Pasak menininko Ginto Gabrano, šios parodos esminis kodas – iš gamtos mokslų pasiskolintas terminas „saviorganizacijos principas“.
Saviorganizacijos procesai būdingi įvairioms gyvenimo sritims ir mokslo šakoms: chemijai, rinkai, širdies susitraukimams, kopų ar snaigės susidarymui, įvairių socialinės sferos struktūrų ir organizacijų kūrimuisi. Kas atsitinka su menu, kai kūrybai pasitelkiami ir sistemingai naudojami tie patys evoliucijos veikimo principai, algoritmai? Parodos autorius savo kūrybą prilygina pasaulyje paplitusiai selekcinei praktikai, kai kultūriniai augalai paveikiami radiacijos ar chemikalų, kad kuo greičiau įgytų įvairių rūšių genetinių mutacijų. Iš šių augalų atsirenkami daugiausiai naudingųjų savybių turintys individai, skirti tolimesnei selekcijai, taip išvedamos naujos rūšys ir netgi kuriami ekologiški produktai.
Panašų metodą taiko ir G. Gabranas kurdamas skulptūras. Išlydytą plastiką jis pila į šaltą vandenį, plastikas stingdamas saviorganizuojasi ir įgyja savitas formas ir struktūrą. „Iš tokiu būdu išlietų plastiko skulptūrų aš atrenku gražiausius, įdomiausius objektus ir juos „sukryžminu“ perlydydamas, skenuodamas ir kurdamas videoobjektus, taip skirtinguose lygmenyse tęsiu pirminės idėjos evoliuciją. Rezultatas – iš kiekvienos naujos skulptūrų kartos išsivysto vis sudėtingesnių formų ir ornamentų struktūros, gimsta naujos parodos“, – kūrybos procesą pakomentavo autorius. Lydyto plastiko skulptūras menininkas kuria nuo 2009 m., parodoje Klaipėdoje eksponuojami jau šeštos kartos objektai.
Parodų salėse demonstruojami videofilmai leis pamatyti ankstesnes šių skulptūrų formas, 3D videomedžiaga sudarys galimybę pažvelgti į objektus iš vidaus, kadangi jie buvo nuskenuoti kompiuteriniu tomografu, taip pat pamatyti menininko eksperimentus bionikos srityje. Parodoje eksponuojamas objektas „Foood“ – tai kartu su mikrobiologu Janiu Liepiniu atliktas eksperimentas, kurio metu buvo genetiškai modifikuotos paties autoriaus skrandžio bakterijos, galinčios padėti žmogui virškinti celiuliozę.
Anot menininko, projekto „Mutantų atranka“ tikslas – vizualiai pavaizduoti evoliucijos galią, todėl kiekvienam žiūrovui bus suteikta galimybė papildyti menininko kūrinius, tapti lygiaverčiu parodos autoriumi ir įsirašyti šį faktą į savo kūrybinį CV!
Gintas Gabranas parodose dalyvauja nuo 1992 m. 2007 m. atstovavo Latvijai Venecijos meno bienalėje, savo darbus eksponavo San Paulo (Brazilija), Maskvos (Rusija), Raumos (Suomija) bienalėse, personalinėse ir grupinėse parodose Rygoje (Latvija), Paryžiuje (Prancūzija), Londone (Didžioji Britanija), Madride (Ispanija), Taline (Estija), Stokholme (Švedija), Monse, Briuselyje (Belgija), Budapešte (Vengrija), Lisabonoje (Portugalija), Bremene, Berlyne (Vokietija), Sidnėjuje (Australija), Atėnuose (Graikija), Vienoje (Austrija), ir kt.
Paroda veiks iki 2016 m. vasario 14 d.