Fotomenininkas, skulptorius, architektas Gintautas Survila Lietuvos meninės kūrybos kontekste yra savotiškas atsiskyrėlis. Jo nepamatysi besistumdančio oficiozinėje LR kultūros sistemoje dėl vietos po saule, dėl stipendijų ar projektų. Jį gali sutikti kur nors ant Olando Kepurės skardžio ar Kuršių nerijos pušynuose – kur daug tylos ir mažai žmonių triukšmo. Pasak menotyrininkės Jurgos Sprindžiūnienės, „jo kūrybos paslaptis – kalbėti suprantama ir aiškia, paprasta, bet aukšto profesinio lygio vizualine kalba. Greta tylios meditacijos, švarių formų pasaulio išlieka svarbus ir netikėtų gyvenimo šurmulio momentų gaudymas, spalvingumas, sąmojis, ironija. Kiekvienas darbas – tarsi langas į skaidrią, dangiškom nuojautom mirgančią erdvę. Tai ypač akivaizdu, žvelgiant į jo šviesoraščius (fotografijas) – nepanašu, kad jas padiktavo vien gamtos stebėjimas ir grožio įspūdis. Priešingai, darbai žadina mintį, kad yra prasidėję dar iki susidūrimo su matoma tikrove ir kad vidinės autoriaus pajautos valingai suteikia savo pavidalą išoriniams fenomenams“.
Rašiusieji apie Gintauto Survilos kūrybą yra pastebėję rafinuotą jo darbų kontempliatyvumą, lakonišką kompozicinę struktūrą, daugiaprasmę dvasinę simboliką; dažnai jo nuotraukos vadinamos fotopaveikslais ar net fotoskulptūromis. Menininkas intuityviai tiksliai manipuliuoja įvairių dailės sričių – skulptūros, tapybos, grafikos – meninėmis savybėmis, tartum muzikantas grotų daugeliu vieno orkestro instrumentų.
KKKC Parodų rūmuose eksponuojamą parodą Gintautas Survila pavadino „Pro“. Prielinksnis „pro“ dažniausiai vartojamas žymint judėjimą pro kokį nors objektą ar daiktą, pro šalį, pro tarpą ar pro laiką. Šiuo atveju autorius sąvoką „pro“ pasitelkia nusakyti savo gyvenimo ir kūrybos momentą, kai pasiekiama visokeriopa branda ir jau galima įvertinti tai, kas buvo, yra ir išlieka. Tai – ne tik pro 50 metų, bet ir pro meną, sąmoningai atsisakant aktyvaus dalyvio pozicijos ir pasirenkant žvilgsnį iš šalies. Retrospektyvinė paroda aprėpia menininko kūrybinį kelią nuo jaunystės iki jau nusistovėjusią autorinę raišką spinduliuojančių darbų.
Apie autorių
Gintautas Survila (gim. 1966 m.) studijavo meninį medžio apdirbimą Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikume ir architektūrą bei vaizduojamuosius menus Vilniaus dailės akademijoje. Menininkas yra Lietuvos dailininkų sąjungos, Lietuvos fotomenininkų sąjungos ir Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos narys. G. Survila yra surengęs 23 personalines dailės parodas, dalyvavo per 40 grupinių, iš jų 11 tarptautinių, parodų. Autoriaus skulptūrų yra įsigiję JAV, Vokietijos, Šveicarijos meno kolekcininkai.
Parodos organizatorius – Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.
Paroda veiks iki 2017 m. vasario 19 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val.