Smuikininkei D.Dėdinskaitei – svarbus vaidmuo Estijos nacionaliniame simfoniniame orkestre

Viena ryškiausių šiandienos lietuvių smuikininkių, buvusi Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertmeisterė Dalia Dėdinskaitė praėjusią savaitę šias atsakingas pareigas „pasimatavo“ su kitu – Estijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, rašoma pranešime spaudai.
Koncertas Estijoje
Koncertas Estijoje / Tiit Mõtus nuotr.

„Padirbėti su nepažįstamu orkestru – įdomu ir naudinga siekiant tobulėti pačiai. Groti Taline buvo didelis malonumas ir garbė“, – savo debiutą su kitos šalies orkestru beveik 900 vietų Estijos koncertų salėje vertina muzikė.

Pasiūlymas tapti kviestine Estijos nacionalinio simfoninio orkestro koncertmeistere – netikėtas ir D. Dėdinskaitei, ir pačiam orkestrui. Toks atvejis šiam kolektyvui – pirmas.

Artimesnė muzikantės patirtis su kolegomis iš Estijos įvyko maždaug prieš pusantrų metų. „Tada buvo suburtas rinktinis kamerinis orkestras iš estų muzikantų, o aš jame grojau solo su žymia estų smuikininke Triina Ruubel. Aš griežiau lietuvių kūrinį, ji – estų, o paskui kartu pagrojome Vivaldi ir Bachą. Susipažinom, susidraugavom su visais. Koncertų turas buvo įdomus ir sėkmingas – grojome Taline, kituose miestuose, plaukėm į Estijos salas. Jau ir primiršau šią kelionę, bet sausį sulaukiau skambučio, kviečiančio sugrįžti ir pabūti vienos programos koncertmeistere. Šis darbas man labai įdomus ir norėjau nepraleisti progos,“ – pasakoja naujam kolektyvui savaitę vadovavusi Dalia.

Programą – Johanno Strausso valsą „Žydrasis Dunojus“, Wolfgango Amadeus Mozarto Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 23 ir Johanneso Brahmso Trečiąją simfoniją orkestras su naująja koncertmeistere ir pasaulinio garso dirigentu Junu Märklu, į Taliną atvykusiu tiesiai iš Vienos, kur dirigavo garsiojoje „Musikverein“ salėje, repetavo savaitę.

Šis koncertas Estijos nacionaliniam simfoniniam orkestrui buvo ypatingai svarbus, nes surengtas didžiausios kolektyvo istorijoje rėmimo sutarties pasirašymo proga. Pagrindiniu orkestro mecenatu tapo šalies finansinių technologijų kompanija „Iute“. Paramos suma – 360 tūkstančių eurų. Gautus pinigus kolektyvas skirs garsiausių dirigentų, solistų iš užsienio darbo kelionėms į Taliną, taip pat patys rengs koncertų turus po pasaulį.

„Antradienį į repeticijos pabaigą suėjo rėmėjai, atlikome jiems „Žydrojo Dunojaus“ valsą. Kūrinys parinktas simboliškai, nes Dunojus teka šalyse, kur „Iute“ turi daugiausia klientų ir kapitalo. Tada ir buvo pasirašyta sutartis, vyko priėmimas orkestro muzikantams. Verslo ir meno bičiulystės pavyzdys – fantastiškas“, – džiaugiasi D. Dėdinskaitė. Kompanijos „Iute“ vadovas Tarmo Sildas savo kalboje pabrėžė, jog nors kapitalas – svetur, širdis – Estijoje: „Tai reiškia, kad norime, jog mūsų šalis taptų stipresnė. Užtat pasirinkome pradėti nuo kultūros ir meno“.

Smuikininkę maloniai nustebino estų tradicija – pagrindinio vakarinio koncerto išvakarėse tą pačią, tik sutrumpintą, programą atlikti pietų metu. „Stebėjausi: kas ateis klausytis klasikos 13 valandą dienos? Suėjo beveik pilna salė žmonių! Beveik 900 klausytojų. Atlikome valandos trukmės programą. Penktadienio vakaro koncertas – taip pat itin sėkmingas“, – įspūdžiais dalijosi muzikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos