Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gimtadienį švenčiantis Šv. Kristoforo orkestras: jaunatvė nepriklauso nuo išgyventų metų

„Žmogaus, kaip ir menininko, jaunatvė nepriklauso nuo išgyventų metų. Kiekvienas prabudimas, kiekvienas rytas yra visiškai naujas, visada jaunas. Taip ir kūryba – ji yra nuolatinis atsinaujinimas, ji visada jauna. Orkestre mes visi esame jauni, mūsų laukia vis nauji išgyvenimai bei nepatirti jausmai, o tai – nuostabus jausmas“, – sako šį mėnesį 21-ąjį gimtadienį mininčio Šv. Kristoforo kamerinio orkestro dirigentas ir meno vadovas Donatas Katkus.
Šv. Kristoforo kamerinis orkestras
Šv. Kristoforo kamerinis orkestras / Organizatorių nuotr.
Temos: 1 Donatas Katkus

Originalus, universalus, jaunatviškas, profesionalus, kartais sensacingas ir intriguojantis – nesuklysime šiais žodžiais apibūdindami Vilniaus savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą. Ne paslaptis, jog šis kolektyvas nuolat stebina tiek koncertų turiniu, tiek jų forma ir visuomet su meile muzikai bei atsakomybe prieš klausytoją.

Tol, kol bus gyvas styginis instrumentas, tol bus reikalingas jo ansamblis. Tai – skambesio, girdėjimo, kultūros ženklas. Dar daugiau, tai – kultūros atmintis, be kurios žmogaus ar visuomenės savimonė nėra įmanoma, – sako D.Katkus.

„Yra atsakymų, kurie nestebina efektų ištroškusios publikos. Vienas jų labai paprastas – mūsų orkestras gros dar geriau. Stengsimės išlaikyti Europos muzikos kultūros tradicijas. O svajonių tikrai turime daug, tarp jų – sugroti kūrinių iš 18–19 amžiaus mini operų, kurios atliekamos labai retai ir yra nežinomos“, – ateities planais dalijosi D. Katkus, 1994 metais įkūręs Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą.

Kalbėdamas apie kamerinių orkestrų perspektyvas nuolat besikeičiančiame pasaulyje, kuriame atsiranda naujų muzikos išraiškų ir formų, profesorius teigia, jog styginių orkestrų nykimo ženklų tikrai nėra, atvirkščiai, tokių kolektyvų tik daugėja: „Manau, kad tol, kol bus gyvas styginis instrumentas, tol bus reikalingas jo ansamblis. Tai – skambesio, girdėjimo, kultūros ženklas. Dar daugiau, tai – kultūros atmintis, be kurios žmogaus ar visuomenės savimonė nėra įmanoma.“

Kamerinis orkestras, kuriame susilieja instrumentų tembrų įvairovė, jų kalba, nepaprastas medžio skambesys ir jo gyvybė, nukreiptas ne į išorinį patosą, o į žmogaus vidų, pabrėžia Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vedlys, o muzikos, kalbos prasmė nedidėja augant instrumentų skaičiui: „Vienas žmogus gali pasakyti daugiau nei 120 orkestrantų. Kameriniame orkestre visi muzikai yra arčiau vienas kito, jie vienas kitą jaučia geriau, tikriau, nuoširdžiau ir tai neįtikėtinas jausmas.“

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Donatas Katkus
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Donatas Katkus

Kūrybinės veiklos sukaktį mininčiame Šv. Kristoforo kameriniame orkestre galioja taisyklė, jog muzikos yra tiek daug ir reikia belstis į visų širdis, o tarnauti talentingiausiems, genialiausiems kompozitoriams, kurių šiandien yra begalė, tikrai verta.

Šventiniame gimtadienio koncerte skambėsiančios Josepho Haydno, Piotro Čaikovskio, Wolfgango Amadeus Mozarto kompozicijos, pasak profesoriaus D.Katkaus, pirmiausiai išsiskiria tuo, jog tai nuostabi muzika, o antra, tokia pasirodymo programa atspindi kolektyvo pradžią – klasicizmą ir romantizmą, būtent tai, kas pirmiausia lietė šiose tradicijose išaugintus orkestro muzikus.

Muzikos apsuptyje atšvęsti orkestro 21-ąjį gimtadienį, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras kviečia vasario 19 d. 19 val. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?