Tai yra vienintelė šiuolaikinio meno mugė Lietuvoje ir didžiausia meno mugė visame Rytų Europos regione, kasmet pritraukianti daugybės galerijų dėmesį iš viso pasaulio, sulaukianti gausybės svečių iš Europos, garsėjanti tarp kolekcionierių ir sutraukianti apie 21 tūkstantį lankytojų. Šįmet mugėje dalyvauja 55 galerijos, 200 menininkų iš 20 pasaulių šalių (nuo Belgijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Ukrainos, Lietuvos iki Baltarusijos, Gruzijos, Rusijos, Italijos, Prancūzijos).
Tradiciškai mugės atidarymo dieną yra išrenkamas ir paskelbiamas geriausias jaunasis „ArtVilnius’17“ menininkas (iki 35-erių metų). Šiais metais laureatu tapo 29-erių metų kaunietis Povilas Ramanauskas. Ši nominacija yra išskirtinė tuo, jog nugalėtojui yra skiriamas specialus piniginis prizas – 1000 eurų premija, kurią siekdama paskatinti jaunuosius menininkus, įsteigė „ArtVilnius‘17“ mecenatas, advokatų kontora „Cobalt“. Dažnai šį apdovanojimą laimėję menininkai vėliau pristato savo asmenines parodas, susilaukia ir didžiulio tarptautinio susidomėjimo.
Kokios tapybos galimybių ribos?
Vertinimo komisiją jaunasis menininkas labiausiai sužavėjo savo trimate erdvine tapyba. Jo ekspoziciją „Lanksčioji tapyba“ galima išvysti meno mugėje „Meno parko“ galerijos stende 5.2.
„Savo kūryboje atradau trimatę tapybą, nes mane jau seniai domino, kokios gali būti tapybos galimybių ribos? Kur yra tapyba, o kur ne tapyba? Ir kokia gali būti tapyba? Ji juk gali įgauti įvairias formas, būti lanksti ir šiuolaikiška“, – apie savo darbus pasakoja menininkas P.Ramanauskas.
Pasak jaunojo menininko, jį kūrybai įkvepia pats kūrybos procesas. „Man patinka eksperimentuoti su įvairiomis medžiagomis, patinka kai atsiranda tūriai, naujos formos. Labiausiai kurti motyvuoja tai, jog gali realizuoti savo idėjas, ieškoti, o kai pačiam įdomu, tai ką darai, viskas pavyksta ir gimsta puikūs ir netikėti rezultatai. Neturiu kažkokio ritualo kūrybai, tiesiog ateinu į studiją su pirminėmis mintimis ir idėjomis ir bandau eksperimentuodamas jas įgyvendinti. Linkiu ir kitiems jauniems menininkams nebijoti eksperimentuoti, būti drąsiems, daryti daugiau nei yra dėstoma meno akademijose, nepasiduoti ir kurti, „išeiti iš užbrėžtų rėmų“, – sako P.Ramanauskas.
Laureatas savo piniginę premiją ketina panaudoti menui: „Džiaugiuosi gavęs šį apdovanojimą – tai ne tik mano kaip menininko įvertinimas, tai įvertinimas ir „Meno parko" galerijai. O prizas prisidės prie planuojamos kelionės. Su žmona Rosanda vėl nuvyksime į Venecijos meno bienalę, pamatyti menų, itin nekantru aplankyti Lietuvos pavilijoną, kur išvysime labai patinkančio menininko kūrybą".
Šįmet mugėje – rekordinis jaunųjų menininkų skaičius
Pasak geriausio jaunojo menininko premiją įsteigusios advokatų kontoros „Cobalt“ vadovaujančio partnerio Lietuvoje Irmanto Norkaus, meno mugė pritraukia vis gausesnį jaunųjų menininkų būrį ir tai daug žadanti perspektyva, nes jaunieji kūrėjai savo drąsiomis ir įkvepiančiomis idėjomis kuria ir tiesia kelius į progresyvią, kūrybingą visuomenę.
„Šįmet galime pasidžiaugti išskirtiniais metais – mugėje dalyvauja net 70 jaunųjų menininkų, tai yra rekordinis skaičius. Jau penkerius metus skiriame šią premiją ir mums labai smagu matyti, kad vis daugiau jaunų žmonių išdrįsta pademonstruoti savo kūrybą, nebijo ieškoti ir pasidalinti savo keisčiausiais, vaizduotę provokuojančiais kūriniais. Dar labiau džiugina, kai matai, kaip šioje mugėje pripažinti ir apdovanoti jaunieji menininkai, po kiek laiko savo darbus pristato užsienyje, asmeninėse parodose“, – sako I. Norkus.
Apie ArtVilnius’17 apdovanojimus
Be geriausio jaunojo menininko nominacijos, geriausių mugės galerijų ir menininkų rinkimuose ir apdovanojimuose dar yra įsteigtos „Geriausios galerijos“, „Geriausio menininko“, „Geriausios skulptūros ar instaliacijos“, „Rinktinės žiūrovų galerijos“, „Rinktinės žiūrovų menininko“ nominacijos.
Nugalėtojus išrenka speciali „ArtVilnius’17“ iš meno kritikų sudaryta komisija. Ją šįmet sudarė menotyrininkai Virginijus Kinčinaitis, Dr. Virginija Vitkienė, Ernestas Parulskis bei menininkai Deimantas Narkevičius ir Žilvinas Landzbergas.