Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rokiškyje – modernaus meno festivalis: šokis, teatras, muzika, kinas

Kitą savaitę, rugpjūčio 24–29 dienomis, Rokiškyje vyks jau ketvirtasis modernaus meno festivalis „Startas“. Jį organizuoja Rokiškio kultūros centras. Lietuvos kultūros taryba tam skyrė 5000 eurų, Rokiškio savivaldybė – per 2000 eurų.
Rokiškyje – modernaus meno festivalis
Rokiškyje – modernaus meno festivalis / Lauros Vansevicienės nuotr.
Temos: 2 Menas Rokiškis

Muzika, teatras, šokis

Rokiškėnai ir miesto svečiai galės pamatyti 24 įvairiausių Lietuvos ir užsienio menininkų muzikos, teatro, šokio performansus, vizualinių menų instaliacijas. Visa tai vyks Rokiškio gatvėse, aikštėse ir kitose miesto erdvėse – už dvaro, Nepriklausomybės, Kultūros centro aikštėse.

„Mūsų tikslas – išeiti iš Kultūros centro didžiosios salės „dėžutės“, pasirodyti netradicinėse erdvėse, tarkim „Sodros“ kiemelyje“, – sakė organizatorė Birutė Bagdonienė.

Šių metų festivalyje, meninių rezidencijų programoje, dalyvauja Simonas Nekrošius, Daina Dieva, Ieva Lapelytė bei Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“. Anot renginio kuratorės, kūrėjams suteikiama laisvė kurti, tyrinėti, eksperimentuoti.

Renginiai nemokami

„Starto“ programoje – 20 nemokamų renginių. „Dėl neaiškios pandeminės situacijos dalį planuotų užsienio kūrėjų perkėlus į kitų metų festivalį, šiemet pasinaudojome proga dar labiau susidraugauti su kaimynais latviais ir estais. Tad šiais metais pamatysime dar daugiau jų darbų, o platesnę pasaulio geografiją atspindėsime kaip niekad gausia filmų programa“, – sakė B.Bagdonienė.

Ji priminė, kad visi žiūrovai lauke bus kviečiami dėvėti kaukes, o į renginius uždarose erdvėse be jų niekas nebus įleidžiamas. B.Bagdonienė nemano, kad „Startas“ ankstesniais metais nesulaukdavo reikiamo dėmesio.

„Tiesa, šiuolaikinis menas dar kai kuriuos žmones gąsdina, bet kas yra buvę „Starto“ pasirodymuose, labai džiaugiasi ir jiems gaila, „kad kiti to nepamatė.“ Todėl šiemet organizuosime diskusiją, kviesime pasikalbėti, koks yra šiuolaikinis menas, ką mąsto žiūrovai“, – žadėjo organizatorė. Jau nuo pirmadienio į Rokiškį suvažiuos menininkai, kurie beveik savaitę kurs Rokiškyje, o savaitgalį parodys ką sukūrę.

Santykių diagnozė

Organizatoriai akcentuoja, kad šiemetinis festivalis publiką kvies dialogui.

„Norime skatinti žiūrovus plėsti akiratį ir, nuplėšus stereotipų uždangas, pamatyti, kad juk arklys gali būti ir rožinis. Menas gali ir turi būti drąsus, paveikus ir sukrečiantis, jis gali būti destruktyvus, skatinantis įžvelgti problemas ir jų esmę. Jis kelia klausimus, o atsakymų kviesime ieškoti kartu. Todėl į festivalio programą šiemet įtraukiame naują formatą – tinklalaides, kuriose pasikalbėti susitiks žiūrovas ir menininkas. Pavyzdžiui, pokalbyje „Kūrėjas ir žiūrovas: santykių diagnozė“ mėginsime atskleisti, ką gi menininkai nori pasakyti ir kaip jų kūriniai atspindi jų pačių ir visuomenines vertybes“, – sakė B.Bagdonienė.

Organizatoriai skelbia, kad festivalyje žiūrovai išvys „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimų, Nacionalinės premijos laureatų ir iššūkių nebijančių Lietuvos bei užsienio menininkų kūrinius“. Pavyzdžiui, šokėjai, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatai, kraštietė Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius rugpjūčio 26 d. parke už dvaro pristatys filmą „Žaidimas baigtas“, o rugpjūčio 29 d. kartu su visais festivalio rezidentais kurs bendrą pasirodymą prie Nepriklausomybės paminklo.

Apie filmus

Filmų programoje žiūrovams siūlomas keturis „Oskarus“ pelnęs „Parazitas“ ir daugybę dokumentinių filmų festivalių apkeliavęs „Irano reivas“. Festivalio organizatoriai taip pat atkreipia dėmesį į visuomenei nepatogias temas nagrinėjančius jaunųjų Latvijos ir Estijos režisierių darbus. Rūtos Pakalne (Estija) filmas „Aš ją išleidžiu“ („I Let Her Out“) prisiliečia prie Lietuvos regionams ir net didiesiems miestams opaus klausimo – kaip nebijoti būti savimi ir turėti drąsos būti kitokiam? Istorija apie atlikėją Joosepą Jurgensoną ir jo sceninę asmenybę Ursulą atskleis šių dviejų asmenybių santykį viename kūne. O latvių režisierė Liene Linde savo filme „Septynios keistos ir nepatogios sekso scenos“ („Seven Awkward Sex Scenes“) tarsi kuria kitą filmą apie dar vieną visuomenės tabu – seksą, procese atskleisdama su tuo susijusias personažų mintis ir emocijas. Karlovy Varų festivalyje rodytas ir Latvijos nacionalinį kino apdovanojimą „Lielais Kristaps“ pelnęs filmas kalba apie tai, ką viešai įprastai dar vis nutylime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos