„Galime pasidžiaugti, kad šiame projekte sutiko dalyvauti 87 iš 103 Lietuvos muziejų, kurių darbuotojai dažniausiai tylūs ir garsiai nesipasakoja apie save. Šiuo projektu siekiame, kad muziejai taptų atviresni ir prieinamesni visuomenei, o ši pabustų ir įsisąmonintų, kokių neįkainojamų vertybių turi visai šalia, – sakė Kultūros ministras, Muziejų metų valstybinės komisijos pirmininkas Arūnas Gelūnas. – Šiandien muziejus nėra tas pats, kas buvo XIX amžiuje – tai ne tik meninių vertybių kaupykla, bet ir bendruomenės centras, edukacijos ir naujos informacijos sklaidos vieta.“
Vykdydami kultūrinį turizmą, Lietuvos gyventojai ir užsienio svečiai per keturis mėnesius galės aplankyti arti 150 renginių visuose Lietuvos regionuose.
Luko Balandžio nuotr./Muziejininkai pristatė skirtingų regionų muziejų programas |
„Galvodami apie šio projekto programą, norėjome padaryti tam tikrą virsmą Lietuvos visuomenėje, pristatydami Lietuvos muziejus. Mums labai svarbu, kad vietos bendruomenė suprastų, kokius turtus ir vertę turi šalia – tada būsime svarbūs ir užsieniečiams. Susivieniję muziejai atiduoda save lankytojų teismui: kviečiame lankytis pas mus ir mūsų siūlomuose renginiuose, o jūsų pastabos mums bus didelė paskata toliau tobulėti“, – tikino Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.
Gegužės 12 dieną „Lietuvos muziejų kelias“ prasidės Žemaitijoje, Dionizo Poškos Baublių muziejuje, ir iki birželio 14 dienos žingeidiems lankytojams atsivers 19 šio regiono muziejų, pristatysiančių 7 naujas ekspozijas. Taip pat žmonės kviečiami į koncertus, konferencijas, parodas, muges, senųjų amatų demonstravimus, edukacinius užsiėmimus ir kitus renginius.
Birželio 15-liepos 31 dienomis visuomenės dėmesio lauks 30 Aukštaitijos muziejų.
Luko Balandžio nuotr./Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė |
„Per pusantro mėnesio lankytojai kviečiami nemokamai aplankyti naujas muziejų ekspozicijas , dalyvauti renginiuose. Kelionė prasidės Joniškio ir Pasvalio muziejuose, vėliau per Kėdainius, Rokiškį, Zarasus, Uteną keliausime iki Vilniaus, kur liepos 3-7 dienomis muziejai siūlys nemokamas ekskursijas, filmų peržiūras ir kitus renginius. Duris plačiau atvers Kernavės, Panevėžio, Biržų, Anykščių, Rumšiškių, Šiaulių, Kauno muziejai, o muziejų kelią po Aukštaitiją baigsime Molėtuose, kur bus pristatyta nauja Ežerų žvejybos muziejaus ekspoicija“, – pasakojo šio regiono kuratorė Romena Liakaitė.
Anot Lazdijų krašto muziejaus direktorės Dainos Pledienės, Dzūkija neturi tokių dvarų kaip žemaičiai ar aukštaičiau, todėl šio krašto muziejininkai rugpjūčio 1-16 dienomis „bandys lankytojus papirkti nuoširdumu ir paprastumu“.
„Lazdijų krašto muziejus pristatys dovanotų eksponatų parodą, Birštono muziejus atvers fondų spintas ir parodys, kaip restauruojami eksponatai, Dzūkijos nacionaliniame parke vyks amatų stovyklą, kurioje net bus skobiamas ežero luotas, o Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejuje bus sklebiamos „Atvirų spintų dienos“, – tik keletą renginių iš visos regiono programos išskyrė D.Pledienė, kviesdama ne tik į Dzūkiją, bet ir į etnines lietuvių žemes Punske.
Suvalkijos muziejai projektu „Lietuvos muziejų kelias“ siekia pasinaudoti visuomenės požiūrio keitimui apie šį kraštą.
„Mūsų regionas nėra pats lankomiausias turistine prasme, nes visuomenėje vyrauja nuomonė, kad tai – daugiau ūkininkų kraštas. Todėl visi Sūduvos muziejai tikisi parodyti lankytojams, kad tikrai turime, ką parodyti, – aiškino Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinio muziejaus Marijampolėje atstovas Tomas Kukauskas. – Programą pradėsime Vilkaviškio Paežerių dvare, kviesime leistis į dviračio žygį po Zanavykų kraštą, Prienų krašto muziejus pasiūlys edukacinių užsiėmimų savaitę, lankytojų dėmesio lauks ir Marijampolės, Kudirkos Naumiesčio muziejai, o programą užbaigs Sūduvos krašto mėgėjiškų teatrų festivalis „Atžalynas“.“
Rugsėjo 3-15 dienomis projektas „Lietuvos muziejų kelias“ finišuos Mažojoje Lietuvoje.
Luko Balandžio nuotr./Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė |
„Kviečiame į Šilutę, Rusnę, Kazimiero Banio etnografinę sodybą, į Miniatiūrų muziejų Juokrantėje, į Thomo Manno memorialinį muziejų ir festivalį, į Laikrodžių muziejų Klaipėdoje, o taip pat – į vieną naujausių, tik pernai atidarytą Jono Gižo etnografinę sodybą Drevernoje, kurioje susipažinsite laivadirbystės tradicijomis“, – turistus viliojo Lietuvos jūrų muziejaus atstovė Loreta Rimkienė.
Projektas rugsėjo 15 dieną baigsis Lietuvos jūrų muziejuje. Detali „Lietuvos muziejų kelio“ programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt