Abu Baltijos šalių miestai Europos kultūros sostinės metams skiria ypatingą dėmesį: Kaunas jau surengė įspūdingą atidarymo renginį, o Tartu dar tik ruošiasi priimti Europos kultūros sostinės iššūkį. Pirmąją estų programos dalį sudaro net 25 skirtingos iniciatyvos, o pagrindinis dėmesys skiriamas gamtos ir žmonijos ryšio stiprinimui, švietimui, menui ir šalies garsinimui pasaulio kontekste.
„Labai džiaugiuosi, kad pavyko sukurti tokią stiprią programą, padėsiančią spręsti pasaulinius iššūkius, su kuriais susiduriame kasdien. Programoje numatyti projektai aprėps įvairius visuomenei aktualius klausimus, tokius kaip klimato krizė, socialinės įtampos, bendruomeniškumas“, – apie programą pasakoja Tartu miesto meras Urmas Klaas.
Europos kultūros sostinės titulas – didžiausias ir svarbiausias 2024 m. kultūros įvykis Estijoje, kuriam Tartu intensyviai ruošiasi rengdama kultūros, meno, švietimo ir rinkodaros programą. Pasak Tartu miesto mero Urmas Klaas, šis titulas – unikali galimybė didinti šalies žinomumą visoje Europoje.
Tartu pelnė Europos kultūros sostinės titulą su menine koncepcija „Išgyvenimo menai“. Tai – Tartu ir Pietų Estijos ateities vizija, siekianti pabrėžti ryšį tarp gamtos ir žmonijos, atkreipti dėmesį į žmogiškumą menuose, meną Europoje ir Europą pasaulio kontekste. Prie šios koncepcijos prisidės gausi programa, kurioje šiuo metu numatyti 25 skirtingi projektai, o per šiuos ir kitus metus sąrašą papildys ir daugiau iniciatyvų. Visa programa skirstoma į tris kertines linijas: žemė, žmonija ir Europa. Esminės jos vertybės – ekologiškesnė miesto ir kaimo kultūra, švietimas, fizinė ir psichinė sveikata, kartų ryšys, sąmoningumas, vietinės kultūros pažinimas ir puoselėjimas.
Vieno iš projektų – „Išgyvenimo menų dokumentika“ – metu bus siekiama sukurti dokumentinių filmų, tyrinėjančių Pietų Estiją, kolekciją. Kitu projektu „Besibučiuojantis Tartu“ bus siekiama skatinti atjautą bei pagarbą vienas kitam, dėmesio bus skiriama ir gamtai – projektu „Gamta kuria“ bus didinamas visuomenės informuotumas apie biologinę įvairovę, gilinamasi į gamtos ir kultūros sąsajas miesto erdvėse.
„Labai laukiame renginių starto ir kviečiame visus – tiek tautiečius, tiek šalies svečius, prisijungti prie programoje numatytų iniciatyvų, kartu keliaujant per Europos kultūros sostinės metus. Tai – puiki proga prisidėti prie reikšmingų pokyčių pasaulyje“, – teigia „Tartu 2024“ meno vadovė Kati Ilves.
Europos kultūros sostinės programos pristatymo renginys „Ice Rave“ įvyko Tartu Rotušės aikštėje, kurioje taip pat buvo surengta laikina paroda, pristatanti projektą sudarančias dalis, ir išskirtinis koncertas, kurio metu gyventojai rinkosi į čiuožyklą Rotušės aikštėje – čia pro buvusios odontologijos klinikos langus koncertavo estų muzikos atlikėjai.
Kartu su Europos kultūros sostinės programa buvo pristatytas ir atnaujintas „Tartu 2024“ vizualinis identitetas, sukurtas bendradarbiaujant su estų kūrybine agentūra „NOPE Creative“.