Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

I.Simonaitytės bibliotekoje – kelionė į prūsiškąjį dailės paveldą

Spalio 24 d. (ketvirtadienį) 17 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Renginių salėje  pristatoma nauja knyga „Kelionė į prūsiškąjį „Barbizoną“.
Fritz Janovski kūrinys „Kurėnai Kuršių nerijoje“
Fritz Janovski kūrinys „Kurėnai Kuršių nerijoje“ / Klaipėdos apskrities viešosios I.Simonaitytės bibliotekos iliustracija

Sudėtingą Rytų Prūsijos krašto istorija nunešė užmarštin daugelio dailininkų pavardes, didžioji dalis dailės kūrinių negrįžtamai prarasta. O jų – ir kūrėjų, ir kūrinių – būta išties nemažai. Pristatomoje knygoje kalbama apie Rytų Prūsijos provincijos ir jos etninės teritorijos, Mažosios Lietuvos dailės paveldą. Tai kalbėjimas apie Rytų Prūsijos dailės istoriją, Nidos dailininkų koloniją, Kuršių nerijos praeitį. Leidinys atlieka dvigubą misiją pristato draugijos „Nidden“ sukauptą vertingą dailės kolekciją ir atskleidžia Mažosios Lietuvos dailės istorijos puslapius nuo XIX a. vidurio iki XX a. vidurio. Kolekcija orientuota ne tik į ryškiausius Rytų Prūsijos dailės istorijos reiškinius – Karaliaučiaus meno akademiją ir Nidos dailininkų koloniją, bet apima ir visų dailininkų, nuolat gyvenusių šiame krašte ar tik epizodiškai įvairiais tikslais jame buvojusių, kūrybą. Todėl knygoje šalia tradicinių Kuršių nerijos motyvų – kopų, laivelių mariose, jūroje, kurėnų, žvejų sodybų, žvejų, taisančių tinklus, išplaukiančių ir grįžtančių iš žvejybos, juos pasitinkančių moterų ir kt. – matome ir istorinio bei buitinio žanro kompozicijų, garsių Rytų Prūsijos asmenybių portretų, Karaliaučiaus ir kitų Vokietijos miestų vaizdų.

Greta draugijos „Nidden“ kolekcijos eksponatų leidinyje reprodukuojami keli Rytprūsių krašto muziejuje Liuneburge saugomi su Rytų Lietuva susiję kūriniai papildo ir išplečia vaizdinę dalį, pristato kūrybą autorių, kol kas neatstovaujamų draugijos rinkinyje. Ypač vertinga tekstinė knygos dalis, kurią parašė du Rytų Prūsijos ir Prūsų Lietuvos istorijos bei dailės paveldo žinovai. Klaipėdos universiteto docentės dr. Nijolės Strakauskaitės įžvalgos apie Kuršių nerijos kraštovaizdį, jo kitimą ir įtaką dailininkams įveda į unikalų, kūrybai išskirtinį vandenų, kopų ir miškų pasaulį. Pirmą kartą lietuvių kalba skelbiami keliolikos knygų apie Rytų Prūsijos dailę autoriaus, nuoseklaus Nidos dailininkų kolonijos tyrinėtojo dr. Jorno Barfodo (Rytprūsių krašto muziejus Liuneburge, Vokietija) tekstai apie Karaliaučiaus meno akademiją ir Nidos dailininkų koloniją.

„Aš pasirinkau Nidą Kuršių nerijoje. Nuostabus kraštovaizdis su tvirtos prigimties žmonėmis, kurių savitą tipą suformavo žvejo profesija. Po ilgų klaidžiojimų apsistojau pas Martyną Sakutį, vėliau tapusį geru draugu, - milžiną su didele, atvira širdimi. Jis man užleido mažą, tuščią, jam priklausančią žvejo trobelę prie marių. Joje aš galėjau vienas, niekieno netrukdomas, šeimininkauti ir dirbti. Tokiu būdu pamažu savo eskizais aš prisiliečiau prie gamtos, prie galingų slenkančių kopų, prie marių ir pirmą kartą patyriau amžiną svaiginantį jūros ritmą“, - rašė Maxas Pechsteinas, 1909 m. 

Dalyvaus: dailėtyrininkė K. Jokubavičienė,  menotyrininkas J. Barfodas (Liuneburgas, Vokietija), „Nidden“ draugijos pirmininkas A. Popovas. Renginį ves rašytojas Juozas Šikšnelis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos