„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Okupacinių režimų atstovų atvaizdai negalės būti saugomi

Patikslinti kriterijai, pagal kuriuos teisinės apsaugos įgyti negalės visus okupacinių režimų atstovus, o ne tik jų vadovus, vaizduojantys kūriniai.
Kultūros ministerija
Kultūros ministerija / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Kaip pranešė Kultūros ministerija, patikslinta Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų aprašo dalis, susijusi su teisine apsauga.

Patikslintame kriterijų apraše numatoma, kad sprendžiant dėl teisinės apsaugos reikalingumo nevertinami objektai, kuriuose vaizduojama ar kurių sudedamoji dalis yra už okupacinių režimų vykdytas Lietuvos gyventojų represijas atsakingų Vokietijos nacionalsocialistų partijos ar SSRS komunistų partijos vadovų, narių ar kitų asmenų atvaizdai.

Iki šiol galiojęs kultūros ministro įsakymas numatė, kad sprendžiant dėl teisinės apsaugos reikalingumo nevertinami yra tik tie objektai, kuriuose vaizduojami Vokietijos nacionalsocialistų partijos ar SSRS komunistų partijos vadovai.

„Patikslintas kriterijų aprašas yra argumentuotas, aiškus ir konkretus pagrindas, padėsiantis vertinimo taryboms kaskart priimti argumentuotus sprendimus sprendžiant dėl konkretaus objekto teisinės apsaugos“, – sakė įsakymą dėl pakeitimų pasirašęs kultūros ministras Simonas Kairys.

Patikslinimas nebus taikomas neveikiančių kapinių, kapų, palaikų laidojimo ar užkasimo vietų atžvilgiu.

Atnaujintas aprašas bus taikomas ir vertinant objektus pakartotinai.

Įsakymas taip pat numato, kad sprendžiant dėl teisinės apsaugos reikalingumo nevertinami objektai, kuriuose vaizduojama arba kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos vėliava, herbas, nacistinė svastika, nacistinis SS ženklas; SSRS ar Lietuvos SSR vėliava, herbas, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas ar sovietinė penkiakampė žvaigždė; nacistinių ar komunistinių organizacijų simboliai; minėtų simbolių pagrindu sudaryti ženklai arba į juos klaidinančiai panašūs antikonstitucinių organizacijų simboliai.

Anksčiau S.Kairys taip pat yra kreipęsis į paveldosaugininkus dėl sovietmečio rašytojo Petro Cvirkos paminklo išbraukimo iš Kultūros vertybių registro.

Kultūros ministras savo siūlymą motyvuoja Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro 2019-ųjų išaiškinimu, kad P.Cvirka savo politinėje-visuomeninėje veikloje aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis, o jo kolaboravimas sukėlė didelių ir žalingų pasekmių Lietuvos valstybės bei jos piliečių likimui.

Norintieji išsaugoti paminklą skvere teigia, kad siekis beatodairiškai naikinti sovietinį paveldą niekuo nesiskirtų nuo sovietinės cenzūros, o P.Cvirkos literatūrinis talentas turi būti įvertintas ir atskirtas nuo politinės veiklos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs