Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ansamblis „Lietuva“ naują sezoną pradeda su bardais ir modernaus šokio spektakliu

Ansamblis „Lietuva“ pradeda naują sezoną, kuriame šalia tradicinių programų atsiranda unikalūs projektai – koncertas su bardais „Dainuoju Tau gyvenimą“ ir modernaus šokio spektaklis „Dėdės ir dėdienės“. Apie tai rašoma pranešime žiniasklaidai.
Ansamblis „Lietuva“
Ansamblis „Lietuva“ / M.Siruso nuotr.

Ansamblis pirmą kartą pristato jungtinį projektą su aktoriais ir bardais Sauliumi Bareikiu, Olegu Ditkovskiu ir Gediminu Storpirščiu, o šokio spektaklyje pagrindinius vaidmenis atliks Deividas Meškauskas ir Kristina Tarasevičiūtė.

Koncerte „Dainuoju Tau gyvenimą“ legendiniai bardų šlageriai „Žalia, žalia“, „Aš mylėjau tave tau nežinant“ ir kitos poetų dainos skambės nauju, dar negirdėtu stiliumi kartu su choru ir tautinių instrumentų orkestru.

Lietuvoje bardai žinomi kaip dainuojamosios poezijos atlikėjai, tačiau retas susimąsto apie jų glaudų ryšį tautinei muzikai.

„Liaudies dainos ir yra dainuojamoji poezija. Barduose gausu tautinių elementų – klausydamiesi įrašų visada kažką tokio atrasime“, – pasakoja Gediminas Storpirštis, vienas didžiausių dainuojamosios poezijos puoselėtojų, Lietuvos teatro ir kino aktorius, dainų autorius ir atlikėjas. G.Storpirštis įsitikinęs, kad kanklių ir gitarų sąskambis suteiks ypatingos emocijos.

S.Matulevičienės nuotr./Gediminas Storpirštis
S.Matulevičienės nuotr./Gediminas Storpirštis

Bardus pasirinko neatsitiktinai

Jautrios ne tik bardų dainos, bet ir istoriniai periodai, kuriuose jos gimė. XX a. 7 dešimtmetyje bardų judėjimas gyvavo pagrindinėse miesto gatvėse, kur jaunimas rinkdavosi pabendrauti, kartu pagroti gitara ir padainuoti apie gyvenimą. Augantis pasipriešinimas tarybinei ideologijai, drąsėjantis kritinis mąstymas ir laisvėjantis kūrybiškumas – visa tai atsispindėjo gatvės muzikos kultūroje. Paraleliai bardų gyvavimui atsirado kita alternatyvi banga – folkloro sąjūdis, nepriėmęs sovietinės sistemos vertybių.

Nuo spalio 9 d. alternatyvūs žanrai susivienys Vilniuje, Šiauliuose, Ignalinoje, Marijampolėje, Pakruojyje, Tauragėje ir Radviliškyje.

Šoks Vaižgantą

Kita sezono naujiena – modernus šokio spektaklis „Dėdės ir dėdienės“, inspiruotas Juozo Tumo-Vaižganto apysakos. Pirmą kartą ansamblio „Lietuva“ programoje dalyvauja tik šokėjai su šou versle gerai žinomu Deividu Meškausku ir ansamblio šokėja Kristina Tarasevičiūte. Kiek yra žinoma, dar niekas nebuvo pasiryžęs šios lietuvių apysakos pateikti per šokį.

„Šokame Vaižgantą! Netikėta? Galbūt. Pirmą kartą „Dėdes ir dėdienes“ su ansambliu pateiksime šokio spektaklio žanre. Kūrinio tema stipriai reflektuoja šių dienų aktualijoms, todėl pasakosime moderniai, per šiuolaikinę prizmę“, – premjerą apibūdina režisierė Aušra Krasauskaitė, kaip choreografė apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi.

Dar vienas netikėtumas – garsaus šokėjo Deivido Meškausko pasirodymas naujame amplua. Sportinių šokių atstovas, televizijos projektų ir konkursų dalyvis vis dažniau priima muzikinio teatro išbandymus. Režisierė neabejoja, kad D.Meškauskas vizualiai atitinka įsivaizduojamą Mykoliuko personažą, pasižymi tinkama plastika ir judėjimu, o žiūrovai pamatys visai kitokį Deividą nei yra įpratę.

Programa skirta rašytojo 150-osiomis gimimo metinėmis atminti, o 2019-ieji paskelbti J.Tumo-Vaižganto metais.

Ansamblis „Lietuva“ pastaruosius metus nuolat ieško šiuolaikiškų sprendimų, kaip tautinį meną pateikti dar aktualiau ir patraukliau jaunimui, taip pat sudominti kuo įvairesnę publiką.

„Ansamblis perteikia tai, kuo gyvename mes visi. Vieniems patinka dainos, kitiems – šokiai ar spektakliai. Kurdami skirtingas programas, žiūrovams duodame platų pasirinkimą, jog kiekvienas galėtų išsirinkti pagal skonį ir įsitikinti, kad visas tautinis menas gali tapti dar savesnis negu atrodo. Mums svarbi šalies istorija: per šokį, dainą ir muziką perteikiame šalies kultūrą, istoriją ir vertybes, galiausiai primename tai, kuo galime didžiuotis. Net ir su Vaižgantu jauną žiūrovą galima supažindinti šiuolaikiškai“, – teigia valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ vadovė Edita Katauskienė.

Tęsia žiūrovų įvertintas programas

Šį rudenį į sceną grįžta vienas įspūdingiausių ansamblio „Lietuva“ muzikinių spektaklių – misterija „Dievai ir žmonės“. Lapkritį spektaklis bus rodomas Kaune, Šiauliuose ir Alytuje, o gruodžio 6 d. turą vainikuos Vilniuje „COZY By Siemens arena“.

Pavasarį įvykusi premjera subūrė pilnas sales žiūrovų ir sulaukė itin daug susižavėjimo: „Aukščiausio lygio išpildymas, toks gylis ir profesionalumas! Širdis dainuoja žiūrint ir klausantis, o pasirodymas įkūnija pasididžiavimą ir atsidavimą Lietuvai. Neįtikėtina misterija – ačiū jos kūrėjams“.

Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“ taip pat yra pakviestas į Kauno valstybinės filharmonijos naujo sezono atidarymo renginius. Spalio 2 d. įvyks klasikinės muzikos koncertas tautiniais instrumentais „Kartų simfonija“. J.S.Bacho, W.A.Mozarto ir B.Britteno kūrinius atliks „Lietuvos“ ir LMTA liaudies instrumentų katedros orkestrai, o vokalo partijas – jaunosios kartos operos žvaigždė Dovilė Kazonaitė.

2020 m. pavasarį laukia ypatinga dovana – koliažinė opera „Mažvydas“, skirta Lietuvos Nepriklausomybės 30-mečiui paminėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?