„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nidoje laukia 47-asis fotografijos simpoziumas: kaip kūrėjai prisistatys ir organizatoriai

Rugsėjo 9–15 d. jau 47-ąjį kartą vyksiantis tarptautinis fotografijos simpoziumas „Nida. Sutikti fotografiją“ kvies pasinerti į savaitę truksiantį kūrybinių dirbtuvių, parodų, naktinių projekcijų, paskaitų ir menininkų (–ių) prisistatymų maratoną. Šiųmetė simpoziumo naujovė — renginio metu pirmąkart kaip kūrėjai ar kūrėjos prisistatantys organizatoriai, Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) nariai.
Simpoziumas „Nida. Sutikti fotografiją“
Simpoziumas „Nida. Sutikti fotografiją“ / D.Stankevičiaus nuotr.

Dar 1973 m. dienos šviesą išvydęs tarptautinis fotografijos simpoziumas kasmet suburia apie 300 dalyvių ir yra tapęs vienu svarbiausiu bei didžiausių fotografijai skirtų renginių Baltijos šalyse. Tradiciškai Neringos širdyje Nidoje vyksiantis simpoziumas šįkart fotografijos entuziastus bei profesionales stebins naujais akcentais.

Anot parodų kuratorės, LFS pirmininkės ir simpoziumo programos sudarytojos Vilmos Samulionytės, šiųmetis renginio išskirtinumas — kaip kūrėjai prisistatantys organizatoriai.

Organizatorių nuotr./Fotografijos simpoziumas Nidoje
Organizatorių nuotr./Fotografijos simpoziumas Nidoje

„LFS visąlaik buvo menininkų įkurta ir valdoma organizacija. Tai reiškia, kad simpoziumą metai iš metų kuria žmonės, kasdien kvėpuojantys fotografija, stebintys, kaip ji vystosi ir kinta, turintys platų supratimą apie šią mediją ir norintys juo dalintis. Natūralu, kad idėja pristatyti savo darbus ir mums išlįsti iš kulisų tokioje aplinkoje gimė natūraliai. Tiek aš, tiek Gytis Skudzinskas, Donatas Stankevičius ar Dalia Mikonytė, vis dar esame daugiau ar mažiau aktyvūs kūrybos lauke. Visi mes — labai skirtingi menininkai, galintys kritiškai pažvelgti vieni į kitus, užkurti pokalbį ir diskusiją. Tikiuosi, kad auditorijai bus įdomu išgirsti ir pamatyti kas vyksta ir ant mūsų kūrybos darbastalio“, — sako V. Samulionytė.

Organizatoriai į susitikimus su jų kūryba pakvies priešpaskutinę renginio dieną, rugsėjo 14–ąją. Tačiau anot simpoziumo programos sudarytojos, artimo santykio kūrimo neformalioje aplinkoje netrūks visomis dienomis.

„Simpoziumo esmę – atvykti į Nidą ir betarpiškai pabendrauti apie kūrybą – bandome išlaikyti ir jam plečiantis, tuo pat metu ieškodami naujų ir aktualių būdų didinti kultūros prieinamumą, skatinti fotografijos raiškos įvairovę. Apskritai, į fotomeno lauką per šį renginį patekau ir aš, čia užaugo ir susiformavo kelios reikšmingos teoretikų ir menininkų kartos. Nepaisant to, esame atviri visiems – ir profesionalams, ir su fotografija beveik nesusiduriančiais žmonėmis. Juk galimybė neformaliai pabendrauti su menininkais, pasiklausyti akademikų įžvalgų ir gerai praleisti laiką rudenėjančioje Neringoje – ypatinga“, – pabrėžia V. Samulionytė.

Organizatorių nuotr./Fotografijos simpoziumas Nidoje
Organizatorių nuotr./Fotografijos simpoziumas Nidoje

Jai pritaria ir ilgametis „Nida. Sutikti fotografiją“ dalyvis, fotomenininkas Arturas Valiauga, šiemet pirmąkart renginyje vesiantis kūrybines dirbtuves.

„Simpoziumas šiandien yra išsiplėtęs iš lokalaus į tarptautinį, išaugęs humanistinės ir spaudos fotografijos rūbą ir apima gerokai platesnį lauką, požiūrį į fotografiją. Nepaisant to, jo esmė išlieka bendravimas ir bendruomenės būrimas. Kaskart tai tampa atviru, fotografams ypač svarbiu nuotykiu, nustebinančiu įdomiais nutikimais“, – sako A. Valiauga.

Nuo kūrybinių dirbtuvių iki parodų–performansų

Pirmosiomis simpoziumo dienomis dalyviai bus kviečiami įsitraukti į tris unikalias kūrybines dirbtuves su patyrusiais fotomenininkais.

