Jau tradicine tapusi Klaipėdos knygų mugė keičia formatą ir tampa tarptautiniu festivaliu „Inkultūracija“. Jubiliejinius 10-uosius metus švenčiantis renginys užaugo, pasikeitė ir praplėtė savo ribas nuo kelias dienas trunkančios knygų mugės iki gausios 10-ies dienų kultūros renginių programos. Pokytį žymi ir naujas pavadinimas „Inkultūracija“, reiškiantis kultūros, kurioje gyvename, įsisavinimą per kasdienes tradicijas, praktikas ir vertybes. Šis procesas trunka visą gyvenimą ir yra perduodamas iš kartos į kartą. Festivalis kviečia miestiečius dalyvauti renginiuose, aktyviai įsitraukti, pajausti ir asmeniškai patirti inkultūraciją.
Festivalio tema – „Miesto DNR“
Šų metų festivalis yra skirtas 770-ajam Klaipėdos gimtadieniui ir globojamas miesto mero Vytauto Grubliausko. Tikslingai pasirinkta pagrindinė renginių programos tema – „Miesto DNR“ – festivalyje bus kalbama apie miesto identitetą, jo išsaugojimą ir paveldimumą, bandoma suprasti miesto vaidmenis bei struktūrą, atrasti kūrybinį potencialą ir žinoma, susipažinti su miestiečiams aktualia literatūra.
10 metų, 10 dienų ir net 40 renginių
2022 m. Klaipėdos knygų mugė švenčia 10-ies metų jubiliejų, todėl simboliška, kad renginių programa truks 10 dienų: nuo rugsėjo 26 iki spalio 5 d. Iš viso laukia net 40 įvairiausių renginių ir edukacijų, 15 leidyklų, 6 parodos, virtualus garso žemėlapis mieste, 75 dalyviai ir užsienio svečiai iš Didžiosios Britanijos, Izraelio, JAV, Švedijos ir Vokietijos.
Jau nuo pat rugsėjo 26 d. 11 val. ryto Ievos Simonaitytės bibliotekos edukacinėje erdvėje (Herkaus Manto g. 9A) prasidės edukaciniai užsiėmimai, skirti tiek vaikams, tiek ir vyresniųjų klasių moksleiviams bei suaugusiesiems. Tą pačią dieną 17 val. bibliotekos konferencijų salėje (Herkaus Manto g. 25) vyks oficialus visuomenei skirtas tarptautinio festivalio „Inkultūracija“ atidarymas. Po jo prasidės diskusija „Klaipėdos DNR: apie miesto tapatybės kodą ir atjaunėjimo mitą“, kurios dalyviai – prof. dr. Algis Mickūnas (JAV), prof. dr. Aldis Gedutis, dr. Inga Urbonaitė-Vadoklienė, Sonya Winterberg (Vokietija) ir moderatorius dr. Liutauras Kraniauskas – kalbės apie miesto ir miestiečių gyvenimą, istoriją ir jų ateitį. Tiesioginę renginio transliaciją bus galima stebėti Facebook puslapyje „Inkultūracija“.
Festivalio „Inkultūracija“ metu kasdien vyks edukacijos, paskaitos, parodų ir knygų pristatymai, susitikimai su rašytojais ir meno kūrėjais, koncertai, spektakliai, poezijos vakarai. Tad kiekvienas, kultūra besidomintis lankytojas, ras sau įdomių temų ir veiklų. Taip pat bus galima pamatyti: informacinę parodą „Vilko vaikai – pasiklydę tarp Rytų Prūsijos ir Lietuvos“, parodą „Tolimi kaimynai – Saksonija ir Lietuva“, interaktyvų žemėlapį „Dingusi karalystė“, ekspoziciją „Technologijų maištas: atgal į ateitį“, parodą „Klaipėdos ženklai“, dedikuotą Klaipėdos miesto 770-mečio jubiliejui, fotografijų parodą „Jonas Mekas. Semeniškių idilės / Idylls of Semeniškiai“.
Renginiai vyks ne tik Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, bet ir kitose miesto erdvėse. Rugsėjo 28 d. 17 val. Klaipėdos dramos teatro kamerinėje salė (Teatro g. 2) bus pristatyta Elvinos Baužaitės knyga „Tiesos vertikalė. Knyga apie Vytautą Anužį“. Rugsėjo 29 d. nuo 18 iki 22 val. džiazo klube „Kurpiai“ (Kurpių g. 1A) vyks poezijos naktis „Miestų (ne)rimai ir (ne)ritmai“, kurioje dalyvaus Rolandas Rastauskas, Gabrielė Labanauskaitė, Liutauras Degėsys, muzikuos Laimonas Urbikas, Vilius Ančeris, Simonas Nekrošis. Spalio 4 d. 18 val. LCC tarptautinio universiteto Neufeldo auditorijoje (Kretingos g. 36) vyks renginys „„Friedrichas Nietzsche: tapsmo savimi ironija ir tiesa“: Sue Prideaux „Aš dinamitas! Friedricho Nietzsche's gyvenimas“ biografijos pristatymas“. 19 val. HOFE (Naujoji Uosto g. 3) įvyks renginys „Laiškai Jonui Mekui iš Klaipėda Fluxus: performansas „Lavonėliai žydinčiam sode mus purto, mus purto, mus purto“, kuriame pasirodys Benas Šarka, Gintaras Sodeika, Juozas Milašius. 20 val. bare „Herkus Kantas“ (Naujoji Uosto g. 3), įvyks renginys „Laiškai Jonui Mekui iš Klaipėda Fluxus: filmo „Zefiro Torna, arba vaizdai iš Jurgio Mačiūno gyvenimo“ peržiūra“, kuriame dalyvaus Gintaras Sodeika. Spalio 5 d., paskutiniąją festivalio dieną, nuo 10 iki 19 val. Ievos Simonaitytės bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25) vyks knygų mugė, savo naujausius leidinius pristatys leidyklos. 16:30 val. Saulės laikrodžio kiemelio take į biblioteką, kuriame yra vienintelis pasaulyje paminklas kalbai, bus pristatyti prof. Danguolės Mikulėnienės surinkti išnykę lietuvių kalbos žodžiai. 17 val. įvyks tarptautinio festivalio „Inkultūracija“ uždarymo renginys, kuriame pasirodys aktorių Justo Tertelio ir Vestos Šumilovaitės-Tertelienės poezijos ir muzikos duetas „(Iš)pažinimai“.
Neoficialios festivalio sutiktuvės rugsėjo 22 d.
Nors oficialiai festivalis atidaromas rugsėjo 26 d., jo sutiktuvės įvyks anksčiau – rugsėjo 22 d. 20 val. bare „Herkus Kantas“ (Naujojo uosto g. 3). Šokių vakarėlio ritmu, grojant Vladui Straupui (DJ Vladas), klaipėdiečiai pirmieji galės pasitikti tarptautinį festivalį „Inkultūracija“ neformalioje aplinkoje.
Bibliotekos darbuotojų iniciatyva – garso žemėlapis mieste
Bibliotekininkų iniciatyva sukurtas virtualus tarptautinio festivalio „Inkultūracija“ garso žemėlapis. Nuo rugsėjo 23 d. miestiečiai kviečiami ieškoti festivalio lipdukų su QR kodu, kurį nuskenavę galės pasiklausyti renginių programos dalyvių išleistų knygų citatų skirtingose lokacijose: prie Jono kalnelio, Senojo turgaus, džiazo klubo „Kurpiai“, Teatro aikštėje, Kruizinių laivų terminale, Danės krantinėje (prie HOFO), Danės skvere, geležinkelio stotyje ir Ievos Simonaitytės bibliotekos kiemelyje. Iniciatyvos idėja yra išgirsti, ką pasakoja knygos skirtingų Klaipėdos miesto gyvenimą identifikuojančių garsų apsuptyje, o perklausius visus audio įrašus, galima surinkti 9 žodžių festivalio kodą ir atsiimti prizą Ievos Simonaitytės bibliotekos registratūroje (Herkaus Manto g. 25).
Detalią festivalio programą rasite renginių erdvėse ir internete: www.inkulturacija.lt