Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija

Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“.
Palangoje poilsiautojai parke gali išvysti idilišką vaizdą tarsi iš praeities.
Palangoje poilsiautojai parke gali išvysti idilišką vaizdą tarsi iš praeities. / J.Vanagės nuotr.
J.Vanagės nuotr./Palangos Botanikos parke galima iavysti atgijusias istorines asmenybes.
J.Vanagės nuotr./Palangos Botanikos parke galima išvysti atgijusias istorines asmenybes.

Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 val. iki 19 val. parke – prie didžiojo tvenkinio, saloje ar prie dvaro rūmų – galima sutikti autentiškais 20 a. pradžios drabužiais pasidabinusius senuosius dvaro šeimininkus: grafus, taip pat jų svečius – merginas bei jauną porą, mažąją grafaitę, sodininką ar tarnaites, skubančias patiekti vakarinę arbatą. Ši arbatos gėrimo ceremonija tvenkinio saloje skambant smuikininko atliekamoms melodijoms – reginys, kurį stebintys parko lankytojai pasijunta taip, tarsi jiems prieš akis nebyliai piešiama graži grafų gyvenimo istorija. 

Po parką vaikštantys personažai su lankytojais nebendrauja – taip siekiama išlaikyti paslaptingumą, solidumą bei senovinę dvasią. Į visus smalsių praeivių užduodamus klausimus „Birutės parko atspindžių“ herojai atsakyti gali vienintele fraze: „Šiuo metu Palanga yra nuostabi, ar ne taip?“. 

„Nebylus trylikos personažų pasivaikščiojimas po parką sukuria atmosferą, lankytojus nukeliančią į praėjusio šimtmečio pradžią. Poilsiautojams tai labai patinka. Sulaukiame netgi nuolatinių stebėtojų, kurie kiekvieną savaitę ateina pasigrožėti piešiama istorija“, - sakė šio projekto sumanytoja ir įgyvendintoja, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė. 

Kad po parką vaikštantys personažai atrodytų tikroviškai bei įtikinamai, projekto įgyvendintojai turėjo gerokai paplušėti. „Pirmiausia teko perversti visas senas grafų Tiškevičių giminės nuotraukas, saugomas tiek Palangoje, tiek Kretingos muziejuje. Pagal jas kūrėme kostiumus“, - sakė A. Latonienė. Šiais metais senųjų grafų kostiumai atnaujinti bei pritaikyti vasaros periodui. 

Autentiškumo šiam projektui suteikia ne tik tiksliai atkartoti grafų laikmečio drabužiai, bet ir kitos šimtmečių istoriją atkartojančios detalės – parko tvenkinyje plaukiojanti valtis, nuo saulės saugantys skėčiai, vaikiškas vežimėlis, dviratis. Projekto įgyvendintojai patys ne tik siuva drabužius, bet ir kuria kitas reikalingas detales. Jiems labai padeda ir parko darbuotojai. 

„Ilgą laiką galvojau, kas galėtų papuošti parką bei natūraliai įsilieti į jį. Pirmoji mintis buvo valtelė, kuri galėtų plaukioti tvenkinyje. Tai ir buvo pirmasis daiktas, kurį įsigijome šiam projektui. Vėliau pamaniau, kad gražu būtų, pavyzdžiui, senovinis skėtis ar grafų laikmečio drabužiais vilkinti mergina, skaitanti knygą parko rožyne – detalės, į kurias praeiviai atkreiptų dėmesį“, - apie tai, kaip gimė šis projektas, pasakojo A. Latonienė.  

Prieš septynis metus startavę ir nuo tada kasmet palangiškius ir svečius džiuginantys „Birutės parko atspindžiai“ jau po pirmojo personažų pasivaikščiojimo nepaliko abejonių – sumanymas turės didelį pasisekimą. 

J.Vanagės nuotr./Palangos Botanikos parke galima iavysti atgijusias istorines asmenybes.
J.Vanagės nuotr./Palangos Botanikos parke galima išvysti atgijusias istorines asmenybes.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?