigavau jos kūrinį „Lyjant“. Pats kūrinys mane sužavėjo skirtingų nuotaikų, temų įvairove. Tai įkvėpė susipažinti ir su kitais kompozitorės darbais“, – prisimena A.Sirvydytė.

Vaidos Jonušytės nuotr./„Vox Oblivionis“ kolektyvas
Vaidos Jonušytės nuotr./„Vox Oblivionis“ kolektyvas

Pirmą kartą „Vox Oblivionis“ debiutavo atlikdami K.Brundzaitės kūrinių ciklą „Septynios mįslės iš lietuvių tautosakos“. Tąkart „Septynios mįslės“ klausytoją pasiekė jau moderniai harmonizuotos ir pritaikytos džiazo grupei. Kūrinių aranžuočių autorius – talentingas jaunas džiazo atlikėjas Matas Samulionis, kuriam liaupsių negaili ir ansamblio vadovė. „Matas Samulionis yra genijus. Mano akimis, jis vienas perspektyviausių jaunųjų atlikėjų. Iš pradžių net neįsivaizdavome, kaip būtų galima aranžuoti „Septynias mįsles iš lietuvių tautosakos“. Su kuo bekalbėdavome, visiems trūkdavo idėjų. O pasirodžius Matui, viskas buvo sustyguota. Jo vizijoje kūriniai atspindėjo begalę skirtingų nuotaikų. Jis padarė milžinišką darbą“, – kūrinių gimimo užkulisius atskleidžia A. Sirvydytė.

Šiuo metu kolektyvas jungia apie 16 dainuojančių žmonių. Prie jo veiklos gali prisijungti visi, turintys klausą ir noro. „Žmonėms, kurie dainuoja dešimtis metų, nereikia trijų repeticijų, kad pagautų kūrinio nuotaiką. Mes esame mėgėjai, tad įdedame beprotiškai daug darbo, kad pasiektume aukštą rezultatą. Visi kolektyvo nariai yra labai motyvuoti, gabūs, todėl visais jais džiaugiuosi. Nebūtina pažinoti natas, kad galėtum dainuoti. Ansamblyje dainuoja ir neskaitantys muzikinės kalbos, tad noriu paskatinti prisijungti visus, norinčius dainuoti. Svarbiausia turėti klausą ir norą, o kitose plotmėse aš tikrai padėsiu“, – ragina A.Sirvydytė.

Artimiausias kolektyvo koncertas vyks vasario 13 d. PPC „Ozas“ įsikūrusiame knygyne „Vaga“ . Taip pat rengiama nauja koncertinė programa, planuojami koncertai įvairiuose Lietuvos miestuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai