Jurbarko Sinagogų aikštės Memorialo kūrėjams – Tautinių mažumų departamento apdovanojimas

Tautinių mažumų deparamento apdovanojimas, skiriamas už prisidėjimą prie mažumų kultūros, paveldo ir atminties įamžinimo projektų, skatinančių tarpusavio pažinimą ir tarpkultūrinį dialogą, už 2019 m. vykdytus projektus yra skiriamas Zundelovičių šeimai ir Jurbarko rajono savivaldybės atstovui merui Skirmantui Mockevičiui už Jurbarko Sinagogų aikštės Memorialo sukūrimą ir miesto erdvių pritaikymą tautinių mažumų kultūros įprasminimui, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Sinagogų aikštės memorialo vizualas, Tautinių mažumų departamento apdovanojimas
Sinagogų aikštės memorialo vizualas, Tautinių mažumų departamento apdovanojimas / 15min koliažas

Jurbarke, Kauno ir Kranto gatvių sankryžoje esančiai nedidelei aikštei 2016 m. buvo suteiktas Sinagogų aikštės pavadinimas. Šioje vietoje buvo nuspręsta pastatyti paminklą, vėliau išaugusį į memorialą, kuris įamžintų čia stovėjusias sinagogas ir miesto žydų istoriją.

Imtis tokio projekto Jurbarko rajono savivaldybė paprašė žymios skulptorių Zundelovičių šeimos. Izraelyje gyvenantis skulptorius Dovydas Zundelovičius, kurio tėvo šeima iki Antrojo Pasaulinio karo gyveno Jurbarke, sutiko sukurti paminklą. Kartu su tėvu prie projekto dirbo dukra architektė Ana Zundelovič ir sūnus dizaineris, projekto prodiuseris Gregorijus Zundelovičius.

Projekto idėja ir koncepcija yra Zundelovičių šeimos dovana istorijai ir Jurbarko miestui, visus darbus šeima atliko savo ir aukotojų sąskaita. Vietą memorialui suteikė Jurbarko rajono savivaldybė, o reikalingos lėšos buvo suaukotos. Į asociacijos „Kuriame Jurbarkui“ atidarytą sąskaitą memorialo statybai aukojo jurbarkiečiai ir kitų Lietuvos miestų gyventojai, Jurbarko žydų bendruomenės palikuonys iš Izraelio, JAV, Pietų Afrikos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Kanados, Vokietijos. Įgyvendinimą iš dalies finansavo Geros valios fondas.

Sinagogų aikštės Memorialas buvo kuriamas daugiau nei trejus metus, iškilminga jo atidengimo ceremonija vyko 2019 m. liepos 19 d. Šios šventės metu Dovydas Zundelovičius kalbėjo apie šio išskirtinio memorialo idėją: „Istoriją formuoja žmonių prisiminimai, išgyvenimai. Jurbarko istorija – liūdna, žinant tai, kad per karą buvo nužudyti beveik visi miesto žydai ir dalis lietuvių. Tačiau tai – paminklas ne Holokaustui. Marmure įkūnyta idėja, kad dvi skirtingos kultūros gali gyventi drauge, ką įrodė istorija. Tai – paminklas istorijai ir žmonėms“.

Pagrindinis memorialo motyvas – Nemuno upė, ant kurio kranto yra įsikūręs Jurbarkas, tačiau paminkle svarbūs ir kiti simboliai: hebrajų abėcėlė, bendruomenė, šventas Jeruzalės miestas ir maldos namai – viena gražiausių Europoje buvusi Jurbarko sinagoga.

Centrinis Sinagogų aikštės memorialo elementas – pakyla su bazalto stulpų skulptūrine kompozicija, primenančia sunaikintą medinę sinagogą – Jurbarko žydų bendruomenės kultūrinio ir dvasinio gyvenimo širdį. Vienas stulpas Sinagogos kompozicijoje stovi atokiau. Jis žymi sinagogos šulinį, buvusį kitoje gatvės pusėje. Šulinys pažymėtas QR kodu, suteikiančiu galimybę prisijungti prie skaitmeninės memorialo dalies, iš kurios galima pasisemti žinių apie Jurbarko žydų istoriją.

Dėl Lietuvoje paskelbto karantino apdovanojimus Zundelovičių šeimai ir Jurbarko rajono savivaldybės merui planuojama įteikti iškilmingame renginyje, kurio data bus pasirinkta atsižvelgus į besikeičiančius saugumo reikalavimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų