„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kultūros ministerija siūlo įteisinti naują mecenatų kategoriją

Kultūros ministerija siūlo įteisinti naują mecenatų kategoriją – bendruomenės mecenatus.
Kultūros ministerija
Kultūros ministerija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tai numatyta jos parengtame naujos redakcijos Mecenavimo įstatymo projekte.

Anot projekto, bendruomenės mecenato vardas būtų suteikiamas asmeniui, kurio bendra paramos suma per vienus metus būtų ne mažesnė kaip 50 tūkst. eurų.

„Tai padidintų apdovanojamų mecenatų kiekį ir ženkliau skatintų gerųjų pavyzdžių ir praktikų sklaidą visuomenėje“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Įstatyme žadama palikti ir dabar įteisintus nacionalinius bei savivaldybių mecenatus, nesiūloma keisti ir jų paramos sumų. Nacionalinio mecenato vardas būtų skiriamas tam, kas per metus mecenuojamam projektui suteikė paramos už ne mažiau kaip 1 mln. eurų, savivaldybės mecenato vardas – tam, kas skyrė ne mažiau kaip 150 tūkst. eurų, jei savivaldybėje gyvena iki 25 tūkst. gyventojų, o didesnėse savivaldybėse – daugiau kaip 250 tūkst. eurų.

Kultūros ministerija taip pat siūlo papildyti sričių, kuriose gali būti įgyvendinami mecenuojamieji projektai, sąrašą. Greta sveikatos priežiūros, kultūros ir meno, paveldo, mokslo, visuomenės gerovės, sporto, švietimo sričių projekte įrašytas pilietinės visuomenės stiprinimas.

„Siekiama pagerbti didesnį kiekį rėmėjų, kurie nepatenka į kitas mecenatų kategorijas, tačiau ženkliai prisideda prie visuomenės plėtros, raidos ir valstybės gerovės“, – teigia projekto autoriai.

Be to, numatyta, jog mecenato vardas asmeniui gali būti suteiktas daugiau nei vieną kartą, o tuo atveju, jeigu paramą projektui skiria juridinis asmuo, mecenato vardas, juridinio asmens prašymu, suteikiamas jo savininkui, vadovui ar kitam sprendimus turinčiam teisę priimti asmeniui.

Ministerija siūlo nustatyti, kad mecenatais negalėtų būti fondai ir nevyriausybinės organizacijos.

„Mecenatais turėtų būti laikomi asmenys, skyrę paramą tokiems fondams ir nevyriausybinėms organizacijoms, o patys fondai ir nevyriausybinės organizacijos turėtų būti laikomi mecenuojamaisiais projektais“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Dabar galiojantis Mecenavimo įstatymas priimtas 2018 metais. Per tą laiką suteiktas vienintelis nacionalinio mecenato vardas – bendrovės „Teltonika“ steigėjui ir savininkui Arvydui Paukščiui už paramą atstatant Balbieriškio Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčią.

Savivaldybių mecenatų vardus turi daugiau žmonių. 2020 metais jais pripažinti bendrovė „Baltisches Haus“ ir paramos fondo Vilniaus universiteto fondas dalininkai bei rėmėjai – Alvydas Žabolis, Nerijus Numavičius, įmonės „Light Conversion“ ir „Ekspla“ bei Darius Zubas.

Pernai savivaldybių mecenatais tapo verslininkai Danas Tvarijonavičius, Marius Čiuželis, knygų leidykla „Alma littera“.

Mecenatų vardai įrašomi į Mecenatų knygą, ji pildoma ir saugoma Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“