„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvos kultūros sostinė – Trakai: įtraukiantys ir skleidžiantys

LR Kultūros ministerija 2020 metų Lietuvos kultūros sostine paskelbė istorinį, daugiatautį miestą – Trakus ir davė naują užduotį – tapti kultūrinės traukos centru, ašimi, aplink kurią ir kurioje suksis svarbiausias šalies kultūrinis gyvenimas. Nuo šios džiuginančios žinios paskelbimo dienos nuosekliai dirbama siekiant tapti sostine, ne tik dar labiau skatinančia miesto gyventojų kultūrinį aktyvumą, bet ir kultūros ir meno plėtrą rajone, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Lietuvos kultūros sostinė – Trakai: įtraukiantys ir skleidžiantys
Lietuvos kultūros sostinė – Trakai: įtraukiantys ir skleidžiantys / Organizatorių nuotr.

Ne veltui buvo pasirinktas ir visai neseniai viešumoje pasirodęs logotipas, atspindintis ir pabrėžiantis vandens, pilies elementus ir ratilus – įtraukiančius ir skleidžiančius kultūrą artimoje ir tolimoje aplinkose.

Esant tokiai užduočiai, pasirengimas šventei – 2020 metams vyksta labai atsakingai – surenkant, aptariant, išgryninant visas kūrybines idėjas ir įvertinus galimybes, susiejant jas istorinio konteksto plotmėse. Kultūros sostinės pagrindinis organizatorius – Trakų rajono savivaldybė jau nuo šių metų pavasario kvietė visas savivaldybei priklausančias rajono kultūros, turizmo, jaunimo įstaigas, kultūros atstovus derindama savo planus ir paverčiant šiuos metus – nepamirštamais.

Dėliojant akcentus, svarbu paminėti, kad Trakuose profesionalusis menas susipina su meno mėgėjų, tautinių mažumų puoselėjama kultūra. Svarbios visos – žydų, karaimų, totorių, lenkų, rusų etninės grupės ir bendruomenės. Šis titulas įpareigoja ir vyriausybę, LR Seimą ir kitas valstybines institucijas veikti drauge – organizuoti valstybinės reikšmės renginius čia, Trakuose. Kultūros sostinė neformaliai įpareigoja ir nuoširdžiai kviečia menininkus turėti galvoje Trakus, miesto bei rajono viešąsias erdves, kaip itin dėkingą ir patrauklią vietą meno instaliacijoms, performansams ir kitiems kultūriniams projektams įgyvendinti. Džiaugiamasi, kad į šį procesą įsitraukė ir Vilniaus Dailės Akademija ir jos studentai, pasiruošę nustebinti ir drauge papuošti Trakus.

Iškilminga pradžia

Sostinės metai nusimato ypatingi. Gruodžio 6 d., 2019-jų Lietuvos kultūros sostinė – Rokiškis, perduos Trakams gintarinį, kultūrą ir Sostinės regalijų garbę simbolizuojantį Medį Trakų rajono savivaldybės merei E.Rudelienei. Renginio metu, skvere prie savivaldybės, bus atidengta specialiai šiems metams skirta meninė-architektūrinė kompozicija „Kultūros Medis“, simbolizuojanti daugiabriaunį, įvairialypį Trakų krašto kultūros bei tradicijų daugiatautiškumą. Kultūros sostinės pradžią iškilmingai skelbs valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“, tuo pačiu atidarysiantis tradicinį žiemos renginių ciklą – „Trakai – Kalėdų senelių sostinė“. Vėliau, ištisus metus Trakuose vyks jau tradicija ir galima teigti, visos Lietuvos kultūriniu reiškiniu spėję tapti profesionalaus meno meistrų ir meno mėgėjų kultūros renginiai mieste bei rajone – parodos, koncertai ir festivaliai.

Sostinės metai nusimato ypatingi.

Ateinančiais, 2020 metais, turėsime ir išskirtinių renginių – vyks tarptautinis meno festivalis „Transmisijos“, o Trakų istorijos muziejus pirmą kartą istorijoje organizuos ir visus kvies į Valstybės Savaitę – „Vėliavų šventę“, kuria bandysime inicijuoti ir visoje Lietuvoje įtvirtinti naują tradiciją: švęsti savo Valstybę renginių dešimtadieniu – nuo liepos 6-ją karaliaus Mindaugo karūnavimo iki liepos 15-sios – šlovingos mūsų protėvių pergalės Žalgirio mūšyje, dienos. Vasario 16-ją, po eisenos per Vilnių, į Trakus atvyks Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai – tai jau gražia tradicija tapusio garsaus meninio performanso „Signatarų eisena“ specialioji versija dedikuota „Trakams – Lietuvos Kultūros sostinei 2020“. Šventinių metų programos tinklelio planavimas vyksta labai intensyviai, su suburta darbo grupe ir nuostabia kūrybininkų komanda. Artimiausiu metu organizatoriai skelbs 2020 metų renginių kalendorių, o su visuomene susitiks jau spalio mėnesį. Tiksli data bus skelbiama savivaldybės tinklalapyje www.trakai.lt

Užkoduotas logotipas

Jau aiškus ir plačiai pasklido Kultūros sostinės logotipas. Jį sukūrė dizainerė Jūratė Juozėnienė, kuri yra sukūrusi ir Trakų Dievo Motinos paveikslo 300 metų karūnavimo jubiliejaus ženklą. Labai plati, įvairialypė logotipo „Kultūros ratilai“ semantika atskleidžia ir pabrėžia sostinės 2020 idėją. Logotipas sudarytas iš dviejų – vandens ir pilies elementų. Pilis ežero saloje – pagrindinis Trakų traukos taškas, kurį ištisus metus lanko tūkstančiai svečių. Optimizuotoje Salos formoje yra užkoduota ir Širdies metafora: Širdis Gyvybės Centras, Sielos namai. Sostinė yra Valstybės Centras, Tėvynės širdis. Ženklo kompozicija tiesiogiai pozicionuoja Trakų, kaip Lietuvos istorinės Sostinės idėją.

Kultūroje, kaip ir vandenyje, vyksmo ratilai gali susiformuoti ir nuo ir į gravitacinį centrą, todėl Kultūros Sostinės vyksmo ratilai, kaip reiškinys veiks dvejomis kryptimis – trauka į Trakus ir sklaida iš Trakų. Tuo pačiu koncentriniai ratilai yra tradicinių renginių replikuojanti iliustracija. Trakų – Lietuvos Kultūros sostinės 2020“ ženkle esantys ratilai, nenutrūkstančio cikliškumo vektoriumi siunčia visuomenei tris žinutes apie tai, kas mūsų nuomone yra svarbiausia ir prasmingiausia Kultūroje – žinią apie garbingą praeitį, mūsų krašto istorijos paveldą, dabarties meto Trakų krašto žmonių pastangas ir kūrybiškumą, o taip pat – žinutę ateities kartoms, jog Trakų žemėje Kultūra buvo, yra ir visada išliks reikšmingu, prioritetiniu mūsų krašto tapatybės kūrimo instrumentu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs