Atsisveikinimas su planeta
Specialioje „Eurekos“ mokslo populiarinimo filmų programoje žiūrovais pamatys šių metų „Kino pavasario“ atidarymo filmą „Proksima“ (Proxima). Prancūzų režisierės Alice Winocour drama apie ateities misijai į Marsą besiruošiančią astrofizikę Sarą. Filme keliamas klausimas, kaip kinta atsisveikinimas su artimiausiais, kai tenka palikti ne miestą ar šalį, bet Žemę.
Daugybė filmo kadrų – itin realistiški, nufilmuoti tikrose astronautų ir kosmoso tyrinėtojų darbo vietose. Pagrindinį vaidmenį sukūrė garsi prancūzų aktorė Eva Green, kuri žiūrovams įsiminė iš filmo apie Džeimsą Bondą „Kazino „Royale“ (rež. John Huston) ir italų kino klasikos „Svajotojai“ (rež. Bernardo Bertolucci).
Į žmonijos gelbėjimo misiją kviečia drama „Aniara“. Švedų režisierės Pella Kågerman ir Hugo Lilja perkelia į prabangų erdvėlaivį „Aniara“, kuriame šviečia dirbtinė saulė, veikia prekybos centras, o po Žemės sunaikinimo išsigelbėjusi grupelė žmonių keliauja kurti naujos civilizacijos. Kelionės tikslas – Marsas. Erdvėlaivį nuo kurso numuša skraidančios kosmoso šiukšlės. Ar tai nesutrukdys pasiekti kelionės tikslo?
16 saulėtekių per dieną ir mokslininkų bendruomenės užkulisiai
Ką reiškia palikti Žemę ir patirti 16 saulėtekių per dieną? Prancūzų režisieriaus Pierre-Emmanuelis Le Goffas dokumentiniame filme „16 saulėtekių“ (16 sunrises) atskleis unikalią astronauto kelionę, kintantį požiūrį į laiką ir užplūdusius jausmus nutolus nuo namų.
Režisieriaus kamera fiksuoja kaip 2016 metų lapkričio 17 dieną prancūzų astronautas Thomas Pesquet’as leidžiasi į savo pirmąją kosminę misiją. Jis kartu pasiima ir Antoineʼo de Sant-Exupéry „Mažąjį princą“. Šešiems mėnesiams nutolus nuo Žemės, 450 kilometrų pasaulis tarsi nugrimzta į nežinomybę. Tarp astronauto ir klasikinio kūrinio užsimezga dialogas.
Mokslo populiarinimo festivalio „Eureka“ dalyviai savo akimis iš arti pamatys, kaip atrodo CERN – Europos branduolinių tyrimų organizacija. Ten žiūrovus perkels režisierių Annos Di Manincor ir Annos Rispoli dokumentika „CERN: eksperimentinis miestas“ (Almost Nothing: An experimental city).
Prancūzijos ir Šveicarijos pasienyje įkurtoje požeminėje laboratorijoje buvo atrastas Higso bozonas – dieviškoji dalelė, o dabar svajojama įminti juodosios materijos mįslę. Kas yra tie fizikai atsidavę žmonės? Kokia jų darbo diena? Sąmojingas filmas pakvies susipažinti su daugiakultūre mokslininkų bendruomene, pasivaikščioti slaptais koridoriais ir prisėsti valgykloje, kurioje, sakoma, dažnai įvyksta svarbiausi atradimai.