Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

MO muziejus prakalbino „Krantinės arką“, vilniečių pramintą vamzdžiu

Ar kada nors galvojate, kiek daug skirtingų istorijų yra apipinta skulptūra „Krantinės arka“, plačiau žinoma ir greitai praminta „vamzdžiu“? O ką ji galėtų pati papasakoti, jei prabiltų? Nuo ketvirtadienio galima tuo įsitikinti – MO muziejus ją prakalbino ir kviečia išgirsti istoriją. Apie tai rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Krantinės arka“
„Krantinės arka“ / Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr.

Be Vlado Urbanavičiaus kurtos „Krantinės arkos“, MO muziejus šiemet kviečia susipažinti su dar dviem miesto „gyventojomis“. Tai MO skulptūrų sode jaukiai įsikūrusi Ksenijos Jaroševaitės skulptūra „Sėdinti“ ir daugybės turistų bei miesto svečių pamilta Literatų gatvės siena.

Skulptūras pažinti iš arčiau

„Kiekvienais metais džiaugiamės prakalbinę vis daugiau skulptūrų ir tokiu būdu dar labiau priartinę meną prie žmonių. Šįkart skulptūros tikrai daug mačiusios ir turi ką papasakoti. Manau, kad ne vienam yra smalsu sužinoti, ką ir kiek daug gali papasakoti „Krantinės arka“. Tai yra tikriausiai daugiausia apkalbėtas ir įvairiais kampais išdiskutuotas šiuolaikinio meno kūrinys Vilniuje, kuris bent jau pradžioje tikrai nepaliko nė vieno abejingo“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

„Nesu tikras, ar norisi, jog prabiltų pati „Krantinės arka“ – ji turbūt turi daug nuoskaudų dėl kai kurių išties kategoriškų vertinimų, – bet džiaugiuosi, kad pastatyta ji tapo mums dar vienu laipteliu mokantis demokratijos ir tolerancijos procesų“, – sako projekto globėjas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Visos trys šiemet prabylančios skulptūros yra savaip unikalios. K.Jaroševaitės „Sėdinti“, įsikūrusi MO skulptūrų sode ir žvelgianti į Vilnių, lyg pati praeivius kviečia prisėsti šalia ir pasvajoti kartu stebint miesto gyvenimą.

Prieš dešimtmetį naują gyvenimo etapą pradėjusi Literatų gatvės siena yra kitokia nei įprastos sienos. Ji ne skiria, o jungia įvairius menininkus ir kultūras, mezga dialogą tiek su jais, tiek su visais užklystančiais turistais ir Vilniaus gyventojais.

O netikėčiausias istorijas papasakoti galės „Krantinės arka“ – kūrinys vadinamas net ne savo vardu ir dažnu atveju priskiriamas kūriniams už meno zonos ribų.

„Krantinės arka“, „Sėdinti“ ir Literatų gatvės siena papildo jau anksčiau MO muziejaus prakalbintas skulptūras Vilniaus mieste. Iš viso prakalbinta jau 21 skulptūra.

Tekstus rašė ir įgarsino žinomi vardai

Skulptūroms tekstus rašė ir jas įgarsino skirtingi autoriai ir žinomi vardai. V.Urbanavičiaus „Krantinės arkos“ teksto autorius yra kultūros istorikas Tomas Vaiseta, o pačią skulptūrą įgarsino Algis Ramanauskas-Greitai.

Literatų sienos žodžius į nuoseklų tekstą sudėjo rašytoja Vaiva Grainytė, įgarsino aktorė Rimantė Valiukaitė. O MO skulptūrų sode esančios K.Jaroševaitės skulptūros „Sėdinti“ žodžius ir svajas į tekstą sulipino Evelina Daciūtė, įgarsino – aktorė Ilona Balsytė.

„Vilniaus kalbančios skulptūros“ – interaktyvus projektas, siūlantis aktyvaus ir turiningo laisvalaikio alternatyvą miestiečiams ir Vilniaus svečiams. Susidomėję praeiviai gali sulaukti skambučio į savo išmaniuosius telefonus ir taip susipažinti su skulptūrose įamžintomis svarbiomis lietuvių istorinėmis asmenybėmis, kitų tautų atstovais ar fikciniais miesto personažais-simboliais. 2015 metais startavęs Vilniaus kalbančių skulptūrų projektas, kurį inicijavo MO muziejus, šiemet sėkmingai veikia jau šeštąjį sezoną.

Aktorių, dainininkų, visuomenės veikėjų balsais skulptūros pasakoja apie save, apie tuos laikus, kai gyveno jose įkūnytos asmenybės, apie tai, ką jos mato aplink, kaip jaučiasi savo skulptūriniame kūne ir tame Vilniaus kampelyje, kuriame joms lemta būti. Tiesioginio skambučio metu klausytojai gali ne tik pažinti skulptūrose įamžintas asmenybes ar personažus, bet ir sužinoti daugiau apie kultūrinį, istorinį ir architektūrinį Vilniaus paveldą, prisiminti miesto istoriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?