Klaipėdoje rugsėjis – su išskirtiniais šiuolaikinio meno renginiais

Jau šeštą kartą Klaipėda rugsėjį skelbia šiuolaikinio meno mėnesiu (ŠMM), pristatančiu šiuolaikinius teatro ir muzikos, kino ir mados kūrėjus. Nuo rugsėjo iki spalio vidurio į pažintį su šiuolaikiniu menu kviečia BLON animacijos ir videožaidimų festivalis, tarptautinis menų festivalis „Plartforma”, Klaipėdos koncertų salės šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos tarptautinis kultūros festivalis „Inkultūracija“.
Ketvirtadienį spaudos konferencijoje pristatyti ryškiausi rugsėjo renginiai Klaipėdoje
Ketvirtadienį spaudos konferencijoje pristatyti ryškiausi rugsėjo renginiai Klaipėdoje / Gedimino Sass nuotr.

BLON eksperimentai ir patirtys

Rugsėjo 7–10 d. devintą kartą į Klaipėdą grįžta tarptautinis animacijos ir videožaidimų festivalis BLON. Kasmet augantis festivalis šiais metais siūlo išskirtinę animacijos, videožaidimų ir virtualios realybės patirčių programą, kurioje gausu kūrėjų iš Lietuvos ir užsienio valstybių darbų.

„Virtualios realybės programoje turime 9 labai stiprius darbus iš viso pasaulio, kalbančius svarbiomis ir aktualiomis temomis. Viena iš tokių temų – autizmas. Užsidėjus virtualios realybės akinius galima pajausti, ką išgyvena autistiški vaikai“, – pasakoja Laura Almantaitė, festivalio BLON vadovė.

Organizatorių nuotr./Į Klaipėdą rugsėjį vėl kvies festivalis BLON
Organizatorių nuotr./Į Klaipėdą rugsėjį vėl kvies festivalis BLON

Devintus metus organizuojamas festivalis yra vienintelis renginys Baltijos šalyse, vienijantis videožaidimų, skaitmeninio meno ir animacijos profesionalus ir fanus. Festivalio metu publikai bus pristatyti naujausi apdovanojimus pelnę ilgametražiai ir trumpametražiai animaciniai filmai, organizuojamos kelios konkursinės filmų programos, vyks tarptautinė VR darbų paroda ir videožaidimų paroda bei apdovanojimai. Pirmą kartą festivalyje organizuojami videožaidimų apdovanojimai „Aware Game Awards“, nugalėtoją rinks tarptautinė žiuri. Pasak videožaidimų programą kuruojančio Artūro Rumiancevo, formuojant šių metų žaidimų programą, didelis dėmesys buvo skiriamas žaidimams, kurie atkreipia dėmesį į įvairias aktualias temas – nuo asmeninių patirčių iki pasaulinių ar socialinių klausimų.

Festivalio renginiai vyks net 7 Klaipėdos lokacijose: Kultūros fabrike, HOFE, KKKC Parodų rūmuose, ArleKine, 10 Tiltų kavinėje, 10 Tiltų kieme, Pidžin animacijos studijoje.

Festivalis „Plartforma“ – tegu prasideda žaidimas

Vienas didžiausių šiuolaikinio meno festivalių ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje – tarptautinis menų festivalis „Plartforma“, šiais metais sugrįžta su šūkiu – tegu prasideda žaidimas. Judesys ir garsas – du poliai, kurie rugsėjo 13 – spalio 28 d., persipindami ir įvairiai sąveikaudami formuoja programinę šių metų festivalio ašį. Ieškodami pusiausvyros arba priešingai, aistringai diskutuodami, festivalio organizatoriai – menininkų grupė „Žuvies akis“, kviečia žiūrovus kvestionuoti santykį su savimi ir su mus supančia aplinka.

E.Sabaliauskaitės nuotr./Mikado repeticija
E.Sabaliauskaitės nuotr./Mikado repeticija

Festivalio atidarymas rugsėjo 13-ąją kviečia į Klaipėdos dramos teatrą, kuriame – prancūzų kolektyvo Sous le Manteau cirko spektaklis „Mikado, mažos pasakos apie kritimą“. Spektaklis, scenoje atkartoja žaidimo „Mikado“ suremtų strypų struktūrą – šeši akrobatai pasiruošę beprotiškiausiems iššūkiams.

Tarp gausios festivalio programos – net keliais svarbiais apdovanojimais Italijoje įvertintas šokio spektaklis „Šiek tiek daugiau“ (Zoé Bernabéu ir Lorenzo Covello) Klaipėdoje bus parodytas spalio 27 d., prieš tai aplankęs Kretingos ir Priekulės žiūrovus. Spektaklis – pusiausvyros tyrimas, kai siekiama priartėti prie ribų, prieš pat lūžio tašką, tai pusiausvyra tarp dviejų protų, dviejų kūnų, tarp žodžių ir judesių. Meilė kaip lažybos, kaip bandymas, kaip galimybė fizinei ir emocinei metamorfozei. Dar truputis ir viskas sugriūtų.

Prancūzų trupės Compagnie Fleur Lemercier šešėlių teatro ir gyvos muzikos spektaklis „Tamsioji materija“ apie vieną iš labiausiai neapibrėžtų fizikos temų, gaubiamų nežinomybės ir neapibrėžtumo, bet kartu skatinančių smalsumą ir menines fantazijas. Žiūrovai, kurių amžius neribojamas, viso spektaklio metu – rugsėjo 30 d. ir spalio 1 d., kviečiami laisvai judėti ir keisti savo žiūros tašką, ko dėka scena tampa kūrybiška ir interaktyvia žaidimų aikštele.

Garso meno archeologams festivalis šiemet dovanoja ir susitikimą su vienu įdomiausių šio žanro kūrėjų Lietuvoje – Audriumi Šimkūnu (aka Sala). Jau keletą dešimtmečių garso meno sferoje dirbantis kūrėjas spalio pradžioje reziduos Klaipėdoje, kur rinks ir įrašinės miesto aplinkos garsus. Spalio 28 d. jo surinktų garsų žemėlapiai virs autorine garsine kompozicija „Negirdėta Klaipėda“ ir vizualiu koncertu, kurio premjera taps festivalio uždarymo renginiu netradicinėje erdvėje.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro renginiai

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre nuo rugpjūčio 24 d. iki spalio 15 d. lauks Roberto Narkaus personalinė paroda (kuratorė Neringa Bumblienė). Parodos metu veiks audiogidas, speciali edukacija mokyklinėms klasėms.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Robertas Narkus
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Robertas Narkus

Rugsėjo 21 dieną atidaroma paroda – žymios litvakų kilmės Jungtinėje Karalystėje gyvenančios fotografijos menininkės Dorothy Bohm. Parodoje eksponuojami juodai balti ir spalvoti, skirtingus menininkės kūrybos etapus iliustruojantys, estetiškai įspūdingi ir giliai žmogiški vaizdai, kuriuose užfiksuoti sparčiai besikeičiančio pasaulio žmonės ir kraštovaizdžiai.

Kaip ir kiekvieną mėnesį, KKKC meno dirbtuvėse lauks (Daržų g. 10) daugybė edukacinių užsiėmimų vaikams, šeimoms, suaugusiems, kurias veda: grafikė Žaneta Jasaitytė-Bessonova, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, Edgaras Janušauskas (3D projektavimas ir spausdinimas), Ilja Yakovlev (stalo žaidimų dizaineris, projektuotojas).

Pagreitį įgauna ir dar viena KKKC iniciatyva – meno rezidencija. „Kiekvieną mėnesį turime daug parodų ir veiklų, kurios siejasi su šiuolaikiniu menu. Norime labai pasidžiaugti, kad labai išjudėjo rezidentūros programa, kurios dėka atvyksta menininkai iš Lietuvos ir užsienio. Su graike menininke Mary Marinopoulou vyks kolektyvinis vaikščiojimas po miestą ir kūrybinės dirbtuvės“, – sakė Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Žana Jegorova.

Rugsėjo mėnesį KKKC reziduos Mary Marinopoulou – audiovizualinių instaliacijų menininkė ir kuratorė iš Graikijos. Menininkė kvies miesto gyventojus kartu tyrinėti Klaipėdos miestą ir pristatys savo projektą „Absorb Ensemble“. Taip pat rugsėjo pabaigoje rezidencijoje svečiuosis Tereza Novakova – meno kuratorė ir tyrėja iš Čekijos, kuri kvies Klaipėdos bendruomenes įsitraukti į miesto žaidimo kūrimą.

Organizatorių nuotr./Klaipėdos kamerinio orkestro kvartetas
Organizatorių nuotr./Klaipėdos kamerinio orkestro kvartetas

„Permainų muzika“ kviečia atsiverti pokyčiams

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ vėl kviečia atsiverti pokyčiams ir naujiems įspūdžiams. Vykstantis jau 19-ą kartą jis klausytojams pristatys geriausius XX–XXI a. muzikos pavyzdžius ir moderniausias raiškos formas, supažindins su įvairių menų tarpusavio sąveikomis.

„Permainų muzikos“ pavadinimą prieš 19 metų inspiravo žymaus amerikiečių kompozitoriaus John Cage kūrinys „Permainų muzika“. Viename iš pirmųjų „Permainų muzikos“ festivalių turėjome specialų šio kūrinio atlikimą ir specialų vakarą, skirtą John Cage“, – sakė Klaipėdos koncertų salės repertuaro meno vadovė Loreta Narvilaitė.

Festivalio programa, aprėpianti platų šiuolaikinės kultūros kontekstą, siūlys gausią tarptautinės reikšmės projektų įvairovę, skatins pažinti intriguojančias dabarties meno teritorijas ir patirti atradimo džiaugsmą.

Festivalį įrėmins – atidarys ir pabaigs du Klaipėdos kamerinio orkestro koncertai pavadinti „Žvaigždžių lietus“. Rugsėjo 15-ąją festivalį pradedančią žvaigždžių programą su Klaipėdos kameriniu orkestru rengia tarptautinėse scenose pasirodanti lietuvaitė dirigentė Adrija Čepaitė. Pasak jos, „programa sutelkta į žymiųjų šio laikmečio amerikiečių kompozitorių muziką. Joje suskamba kontrastinga dabartis, o kartu ir raminanti vienovė“. Tarp ryškiausių programos kūrinių – Davido Lango „The national anthems“ versijos premjera, sukurta specialiai festivaliui, bei Philipo Glasso Tirolio koncertas fortepijonui ir orkestrui.

Festivalį užvers dar viena žvaigždžių programa, kurią su Klaipėdos kameriniu orkestru rengia tarptautinėse scenose pripažintas lietuvis dirigentas Vykintas Baltakas. Koncerte pasirodys net trys garsūs mūsų šalies solistai, skambės dviejų kūrinių pasaulinės premjeros, du kūriniai bus atlikti pirmąkart Klaipėdoje.

Vykintas Baltakas / Simono Skabeikio nuotr.
Vykintas Baltakas / Simono Skabeikio nuotr.

Šių metų festivalio programoje – 8 renginiai. Nuo solinių arfos ir fortepijono pasažų iki slėpiningo vandenyno gelmių garsų pasaulio, nuo mistinių apeigų rato per sapnovaizdžius ir laiko temą reflektuojančią kūrybą iki kamerinio ir simfoninio orkestrų skambesio galybės. Visa tai išgirsime, išvysime ir pajusime festivalio koncertuose.

Tarptautinis kultūros festivalis „Inkultūracija” / XI Klaipėdos knygų mugė

Rugsėjo 25–30 d. vyksiančiame tarptautiniame kultūros festivalyje „Inkultūracija“ – profesionalios literatūros ir įvairių jos žanrų pristatymas. Šiemet festivalis kviečia į literatūrą pažvelgti kaip į fundamentalią atramą kitoms meno šakoms ir aktyviai dalyvauti susitikimuose su menininkais, rašytojais, diskutuoti apie kūrybą, kalbėtis apie istoriją, socialinę problematiką bei šių dienų aktualijas.

Festivalio metu vyks 23 renginiai, kuriuose dalyvaus ir svečiai iš užsienio – Latvijos, Šveicarijos, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), Ukrainos, Belgijos. Tarp svarbiausių festivalio akcentų – ukrainiečių reporterės, portalo „Reporters“ vyriausiosios redaktorės, portalo „The Ukranians“ įkūrėjos, Maričkos Paplauskaitės, žurnalistės Agnės Bukartaitės bei filosofo, vertėjo Vytauto Dekšnio diskusija karo žurnalistikos tema.

Lauros Vansevičienės nuotr./Rimantas Kmita
Lauros Vansevičienės nuotr./Rimantas Kmita

Į Klaipėdą susitikimui su skaitytojais atvyks ir vienas populiariausių šiuolaikinių šveicarų autorių, bestselerio „Čia aš varatarius“ autorius Pedro Lenz, kuris su rašytoju Rimantu Kmita diskutuos apie slengą ir dialektą šiuolaikinėje literatūroje. Festivalio programoje – ir virtualus susitikimas su žymiu, Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančiu, litvakų dailininku Samueliu Baku. Apie kūrybą, kiną, literatūrą susitikimo metu diskutuos belgų rašytojas, režisierius Jean-Philippe Toussaint bei literatūrologas Vytautas Bikulčius.

Festivalio diskusijose ir renginiuose dalyvaus ir gausus būrys žinomų Lietuvos vardų, tarp kurių – rašytojas Saulius Šaltenis, rašytojas Rimvydas Stankevičius, muzikantas Olegas Ditkovskis, fotomeninkas Tadas Kazakevičius, scenografas Marius Nekrošius ir kiti. Rugsėjo 29–30 d. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vyks tradicinė knygų mugė.

Renginiai vyks Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje bei festivalio partnerių erdvėse – Klaipėdos dramos teatre, džiazo klube „Kurpiai“, kavinėje „Kavos architektai“, bare „Herkus Kantas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai