Pranas Gailius (g. 1928) – rafinuoto, jautraus, giedro žvilgsnio kūrėjas. „Dinamiškas, vitalus, spontaniškas, o kartu disciplinuotas bei racionalus“ – taip jį apibūdina A.Mackus. P. Gailius neabejotinai yra vienas žymiausių išeivijos menininkų, iki šiol kuriančių Paryžiuje. Lietuvoje šis autorius plačiau pristatytas buvo vos keletą kartų, nors pasaulyje yra surengęs daugiau nei šimtą individualių parodų.
Parodoje „Vario metamorfozės“ pristatomi achromatiniai grafikos darbai, sukurti 1958–1969 metais. Visi jie sukurti klasikine grafikos technika – vario raižiniai bei sausa adata. Kaip pasakoja pats Pranas, „tuo metu dirbdavau namuose, kur augo du maži vaikai, tad nebuvo jokių galimybių dirbti ofortu (t.y. nuodyti klišes rūgštimi)“. Šie grafikos lakštai atskleidžia klasikinės, nedidelių formatų, minimalistinės ir drauge labai išieškotos grafikos grožį. Parodoje eksponuojami 48 darbai – tai yra atskiri, savarankiški kūriniai, ir darbų ciklai – „Intra muros“, „Metamorphoses“. Neabejojame, kad ši juodai–baltos grafikos paroda nustebins net ir P. Gailiaus talento gerbėjus, kurie šį dailininką atpažįsta iš ryškiai spalvotų, lakoniškų abstrakcijų, išsiskiriančių įdomia reljefinių linijų raiška.
Prano Gailiaus kūriniams nedažnai pasitaiko galimybė svečiuotis Lietuvoje. Turime unikalią progą iš arčiau susipažinti su ankstyvaisiais kūrėjo darbais. P.Gailiaus kūrinių yra įsigiję Prancūzijos modernaus meno centras, Nacionalinė Prancūzijos biblioteka, Lietuvos muziejai bei kolekcininkai iš įvairiausių pasaulio šalių.
Paroda veiks iki š.m. lapkričio 20 d.