Ansamblio pavadinimas buvo pasirinktas tikslingai, kadangi „jácaras“– tai ispaniškos dainos, kurias teatro spektaklių pertraukų metu atlikdavo solistas su instrumentiniu pritarimu. Tokius pasirodymus labai dažnai lydėdavo ir įvairūs šokiai.
„Jacaras“ įkūrėjas – Vroclavo Karolio Lipinskio akademijos profesorius Piotras Zaleskis. 2009 m. jis suvienijo dar keturis šios akademijos gitaristus – esamus ir buvusius auklėtinius, kurie tapo kolektyvo pagrindu, o 2012 m. prie jų prisijungė meksikietė dainininkė Julieta Gonzalez de Springer. Ansamblio repertuarą sudaro XVII-XVIII a. ispaniško Baroko šokių kompozicijos, kurios aranžuojamos ir pritaikomos šiuolaikiniams instrumentams. Kolektyvo nariai skambina įvairiomis gitaromis, tarp jų – Lietuvoje mažiau girdėta tradicine penkiastyge Kanarų salų gitara.
„Tokie šokiai, kaip tarantela, fandango, folia ne tik išliko iki mūsų laikų, bet ir atliko labai svarbų vaidmenį muzikos istorijoje.
Kai kuriuos ispaniškojo Baroko šokius vietinės bendruomenės sugebėjo išsaugoti, tarkime, canario, vis tik, daugelis jų liko užmarštyje – mariona, kumbia. Pagrindinis bruožas, vienijantis šiuos šokius yra išskirtinis ir įvairus ritmas, kuris vėliau, jau XIX a. tapo muzikos stiliaus, šiandien žinomo kaip flamenko, pagrindu“, – pasakoja prof. Piotras Zaleckis.
Įvairios ritminės figūros buvo išgaunamos tamburinu, kastanjetėmis, specifiniu gitaros grojimo būdu (rasgueado) ir net beldimu į gitaros korpusą. Gitaristai naudodavo skirtingą techniką, o senuosius ispaniškuosius šokius sudarė improvizuotų kompozicijų rinkinys. Įdomu ir tai, jog jose atsispindėjo ne tik ispaniška, bet ir indiška, afrikietiška kultūra.
Liepos 19 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje pajuskite Viduržemio jūros regiono dvasią, atgijusią senuosiuose šokiuose. Programoje skambės G. Sanz, F. Guerau, J. de Aranes ir kt. kūriniai. Atlikėjai: dainininkė Julieta Gonzalez De Springer (Meksika), gitaristai – Piotras Zaleskis, Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Łukasz Olesze, Martin Złotnicki (Lenkija).