„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Istorijos miestui ir pasauliui: atviros paskaitos muziejuje grįžta naujam sezonui

Lietuvos nacionalinis muziejus ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas su partneriu 15min.lt tęsia atvirų žinių iniciatyvą – paskaitų ciklą „Istorijos miestui ir pasauliui“. Spalio 3 dieną prasidedančiame naujame sezone pranešėjai pasakos apie žmogaus santykį su aplinka ir pristatys intriguojančius eksponatus, rašoma Lietuvos nacionalinio muziejaus pranešime spaudai.
Paskaitų ciklas „Istorijos miestui ir pasauliui“
Paskaitų ciklas „Istorijos miestui ir pasauliui“ / Silvestro Samsono nuotr.

Jau penktiems metams grįžta atvirų paskaitų ciklas „Istorijos miestui ir pasauliui“. Šis ciklas yra tęstinis Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto projektas, kuriuo siekiama sutelkti dėmesį į daug kam negirdėtas, istorijos paraštėse nugulusias temas ir eksponatus.

Naujame sezone klausytojai galės išgirsti, kaip aplinka ir žmogus sąveikavo įvairiais laikotarpiais ir pjūviais – gyvenimo būdo, socialinio pasiskirstymo, gynybos, ūkininkystės, kūrybos, sveikatingumo.

Silvestro Samsono nuotr./Paskaitų ciklas „Istorijos miestui ir pasauliui“
Silvestro Samsono nuotr./Paskaitų ciklas „Istorijos miestui ir pasauliui“

Pranešėjai papasakos apie LDK didikų mėgtas prabangias sveikatos procedūras Italijos kurortuose, ką kapų radiniai pasakoja apie XIII–XIV a. Kernavę ir jos gyventojus, ar priešistorės bendruomenės tikrai statė trobesius ir gyveno virš vandens. Klausytojai sužinos, kokios buvo seniausios Baltijos regione plėtotos gynybinės sistemos, kaip tarpukariu tarp Lietuvos ir Lenkijos nustatyta demarkacijos linija perskyrė iš esmės vientisą kultūrinę, socialinę, ekonominę erdvę, kaip po Antrojo pasaulinio karo buvo toliau kovojama su Lietuvos laukuose likusiais „tyliaisiais kareiviais“ – prieštankinėmis minomis ir kitokiais nesprogusiais šaudmenimis.

Klausytojus turėtų nustebinti pasakojimas apie unikalų daugiakalbį, daugiakultūrį vaizduotės miestą Smalininkus, apie Valakų reformos paveldą šių dienų kraštovaizdyje ir kitos ne mažiau susidomėjimo keliančios temos.

Nuo 2024 metų spalio iki 2025 metų balandžio paskaitų cikle „Istorijos miestui ir pasauliui“ klausytojų lauks trylika intriguojančių istorinių pasakojimų ir eksponatų. Pranešimus skaitys Vilniaus universiteto, Klaipėdos universiteto, Lietuvos istorijos instituto, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ekspertai. Kiekvienos paskaitos metu Lietuvos nacionalinio muziejaus specialistai pristatys su paskaitos tema susijusius eksponatus iš muziejaus rinkinių. Renginius ves istorikas, autorius dr. Norbertas Černiauskas.

Ciklo „Istorijos miestui ir pasauliui“ paskaitos prieinamos visiems, siekiant suteikti visuomenei daugiau istorijos žinių. Dauguma jų vyks Lietuvos nacionalinio muziejaus renginių salėje (įėjimas per Senąjį arsenalą, Arsenalo g. 3, Vilnius). Dalyvaudami gyvai klausytojai turės progą iš arti apžiūrėti pristatomus eksponatus ir užduoti dominančius klausimus. Vėliau paskaitų įrašus bus galima stebėti portale 15min.lt arba Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.

Spalio 3 d. 18 val. vyks pirmoji 2024–2025 metų sezono paskaita „Ir bulvės vėl žydės“: kolorado vabalo metamorfozė, kovos struktūros ir praktikos sovietinėje Lietuvoje“, kurią pristatys Agnė Kereišiūtė. Informaciją apie artėjančias paskaitas sekite Lietuvos nacionalinio muziejaus svetainėje lnm.lt.

2024–2025 metų paskaitų tvarkaraštis

2024 m. spalio 3 d. 18 val. Agnės Kereišiūtės paskaita „Ir bulvės vėl žydės“: kolorado vabalo metamorfozė, kovos struktūros ir praktikos sovietinėje Lietuvoje“

2024 m. spalio 17 d. 18 val. Rugilės Rožienės paskaita „Dailininkė Lida Meškaitytė ir Klaipėdos krašto kraštovaizdžio likimai“

2024 m. spalio 31 d. 18 val. dr. Elenos Pranckėnaitės paskaita „Ežerų gyvenvietės Lietuvoje ir ne tik: kitoks gyvenimas priešistorėje“

2024 m. lapkričio 14 d. 18 val. dr. Leono Nekrašo paskaita „Gyvenimas padalintame kraštovaizdyje: aplinka, iššūkiai ir nuotykiai ties demarkacine linija tarpukariu“

2024 m. lapkričio 28 d. 18 val. doc. dr. Gintauto Vėliaus paskaita „Viduramžių Kernavė: mirusiųjų pasauliai“

2024 m. gruodžio 12 d. 18 val. dr. Neringos Dambrauskaitės-Martinkėnės paskaita „Bajoras ir jo dvaras XVI a.–XVII a. pirmoje pusėje“

2025 m. sausio 30 d. 18 val. Pauliaus Japerto paskaita „Sovietinė militarizacija ir Lietuvos kraštovaizdis“

2025 m. vasario 13 d. 18 val. dr. Lauros Prascevičiūtės paskaita „Valakų reformos paveldas: kaimo kraštovaizdis“

2025 m. vasario 27 d. 18 val. doc. dr. Nerijaus Šepečio paskaita „Slenkanti ir slugdanti užmarštis: lietuviškieji (post)sovietiniai Smalininkai“

2025 m. kovo 13 d. 18 val. dr. Eleonoros Terleckienės paskaita „Gydanti aplinka XVI–XVII a.: medicininis turizmas, pramogos ir nosį riečiantys kvapai“

2025 m. kovo 27 d. 18 val. dr. Vytenio Podėno paskaita „Piliakalnių pradžia: gynybai tinkamos aplinkos kūrimas prieš 3000 metų“

2025 m. balandžio 10 d. 18 val. Nojaus Kiznio paskaita „Svajonė ir statusas: individualus namas kaip žmogaus susikurtas mikropasaulis XX a. 9–10 deš. Lietuvoje“

2025 m. balandžio 24 d. 18 val. doc. dr. Loretos Skurvydaitės paskaita „Žmogus ir aplinka heraldikoje“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“