2022 04 06 /13:19

Kultūros ministras: savivaldybės sovietinį paveldą peržiūrėti bus įpareigotos įstatymu

Kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad jau baigiamas rengti „desovietizacijos įstatymas“, kuris įpareigotų savivaldybes peržiūrėti turimą sovietinį paveldą ir imtis dėl jo sprendimų.
Sovietiniai paminklai Alytaus rajone
Sovietiniai paminklai Alytaus rajone / Roberto Ožalinsko nuotr.

Anot jo, šiuo metu iniciatyva yra Seimo pusėje, bet ministerija „aktyviai dalyvauja kompromiso paieškose“.

„Tai iš esmės yra daugiau techniniai niuansai, formalumai pabaigti susitarti dėl tam tikrų procedūrų, mechanizmų, ir jau tikrai greitu laiku tas įstatymas išvys dienos šviesą ir bus tikrai subalansuotas pasitelkiant ekspertus, kitus dalykus. Ledai turėtų pajudėti“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo ministras.

Jo teigimu, savivaldybės ir dabar, be valstybės institucijų įsikišimų, „tiesiogiai ir greitai“ gali pakeisti sovietmečio veikėjams dedikuotus gatvių pavadinimus, nukelti kai kuriuos objektus, tačiau siekiama sukurti mechanizmą, kad savivaldybės peržiūrėtų šį paveldą, pasitelkdamos ir ekspertus.

„Kartais su kai kuriomis savivaldybėmis yra sunku susikalbėti, tai kokį reikia turėti mechanizmą, kad jas įpareigoti atkreipti dėmesį, ar jos neturi tokių objektų, kurios propaguoja, tarkime, komunizmą. Čia atsiranda poreikis turėti desovietizacijos įstatymą, tai yra ir koalicijos sutarties objektas“, – teigė S.Kairys.

Pasak jo, kapinės, karių monumentai reikalaus daugiau „analizės ir pasiruošimo“, nes jie yra „ir potencialūs provokacijų objektai“, be to, kapines, nesvarbu kieno jos būtų, saugo ir tarptautinės konvencijos, prie kurių Lietuva yra prisijungusi.

„Todėl reikia labai subtiliai spręsti kapinių ir ten esančių monumentų santykį vertinant iš paveldo pusės“, – sakė ministras.

Anot jo, iš viso Lietuvoje yra 158 objektai, kurie yra šalia sovietinių karių kapų, jie buvo įtraukti į paveldo sąrašus „apsisaugant nuo tam tikrų provokacijų“.

Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, jog sovietiniai paminklai, kurie „užsibuvo per ilgai“, galėtų būti pridengti Ukrainos vėliavomis, kol bus rasti galutiniai sprendimai dėl jų iškeldinimo.

„Suprantu, kad nėra lengva užduotis „išvaduotojus“ iškeldinti. Sprendimai užtruks, biurokratinis derinimas nėra lengvas ir t.t. Bet galima ir nelaukti. Kol savivaldybės ar kultūros įstaigos ras sprendimus – uždenkime skulptūras Ukrainos vėliavomis ir pasodinkime šalia jų saulėgrąžų. Nors ir laikinas, bet kraštovaizdžiui labai svarbus sprendimas“, – feisbuke rašė ministras.

„Išvaduokime Lietuvą nuo išvaduotojų. Ukrainos kova tebūnie įkvėpimas“, – pridūrė jis.

Anot kultūros ministro, iš viso Lietuvoje yra 158 objektai, kurie yra šalia sovietinių karių kapų, jie buvo įtraukti į paveldo sąrašus „apsisaugant nuo tam tikrų provokacijų“.

Apie 20 objektų, pasak ministro, jau išbraukta iš kultūros paveldo registrų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis