„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dėmesys į augalus: P.Domšaičio galerijoje atveriama paroda, tinkanti ir neregiams

LNDM Prano Domšaičio galerija spalio 11 d., penktadienį, kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius į parodos „Gėlės, vaisiai ir dygliai“ atidarymą. Parodoje eksponuojami šiuolaikinių menininkų darbai, kurių pagrindinė ašis – augalai. Parodos kuratorė Akvilė Anglickaitė lankytojus kvies pasvarstyti apie gamtos vaidmenį šių dienų menininkų kūryboje: ar dėmesys gamtai – tai pabėgimo nuo informacinio triukšmo ir ekologinių grėsmių forma? Regėjimo sutrikimų turintiems lankytojams pritaikyta paroda veiks iki kitų metų kovo 2 d.
LNDM Prano Domšaičio galerija
LNDM Prano Domšaičio galerija / Gintarės Grigėnaitės nuotr.

„Menas yra didžiulį edukacinį potencialą turinti vertybė, teikianti pažinimo džiaugsmą ir gyvenimo prasmės suvokimą, todėl džiaugiuosi, kad šį pažinimo, įkvepiančios patirties malonumą Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje gali atrasti vis daugiau žmonių – tarp jų ir asmenys, kuriuos riboja įvairios negalios. Man malonu į naująją parodą „Gėlės, vaisiai ir dygliai“ Prano Domšaičio galerijoje pakviesti ir žmones, kurie pasaulį patiria kitaip“, – sako LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

Organizatorių nuotr./Donata Minderytė „Kojų tatuiruotės“ 2020 m.
Organizatorių nuotr./Donata Minderytė „Kojų tatuiruotės“ 2020 m.

Parodoje – 14 menininkų kūryba

„Šiuo metu, kai aplinka technologizuota kaip niekada anksčiau, kai nepaliaujamai diskutuojama apie dirbtinį intelektą, menininkų kūryboje pasirodo žiedai, žolės, vaisiai, šaknys, kamienai, stiebai... Per augalus menininkai kalba apie dabarties laiką, jo problemas ir jausenas. Parodoje eksponuojamuose kūriniuose augalo gyvavimo fazės virsta žmogiškųjų patirčių, emocijų permąstymo refleksijomis“, – pasakoja parodos kuratorė Akvilė Anglickaitė.

Parodoje dalyvauja 14 menininkų: Vitalijus Červiakovas, Uliana Damkiene, Adomas Danusevičius, Tomas Daukša, Vytautas Juozėnas, Gintas Kavoliūnas, Viktorija Makauskaitė, Marija Marcelionytė-Paliukė, Donata Minderytė, Rūta Spelskytė, Varvara Spilt, Marija Šnipaitė, Daumantas Plechavičius ir Aistė Valiūtė. Pasak parodos kuratorės, šių menininkų ir jų dėmesio augalams simbiozė brėžia punktyrinę liniją, skiriančią ir kartu jungiančią du skirtingus, trapius pasaulius.

Organizatorių nuotr./Varvara Spilt „Juodžemio gestai“
Organizatorių nuotr./Varvara Spilt „Juodžemio gestai“

Lankytojai parodoje „Gėlės, vaisiai ir dygliai“ išvys plačią ir įvairią patirčių skalę, apimančią skirtingus mentalitetus ir geografinius plotus. Jauniausia parodos dalyvė – ukrainietė dailininkė Varvara Spilt – savo darbe pasakoja apie karą Ukrainoje, Marijos Marcelionytės-Paliukės grafikos kūriniuose – karantino atspindžiai, ekspozicijos centre – vienas iš Tomo Daukšos džiaugsmo fontanų, architektės, menininkės Viktorijos Makauskaitės fotografijose – eilėmis prakalbantys Tokijo patvoriai. „Šie ir dar daugiau parodos kūrinių, nors ir būdami labai skirtingi tiek raiška, tiek idėjomis, visgi susitinka viename teminiame taške. Tai kvies susimąstyti žiūrovus, apie ką galime kalbėti per augalo formą, vidinę struktūrą, paplitimą ir funkcijas. Kaip augalas tampa atrama, kuriant įsivaizduojamus pasaulius, arba kaip gamtos, augalų stebėjimas leidžia tvirčiau pasijusti ant žemės“, – sako A. Anglickaitė.

Regėjimo sutrikimų turintiems lankytojams pritaikyta paroda

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus siekia sudaryti galimybę įvairių negalių ir poreikių turintiems žmonėms tapti savarankiškais muziejaus lankytojais. LNDM Prano Domšaičio galerijoje atidaroma paroda „Gėlės, vaisiai ir dygliai“ pritaikyta akliesiems ir silpnaregiams.

„Prano Domšaičio galerijoje siūlome vis daugiau galimybių patogiai ir tinkamai meną patirti lankytojams, kurie turi individualių ir specialiųjų poreikių aplinkai, o su naująja paroda žengiame dar vieną žingsnį artyn jų – regos negalių turintiems žmonėms pritaikome visą parodą“ – džiaugiasi LNDM Prano Domšaičio galerijos direktorė Skaistė Marčienė.

Organizatorių nuotr./Marija Marcelionytė „Supakuoti“ 2020 m.
Organizatorių nuotr./Marija Marcelionytė „Supakuoti“ 2020 m.

Pasak A. Anglickaitės, parodoje „Gėlės, vaisiai ir dygliai“ dalyvaujantys menininkai siekia didinti parodos įtraukumą: „Kiekvienas parodoje dalyvaujantis menininkas apmąstė, kaip jo darbai galėtų būti pristatyti nematantiems ar silpnai matantiems galerijos lankytojams. Tai buvo dar vienas ekspozicijos sluoksnis, kūrinio patyrimo lauką praplečiantis ir matantiesiems.“

Parodoje šiuolaikinių menininkių kūrinius lydi garso takeliai, pasakojamos pristatomų darbų sukūrimo istorijos, eksponuojamos lietimui pritaikytos skulptūros ir objektai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs