Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Detektyvui prilygstanti istorija: JAV surastas beveik 50 metų dingusiu laikytas K.Varnelio kūrinys

Kazio Varnelio namus-muziejų pasiekė nepaprasta, kone detektyvui prilygstanti istorija. Prieš kelias savaites šiame muziejuje dirbanti menotyrininkė dr. Aistė Bimbirytė-Mackevičienė Instagram tinkle pastebėjo amerikiečių Steve’o ir Roberto įrašą, kuriame jie pasakoja, kaip savo namų garaže Čikagoje kone penkerius metus, patys to nežinodami, laikė optinio meno meistro Kazio Varnelio darbą „Quiz“ (1973), rašoma pranešime žiniasklaidai.
Amerikiečiai Steve (kairėje) ir Robert (dešinėje) tik neseniai aptiko, kad garaže beveik penkerius metus laikytas paveikslas – tai optinio meno meistro Kazio Varnelio darbas
Amerikiečiai Steve'as (kairėje) ir Robertas (dešinėje) tik neseniai aptiko, kad garaže beveik penkerius metus laikytas paveikslas – tai optinio meno meistro Kazio Varnelio darbas / Asmeninio archyvo nuotr.

„Buvom išvykę atostogų ir draugo paprašėme prižiūrėti mūsų namus ir du šunis. Kai vieną dieną jis išnešė šiukšles, šalia konteinerio rado keistos formos, labai ryškų paveikslą, patraukusį jo akį. Mes su Robertu kolekcionuojame įvairius meno kūrinius, tad draugas paveikslą parnešė į mūsų garažą“, – prieš beveik penkerius metus nutikusią istoriją prisiminė Steve’as.

Tai, kad gatvėje rasto paveikslo autorius yra ilgus metus JAV gyvenęs lietuvių menininkas, optinio meno meistras Kazys Varnelis, kolekcininkai suprato tik dabar.

„Prieš porą savaičių išsitraukiau draugo rastą paveikslą. Galvojau, pertapysiu, bet apsukau jį ir kitoje pusėje pamačiau parašą – Kazys Varnelis. Pagūglinau ir taip nustebau! Negaliu nusakyti žodžiais... Supratau, kad šis menininkas yra gerai žinomas, o netikėtai mums nutikusią istoriją paskelbėme Instagram paskyroje“, – pasakojo Steve’as.

Vertingą paveikslą aptikę amerikiečiai sako, jog oparto stilistiką jie atpažino iš karto, tačiau apie išsamesnius paveikslo tyrimus net negalvojo, nes vietomis ištrupėję dažai ir kiti pažeidimai neleido puoselėti minčių apie paveikslo pardavimą.

Asmeninio archyvo nuotr./Štai tokį, tik kiek apdulkėjusį ir su nutrupėjusiais dažais, prieš kelias savaites iš garažo amerikiečiai ištraukė Kazio Varnelio darbą „Quiz“
Asmeninio archyvo nuotr./Štai tokį, tik kiek apdulkėjusį ir su nutrupėjusiais dažais, prieš kelias savaites iš garažo amerikiečiai ištraukė Kazio Varnelio darbą „Quiz“

„Ši paveikslo atsiradimo istorija yra tikra staigmena, „quiz’as“, galvosūkis, kitaip to ir nepavadinsi. Mūsų turimais duomenimis, kūrinys eksponuotas personalinėje Kazio Varnelio parodoje Milvokio meno centre JAV 1974 metais. Šis darbas atstovauja dailininko aukso amžiumi laikomam Čikagos laikotarpiui, t. y. 7–8 dešimtmečio kūrybai, ir yra priskirtinas vadinamajam postornamentiniam etapui. Beje, šiandien muziejuje galima pamatyti kitą į jį panašų kūrinį – 1996 m. sukurtą „Abalidot“. Tai nestebina, nes dailininkas dažnai sukurdavo po kelis to paties darbo variantus“, – sakė menotyrininkė dr. A.Bimbirytė-Mackevičienė.

Kaip K.Varnelio „Quiz“, kurio vertė gali siekti 10 tūkst. eurų, atsidūrė šalia šiukšlių konteinerio Linkolno prospekte Čikagoje, dabar galima tik spėlioti. Žinoma, kad anksčiau netoliese buvo įsikūrusi gausi lietuvių bendruomenė. Galbūt dailininkas savo kūrinį padovanojo tautiečiui, o galbūt kažkas jį įsigijo po parodos. Nelengva atsakyti ir į kitą klausimą: kiek dar gali būti tokių „dingusių“ K.Varnelio darbų?

LNM archyvo nuotr./Paveikslas „Quiz“ tarp daugelio kitų K. Varnelio darbų personalinėje parodoje 1974 m. Milvokio meno centre, Viskonsino valstijoje, JAV
LNM archyvo nuotr./Paveikslas „Quiz“ tarp daugelio kitų K. Varnelio darbų personalinėje parodoje 1974 m. Milvokio meno centre, Viskonsino valstijoje, JAV

„Kiek įmanoma, sekame, kaip savo gyvenimą „gyvena“ privačiose bei institucinėse kolekcijose esantys K.Varnelio darbai. Didžioji dalis, neskaitant Lietuvos, yra saugomi būtent JAV muziejuose ir galerijose. Retkarčiais jie pasirodo meno aukcionuose, kur juos įsigyja fiziniai asmenys. Tuomet paveikslo kelias gali ir pasimesti, taip kartais nutinka. Bet toks atsitikimas, koks nutiko dabar, buvo staigmena visiems“, – kalbėjo menotyrininkė.

Amerikiečiai sako, kad paveikslo kol kas neketina parduoti. Tiesa, mielai jį paskolintų, bet iki to dar laukia ilgas kelias – pirmiausia kūrinį reikės restauruoti.

Kazio Varnelio namai-muziejus – tai vienas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių, įsikūręs pačioje Vilniaus širdyje. Šalia rotušės esantį muziejų įsteigė 50 metų JAV praleidęs optinio meno meistras Kazys Varnelis (1917–2010). Daugiau nei 40-yje muziejaus kambarių saugomas didžiausias šio dailininko darbų rinkinys ir jo paties sukaupta XV–XX a. Vakarų Europos, Lietuvos ir Azijos meno kūrinių, knygų bei žemėlapių kolekcija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais