Šiemet forumas – tarptautinis, atspindintis temų universalumą, nors ir skirtingomis raiškos formomis bei priemonėmis. Pranešėjai: leidykla „Arklys“, žurnalai „Gegutė“ ir „as a journal“ bei kūrėjai iš Estijos: Agnes Isabelle Veevo ir Maria Izabella Lehtsaar.
Leidiniai iš... tešlos arba randami inkiluose
VDA Grafikos meno katedros studentų sukurta iniciatyva – leidykla „Arklys“, metų pradžioje startavusi su poezijos zinu „vienodai panašūs ir skirtingi vienodai“, tęsia zinų leidybą, kuria knygas-objektus, pavyzdžiui, knyga iš tešlos, kiaulienos įdaro, rišama svogūnų laiškais japonišku metodu. Forume leidyklos atstovai kalbės apie knygų unikalumą ir idėjos išpildymo svarbą visose knygos meno srityse: makete, dizaine, spaudoje, įrišime.
Knygos meno festivalio lankytojams jau pažįstamo žurnalo „Gegutė“ kūrėjai, rezidavę KKKC ir pristatę čia išleistą naująjį numerį – „Jūrinę gegutę“, skirtą Klaipėdos temai, pasakos apie leidinio atsiradimą, kultūros leidinių lauką, jų svarbą tam skirtam regionui. Išskirtinės meninės vertės ir riboto tiražo leidinys yra vienintelis rankų darbo kultūros žurnalas Lietuvoje. Išskirtinė ir jo platinimo vieta - „Gegutę“ išsiimti galima tik iš specialiai tam sukurtų medinių inkilų.
Šeši vieno leidinio veidai
„as a journal“ – dukart metuose leidžiamas Lietuvos kultūros instituto žurnalas pristato šalies ir užsienio menininkų, kūrėjų bei tyrėjų indėlį į globalias temas. Leidinio pavadinimas keičiasi kiekvienąkart su naujo numerio tema, kuri išnagrinėjama įvairiais, dažnai netikėtais, kultūriniais pjūviais. Žurnalą kuria tarptautinė autorių komanda, o vis kito numerio turinio sudarytojas yra kviestinis redaktorius, ypač besidomintis pasirinkta tema. Pagrindinė žurnalo redaktorė Kotryna Lingienė forume pristatys per trejus metus išleistus šešis leidinio numerius, skirtus miško, garsinio kraštovaizdžio, kosmoso, atminties, kūno ir eilėraščių temoms.
Kultūriniai judėjimai ir mainai
Du jaunosios kartos kūrėjai iš Estijos neakivaizdžiai jau dalyvauja Knygos meno festivalyje - abiejų kūriniai pristatomi Marijos Repšytės kuruojamoje parodoje „labirinte. meninink(i)ų / grafikos dizainerių knygos ir leidiniai”, o forume bus išsamiau pristatyta jų kūryba ir kitos susijusios veiklos.
Grafikos dizainerė Agnes Isabelle Veevo, tik šiemet baigusi Estijos dailės akademijos magistro studijas, jau yra sukūrusi ne vieną dizainą knygai ir projektui. Forume Agnes Isabelle pristatys keletą jų ir papasakos apie „Fair Enough“ knygų mugę Estijoje, inicijuotą drauge su Linnea Lindgren, apie mugės planus ateičiai, svarbą vietos meno ir leidybos scenoje.
Maria Izabella Lehtsaar daugiausiai dirba su nepakankamai reprezentuojamomis queer patirtimis ir naratyvais, dažnai žaidžiant ties realybės ir fantazijos riba, derinant popkultūros estetiką ir jautrią monochrominę grafiką, apjungiant tekstilę, piešinius ir poeziją.
Kūrėjai bendradarbiauja leidyklos „12:15” leidžiamame estų-lietuvių menininkų leidinyje „Friendship Forever”, išeinančiame laikraščio formatu: čia bus publikuojama M. I. Lehtsaar kūryba, o A. I. Veevo kurs viso leidinio dizainą.
Marija Repšytė, žodžiuose, parodose ir jų architektūrose „funkcionuojanti“ menininkė. Po tapybos studijų Vilniaus dailės akademijoje įgijo vaizduojamųjų menų bakalauro (Willemo de Kooning akademijoje) ir magistro (Bergeno meno ir dizaino akademijoje) laipsnius. Pastarosios kuruotos parodos: „labirinte. menink(i)ų knygos ir leidiniai“ Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (2024); „Laikrodininkas“ su Žilvinu Landzbergu LNDM „Pamario“ galerijoje (2020) ir Jurgos Barilaitės „Linijos ir raukšlės (Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės)“ galerijoje „Atletika“ Vilniuje (2021). Lietuvos kultūros tyrimų instituto leidžiamo žurnalo „Sphairos“ meno redaktorė ir meno / menininkų knygų leidyklos „12:15“ ir „12:15 Reading Room“ skaityklos / knygyno Vilniuje įkūrėja.
Tarptautinis Knygos meno festivalio forumas įvyks Klaipėdos Kultūrų Komunikacijų centro Parodų rūmuose, Didžioji Vandens g. 2, lapkričio 9 d. 14 val.
Ekskursija po parodą „labirinte. meninink(i)ų / grafikos dizainerių knygos ir leidiniai” su jos kuratore Marija Repšyte – lapkričio 10 d. 16 val.