Devintajame tarptautiniame festivalyje „Palangos vasara“ – nuo dramos iki folkloro

Nuo trečiadienio iki sekmadienio, tai yra, rugpjūčio 7-11 dienomis, Palangoje vyks jau devintąjį kartą rengiamas tarptautinis festivalis „Palangos vasara“. Šiemet festivalis atiduoda duoklę ir iškiliam lietuvių rašytojui Vincui Mykolaičiui-Putinui, paminėdamas jo 120-asias gimimo metines.
Maestro Saulius Sondeckis pirmąjį koncertų ciklo „Nakties serenados“ koncertą Palangoje surengė 1971 metais.
Maestro Saulius Sondeckis pirmąjį koncertų ciklo „Nakties serenados“ koncertą Palangoje surengė 1971 metais. / Festivalio „Palangos vasara“ organizatorių nuotr.

Per aštuonerius metus festivalyje dalyvavo atlikėjai iš Japonijos, Australijos, Kinijos, Vokietijos, Prancūzijos, Austrijos, Lenkijos, Rusijos ir daugelio kt. šalių. Festivalyje dalyvavo iškilūs šalies ir užsienio menininkai – prof. Saulius Sondeckis, kamerinis orkestras “Maskvos virtuozai”, poetas Justinas Marcinkevičius, aktoriai Laimonas Noreika, Donatas Banionis, Remigijus Adomaitis, Rolandas Kazlas, publika susitiko su Galina Dauguvietyte, Algimantu Čekuoliu, Japonijos nacionaliniu ansambliu ir daugeliu kitų. 

„Gantiadi“ užvaldo publiką nuo pat pirmojo garso. Jie dainuoja beveik visų Gruzijos regionų dainasm kurių amžius garbingas – nuo 400 iki 200 metų.

Šiemet festivalis atiduoda duoklę ir iškiliam lietuvių rašytojui Vincui Mykolaičiui-Putinui, paminėdamas  jo 120-asias gimimo metines. Palangos Gintaro muziejaus terasoje bus galima išvysti dviejų dalių spaktaklį „Altorių šešėlyje“, pastatytą pagal trečiąją romano dalį. Vaidins Viktorija Kuodytė, Redita Dominaitytė ir Raimondas Paškevičius. Modernia teatro kalba aktoriai spektaklyje prabils apie itin aktualią pagrindinę romano temą: skaudų, atkaklų gyvenimo prasmės, vertybių, identiteto, savojo kelio ieškojimą per tikėjimo ir meilės, pareigos ir pašaukimo, sielos bei kūno konfliktus. Spektaklis aktualizuos romano turinį, atskleisdamas, kad pagrindinės V. Mykolaičio-Putino autobiografinio romano idėjos ir pamatiniai konfliktai ne tik nepaseno, bet šių dienų kontekste tapo net aštresni ir skaudesni.

Ypatingą vakarą dovanos svečiai iš Gruzijos – Gruzijos folklore ansamblis „Gantiadi“. Kas bent sykį girdėjo gruzinų dainas, žino jų niekieno nepakartojamą atlikimo manierą. Gruzijoje per tūkstančius metų susiformavo savita muzikinė kultūra. Sakralios stačiatikių daugiabalsės giesmės bei polifoninės liaudies dainos, ko gero, įspūdingiausias šios tautos indėlis į pasaulio muzikos istoriją ir praktiką. Neatsitiktinai tradicinės gruzinų dainos fenomenas susilaukė išskirtinio muzikų ir mokslininkų dėmesio. Ansamblis įkurtas 2010 m. Tbilisyje, ir jau skynęs laurus daugelyje tarptautinių konkursų ir festivalių.

„Gantiadi“ užvaldo publiką nuo pat pirmojo garso. Jie dainuoja beveik visų Gruzijos regionų dainas. Jos autentiškos, nearanžuotos. Visų atliktų dainų amžius garbingas – nuo 400 iki 200 metų. “Gantiadi” kiekviename koncerte stengiasi atverti savo tautos dvasią, tolimo krašto gamtos atbalsius ir kasdienio žmogiškojo pasaulio jausmus, išsiliejančius daugiabalsėse dainose. 

Koncerte skambės Gruzijos liaudies dainos a capella, o taip pat išgirsime melodijas, atliekamas gruzinų liaudies instrumentais – panduri, baspanduri, čonguri, salamuri.

Nakties serenados su Sauliumi Sondeckiu

Tačiau įspūdingiausi festivalio koncertai – tai nakties serenados su Sauliumi Sondeckiu.

Duo Barocco nuotr./Solistės Saulė Šerytė ir Renata Dubinskaitė, susibūrusios į duetą „Duo Barocco“
Duo Barocco nuotr./Solistės Saulė Šerytė ir Renata Dubinskaitė, susibūrusios į duetą „Duo Barocco“

Profesorius S.Sondeckis, šiemet švęsiantis garbingą 85-ies metų jubiliejų – gyvoji batutos legenda, Lietuvos vardą garsinanti visame pasaulyje. Maestro Saulius Sondeckis pirmąjį koncertų ciklo „Nakties serenados“ koncertą Palangoje surengė 1971 metais. Kiekvieną vasarą šis nepaprastai išpopuliarėjęs ir plačiai išgarsėjęs renginys sutraukdavo minias klausytojų. Su maestro Palangoje koncertavo eilė garsių menininkų, o S.Sondeckio paskatinta „Nakties serenadų“ kibirkštis įsižiebė ir kituose pasaulio kurortuose ir miestuose.

Festivalio orkestras – Baltarusijos valstybinis kamerinis orkestras įkurtas 1968 metais. Šiandien tai vienas garsiausių kaimyninės šalies muzikos kolektyvų, kuriam plojo Rusijos, Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Švedijos, Ispanijos, Suomijos ir daugelio kitų šalių garsiausių koncertinių salių publika. Orkestras bendradarbiavo su žymiais solistais – S.Richteriu, V.Tretjakovu, J.Bašmetu, D.Baškirovu ir kt. Šiandien orkestrui vadovauja Jevgenijus Buškovas

Solistais maestro pakvietė puikius muzikus. Tai vieno garsiausių pasaulyje kamerinių orkestrų – Vladimiro Spivakovo vadovaujamo orkestro „Maskvos virtuozai“ primarijų ir solistą, smuikininką Aleksejų Lundiną, tarptautinių konkursų laureatą, violončelininką, vieno garsiausių pasaulyje – NDR (Vokietija) orkestro violončelių grupės koncertmeisterį Vytautą Sondeckį, žavias Lietuvos solistes dainininkes Saulę Šerytę ir Renatą Dubinskaitę, susibūrusias į duetą „Duo Barocco“.

Koncertai vyks Palangos Gintaro muziejaus terasoje rugpjūčio 7-11 d.  Koncertų pradžia 20 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs