Metų filatelisto istorija: nuo hobio iki unikalių kūrinių apie Lietuvos filateliją

Lietuvos paštas ir Lietuvos filatelistų sąjunga, pagerbdami atsidavusius pašto ženklų kolekcionierius, yra įsteigusios „Metų filatelisto“ nominaciją. Ji šiemet atitenka daugiau nei 50 metų Lietuvos filatelijai paskyrusiam Antanui Jankauskui, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Metų filatelistas Antanas Jankauskas
Metų filatelistas Antanas Jankauskas / Lietuvos pašto nuotr.

„Gauti metų filatelisto apdovanojimą, mano kukliam asmeniui, yra labai didelė garbė. Manau, tai ne mano pašto ženklų kolekcijos, bet ilgamečio, panašaus į mokslininko, darbo įvertinimas. Ne veltui žmona jau seniai mane juokais vadina „filatelijos akademiku“, – sako A.Jankauskas.

Kaip ir daugelis tais laikais (A.Jankauskas gimė 1947 m.), jis pašto ženklus pradėjo kolekcionuoti dar būdamas moksleivis, tačiau šį hobį vėliau nukonkuravo muzika – grojo keliais instrumentais.

Baigęs Kauno politechnikos institutą, tapo inžinieriumi energetiku ir net 45 metus paskyrė Lietuvos energetikos sistemos plėtrai. Grįžti į filatelijos pasaulį vyrą paskatino žmona. Nuo tada A.Jankauskas pradėjo rinkti įvairių šalių pašto ženklus su žymiausių dailininkų paveikslais.

Lietuvos pašto nuotr./A.Jankausko kolekcijos dalis
Lietuvos pašto nuotr./A.Jankausko kolekcijos dalis

Įstojęs į filatelistų klubą Kaune, A.Jankauskas pradėjo domėtis lietuviškais prieškariniais pašto ženklais. Kadangi apie tai informacijos buvo nedaug, filatelistui kilo mintis žiniomis pasidalinti ir su kolegomis. Net 20 metų jis sistemino ir kaupė informaciją, kuri 2012 m. virto beveik 500 puslapių knyga su 6000 iliustracijų – „Lietuva. Specializuotas pašto ženklų katalogas (1918-2012 m.)“. 2019 m. išleido dar vieną katalogą, kuriame sudėjo viską, ką pavyko rasti apie falsifikatus Lietuvos filatelijoje. Šios knygos yra unikalios – vienintelės tokios Lietuvoje, be to, sulaukusios ir tarptautinio įvertinimo.

Lietuvos pašto nuotr./A.Kankausko kurtas pirmos dienos vokas su spaudu
Lietuvos pašto nuotr./A.Kankausko kurtas pirmos dienos vokas su spaudu

Metų filatelistas ne tik prisidėjo prie informacijos apie Lietuvos filateliją sklaidos, bet ir pats yra sukūręs ne vieną pašto ženklą, eilę pirmos dienos vokų bei proginių antspaudų. Jis yra sukūręs ne tik pašto ženklus, bet ir nutapė daugiau nei 250 darbų, surengė dvi personalines parodas, keliolika metų vadovavo Tautodailininkų sąjungos Kauno skyriaus tapytojų sekcijai.

A.Jankauskas 1993 m. subūrė filatelistų klubą „Lituanica“, garsinusį Lietuvos filateliją visame pasaulyje. Klubo gyvavimo metu jam priklausė apie 50 aktyvių filatelistų, kurie buvo ne tik po skirtingas šalis išsibarstę lietuviai, bet ir užsieniečiai, besidomintys lietuviškais pašto ženklais. Iki 2013 m., kol veikė klubas, A.Jankauskas buvo ir klubo leidžiamo biuletenio „Phillit“ redaktorius – per klubo veiklos metus iš viso išleisti 63 dvikalbiai numeriai.

Lietuvos pašto nuotr./A.Jankausko kurtas pašto ženklas
Lietuvos pašto nuotr./A.Jankausko kurtas pašto ženklas

A.Jankauskas ir šiandien prisideda prie Lietuvos filatelijos gerovės. „Maratono bėgikai po finišo iš inercijos paprastai dar apibėga stadiono ratą. Taip ir aš – teberenku ženklus, jų atmainas, prikimšau jų ne vieną albumą, tad būtų galima išleisti ir atnaujintą bei papildytą specializuoto katalogo laidą. Bet labai norėčiau, kad dar pavyktų pabaigti ir išleisti savo ruošiamą studiją apie Lietuvoje 1918-2020 m. naudotus pašto antspaudus“, – sako metų filatelistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis