Kauno bienalė – tai vienas reikšmingiausių kultūrinių renginių ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu kontekstu.
Kas dvejus metus vykstančios bienalės veidas kas kart intensyviau persipina įvairiomis šiuolaikinio meno formomis, pasipildo socialinių projektų įvairove ir skelbia naują renginio koncepciją. Prieš dvejus metus vykusios bienalės parodas, pasirodymus, mobilias ekspozicijas, kurios buvo parodytos ne tik Lietuvoje, bet ir Portugalijoje bei Estijoje, aplankė per 110 000 lankytojų.
Šių metų programos raktinis žodis „unitekstas“ (Unitext) skelbia universalios kalbos paieškas šiuolaikiniame mene. Iki šiol kultūros lauke nenaudota sąvoka „unitekstas“ sujungs visas penkias Kauno bienalės programas. Unitekstas – universali meno kalba, gebanti apjungti skirtingas žmogaus patirtis. Pasak koncepcijos kūrėjų, „parodoje bus suteiktas balsas patiems kūriniams, o ne juos aiškinantiems tekstams“.
Bienalės programoje – kviestinių pasaulinio garso menininkų parodos, instaliacijos, performansai, kūrybinės dirbtuvės, interaktyvūs projektai, seminarai meno profesionalams, kuratorių turai, netradicinės pamokos moksleiviams ir dar daug kitų užslėptų detalių.
Kauno bienalė 2011 metais susilaukusi tarptautinio pripažinimo už pavyzdinį bendradarbiavimo modelį, pritraukiant skirtingas kultūrines auditorijas, šiais metais akcentuoja edukacinę programą ir tęsia mintį – įtraukti kuo platesnį kūrybingą visuomenės ratą. Edukacinės programos ašis – „Pažink, kurk, mokykis!“
Programos dalyje „Kurk“ savaitgaliais vyks kūrybinės dirbtuvės šeimoms – mažiesiems ir didiesiems meno mylėtojams. Programa „Mokykis“ kiekvieną trečiadienį kviečia mokytojus ir moksleivius į edukatorių paruoštas pamokas, kurios remiasi parodoje eksponuojamais kūriniais. Neeilinis būdas originaliai praleisti pamoką ir kūrybiškai pažinti biologijos, muzikos, fizikos ir chemijos mokslus. „Pažink“ programa suteiks galimybę užmegzti pokalbį su menininkais ir jų akimis atrasti meno pasaulį. Taip pat programoje net keturi interaktyvūs projektai įtrauks visus norinčius prisidėti prie 9-osios Kauno bienalės „Uniteksto“ kūrybinio proceso.
9-oje bienalėje gausus parodų skaičius ir garsūs Lietuvos bei pasaulio menininkai. Viena ryškiausių ir laukiamiausių šiuolaikinio meno ikonų – Australijos menininkė Patricia Piccinini. Hiperrealistinės silikoninės Picinnini skulptūros – fantastiniai mutantai, kartu šiurpinantys ir švelnūs, kelia gana prieštaringas reakcijas. Savo darbais ji kalba apie genų inžinerijos eksperimentus ir kūrėjo santykį su šokiruojančiu eksperimento rezultatu.Toje pačioje Mykolo Žilinsko galerijoje savo darbus pristatys Lietuvos meno gerbėjams gerai žinoma šiuolaikinio Kinijos ir Taivano meno atstovė Gao Yuan. Renginiui skirtų darbų ciklą menininkė sukūrė, gyvendama Lietuvoje. Dar viena garsi Azijos menininkė Chun Hua Dong pristatys politinio meno projektą-performansą „The Double“, kuriame dalyvauja net 20 lietuvių moterų. Pasirodyme analizuojami feministiniai būties aspektai.
Kauno bienalės nuotr./Liao Chi Yu kūrinys Kauno bienalėje |
ai. 17 jaunųjų kūrėjų kvies į unikalius tik bienalei kurtus fotografijos, tapybos, skulptūros, instaliacijų ir performansų pasirodymus. Renginio organizatorė Virginija Vitkienė teigia tikinti šiuo projektu, kuris suteiks dinamikos ir polėkio bienalei – juk jaunieji menininkai turi daugiausiai drąsos ir polėkio eksperimentuoti, priešintis ir kritikuoti.
KAS? 9-oji Kauno bienalė „Unitekstas“
KUR? Kauno muziejuose, galerijose ir kitose viešose miesto erdvėse
KADA? Rugsėjo 13 – sausio 5 dienomis
Daugiau informacijos, festivalio programa: www.bienale.lt