Menininkė, fotografė ir leidyklos „Replika Publishing“ įkūrėja Youvalle Levy dirbtuvių dalyvius mokys kurti zinus – nedidelio tiražo, nepriklausomai leidžiamos spaudos, išsiskiriančios nestandartiniais meniniais sprendimais.

Fotomenininkas Mindaugas Janušaitis įtrauks į RA4 spalvoto reverso analoginio proceso dirbtuves, kurių metu bus fotografuojama su didelio formato kamera ir mėgaujamasi momentiniais spalvotais vaizdais, gimstančiais tiesiog vietoje.

Trečiąsias dirbtuves ves fotomenininkas Arturas Valiauga, kviesiantis žvelgti į socialinį aplinkos portretą ir nagrinėti autoriaus autentiškumą bei fotografijos dokumentalumą.

Organizatorių nuotr./Fotografijos simpoziumas Nidoje
Organizatorių nuotr./Fotografijos simpoziumas Nidoje

„Mano kūryboje socialinis kontekstas yra ypatingai aktualus, o išraiškos formos ir fotografinis dokumentalumas tam tikra prasme yra mano kūrybos įrankis. Apskritai, mano kūryba nesiremia į technologinius aspektus — su tuo dalyviai šiose dirbtuvėse irgi nesusidurs. Čia gilinsimės į autentiškumo klausimą, žvelgsime į fotografiją kaip į įrankį, skirtą savo temos, istorijos papasakojimui ir stengsimės suprasti, kaip atrasti aktualią temą ar idėjas“, – apie dirbtuves pasakoja A. Valiauga.

47–ajame fotografijos simpoziume taip pat bus pristatytos net trys parodos — Lietuvos menininkų Gintauto Trimako ir Ievos Maslinskaitės, šiemet rezidavusios ir kūrusios Nidoje, bei iš Bosnijos ir Hercegovinos kilusio fotomenininko Sergej Vutuc, savo parodos atidarymo metu pakviesiančio dalyvius į unikalų performansą.

Įtraukiančios paskaitos ir menininkų prisistatymai

Kaip ir kasmet, simpoziumo dalyvių lauks rytinės Lietuvos ir užsienio lektorių paskaitos, leisiančios dalyviams plačiau suvokti savo ar kitų menininkų kūrybą. Tarp jų – tokie mūsų šalyje žinomi vardai kaip Agnė Narušytė, Laima Kreivytė, Agnė Gintalaitė, Tomas Pabedinskas, Paulius Petraitis, Jogintė Bučinskaitė ir Geistė Kinčinaitytė.

Prie jų prisijungs ir užsienio akademikai ar menininkai – meno istorikas iš Lenkijos Adam Mazur, žvelgsiantis į savo šalies fotografijos institucinį kraštovaizdį, Ispanijos fotografas ir festivalio PHotoESPAÑA generalinis koordinatorius Juan Varela, pristatysiantis pasaulyje lyderiaujantį fotografijos ir vizualiųjų menų renginį.

Taip pat fotografijos centro Nykyaika atstovės Terhi Asumaniemi ir Liisa Mäkinen iš Suomijos pristatys Tamperės širdyje veikiančią galeriją, o estų menininkas Paul Kuimet dalinsis pastabomis apie modernistinę ir šiuolaikinę fotografiją.

Vakarinėje simpoziumo dalyje jo dalyvių tradiciškai lauks menininkų prisistatymai, kurių metu autoriai ne tik dalinsis savo kūrybos pavyzdžiais, bet ir plačiau papasakos apie savo darbus, jų kūrimo kontekstą.

Savo kūrybos užkulisius atvers tokie Lietuvos menininkai kaip Eglė Vertelkaitė, Ieva Stankutė, Ieva Maslinskaitė, Kotryna Ūla Kiliulytė, Gintaras Česonis, Mindaugas Kavaliauskas, Malvina Jelinskaitė, Vytenis Jankūnas, Arūnas Kulikauskas.

Į prisistatymus kvies ir vizualaus meno kūrėja iš Estijos Ruudu Ulas, pristatysianti savo projektus „Material Resistance“ (2020 m. — 2024 m.) ir „Difficult Objects“ (2021 m.), dokumentine fotografija užsiimantis Simon Chang iš Taivano, pasakosiantis apie fotografiją iš ilgamečio Europos migranto perspektyvos bei parodą Nidoje atidarysiantis S. Vutuc.

Galiausiai fotografijos profesionalai ir entuziastai įsitrauks ne tik į kino, bet ir projekcijų vakarą, kurio metu bus pristatyti konkurso fotografijos rezidencijai Nidoje finalistų darbai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs